1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Кога би бил ваш IT.com.mk, вие би....

Дискусија во форумот 'Ваши сугестии / забелешки / проблеми' започната од D, 25 Септември 2007.

 1. esquimaux

  esquimaux
  On your way to fame

  577
  972
  16 Јануари 2016
  Машко
  Правилата на форумов никогаш не важеле или пак се така креирани да лесно се заобиколуваат без никакви реперкусии. Се почесто гледам огласи со префикс проценка иако уопште не се бара проценка само се избегнува јавно ставање на цена, и нормално следи понуди/цена инбокс и сл. Огласување за други членови не смее додека огласување за други "не-членови" смее. Ако немате услови да огласувате боље бриши акаунтот и барај услуга од некој да ти огласи, пошо заеби логика. Се откажуем од пријавување постови више смачува од селективно модерирање..
   
  CBB_6, Avid и на Sludge.Factory им се допаѓа ова.
 2. Fatal1ty_

  Fatal1ty_
  Großmeister

  21,507
  25,571
  28 Февруари 2008
  Машко
  Experienced Web Developer
  На сите пријави се реагира.
  И нема селективност по 150ти пат ќе кажам.
   
  На igor_igor му/ѝ се допаѓа ова.
 3. TylerMkD

  TylerMkD
  Unstoppable

  2,101
  3,458
  7 ноември 2014
  Машко
  Нашите впечатоци за Anhoch Premium салонот ⋆ IT.mk

  Ова е PR статија? Нели обично ги обележувавте?

  П.с. Мислам дека да се трудевте, немаше да можете подосадна и празна репортажа од ова да пишете. Имало гужва, има гејминг зона и има аудио зона (како што и пишуваше насекаде, ништо плус не додадовте), имало луѓе на каса и најмногу детали за новите електронски цени. Паѓате во квалитет премногу...
   
  G4M3R, Zippo и на toshex им се допаѓа ова.
 4. Astro

  Astro
  Guru

  6,254
  8,652
  20 Јуни 2012
  Машко
  ERP Consultant, MCSA, SQL
  Факт е дека текстовите на портал не се пишуваат професионално и тоа е тоа, џабе ќе коментираш. Прифати го тоа, помири се со истото и цепај даље без стрес и нервоза, остај ги човеците нека си тераат.
   
 5. spiritBreaker

  spiritBreaker
  Unstoppable

  2,762
  3,209
  27 oктомври 2015
  Машко
  g4m3R
  Ако ги остај човеците да си тераат, тогаш кај да е ќе опаднат текстовите и ќе бидат баш ко маалски муабет пред кооперација. Ако не ги туркаш/критикуваш, тогаш како ќе одат напред (во смисла на креирање квалитетни текстови)?
   
  На D и toshex им се допаѓа ова.
 6. 1s3ct0wN

  1s3ct0wN
  Gaining Experience

  150
  90
  18 Септември 2013
  За мене статијата беше одлична и најважно информативна. Не знаев дека има посебна аудио и гејминг соба нели ова е единствениот салон кој го нуди истото, како тоа не е за да се пише статија во ит сајт како итмк.
  Испратено од HRY-LX1 преку IT.mk форум апликација
   
  На D му/ѝ се допаѓа ова.
 7. Avid

  Avid
  Guru

  4,164
  6,203
  21 Јануари 2009
  Статијата беше просечна онака ни за хејтање ни за фалење.
  Јас имам поголем проблем што неколку пати налетувам на статии кои препорачуваат програми што го „забрзуваат компјутерот“ и прават „оптимизација“ на регистрито.
   
  На farkizz, Trtka, DonFrozex и уште 3 други им се допаѓа ова.
 8. lynx

  lynx
  Unstoppable

  3,372
  3,085
  4 Септември 2008
  Зар некој од тука го чита порталот и информациите таму? Јас мислев дека таму кликаат само останатите народни маси преку тајммк и остали агрегатори.
   
  На Трајче Дрварчето, zdravkovskii, Necromancer и уште 3 други им се допаѓа ова.
 9. -={K-O-R-U-N}=-

  -={K-O-R-U-N}=-
  Practice makes perfect

  1,587
  1,693
  6 ноември 2012
  Машко
  Мрежен администратор, IT, BTC
  Кај и да е: "How to download more ram?"
   
  farkizz, DonFrozex и на Avid им се допаѓа ова.
 10. TylerMkD

  TylerMkD
  Unstoppable

  2,101
  3,458
  7 ноември 2014
  Машко
  Дека има гејминг и аудио соба имаше на сите флаери. Поентата беше да дознаеме повеќе за тоа, а не дека имало гужва и луѓе, па дека толку гужва имало што отишле низ парк да прошетаат и се вратиле за саат и пол.
   
 11. Avid

  Avid
  Guru

  4,164
  6,203
  21 Јануари 2009
  @Fatal1ty_ дали скоро планирате да направите апгрејд на Xenforo (ако е уствари работава за апгрејд, може да е нешо друго, не се разбирам) за да може да се ставаат реакции на постовите наместо само лајк?
   
  На farkizz му/ѝ се допаѓа ова.
 12. StalkeR

  StalkeR
  Unstoppable

  4,072
  3,721
  5 Декември 2009
  Машко
  Да не отворам нова тема, втф стана работава кога сакав да лајкнам пост... :D

  1233.png
   
 13. Маша

  Маша
  Gaining Experience

  222
  471
  24 Април 2007
  Женско
  Мислам претходно објаснија дека е од Cloudflare.
   
 14. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,017
  26,727
  4 Септември 2008
  Kомпјутерот може не, ама андроид и тек како!
  Дали можете да го забрзате вашиот Android телефон? ⋆ IT.mk

   
  На Avid му/ѝ се допаѓа ова.
 15. fuzzjaw

  fuzzjaw
  Practice makes perfect

  1,158
  1,781
  13 Јануари 2014
  Машко
  Се коментираше за ова и претходно, ама вистина не сфаќам која е потребата од вакви скоро clickbait наслови, како и изоставање на критични информации од текстовите. Се однесува на текстот подолу, кај што и насловот, и целиот текст вели дека игрите се бесплатни во наредните два месеци, ама нигде не е напишано дека игрите не ги добивате, туку само имате можност да ги играте во тие два месеци. Моето сфаќање на текстов е дека можам да ги земам било кога во наредниве два месеци и остануваат мои. Можда некој ќе рече дека е open to interpretation, ама се работи за факти, а не нечие мислење, така да не гледам потреба од тоа. Зошто да не се додадат тие неколку збора?

  Сите Half Life игри се бесплатни! ⋆ IT.mk

  Иако претходново некој ќе го сфати како nitpicking, еве една посериозна забелешка. Зошто воопшто нема труд квалитетот на напишаните текстови да се крене на повисоко ниво? Работава изгледа ко полицајци застанати на раскрница "колку да наполнат квота со казни", од изборот на наслови и теми (апликации за забрзување на компјутер/телефон, пример), до самото пишување на текстовите кои се полни со грешки и глупости, а ете, пример е погорниот, некогаш се и нецелосни. Уназад низ страните на темава гледам дека подолг период се укажува на работиве што ги спомнав, ама нема никаква иницијатива да се промени било што.
   
  D, moongose и на Avid им се допаѓа ова.
 16. WeiWuWei

  WeiWuWei
  Intern

  62
  33
  17 Јануари 2020
  Машко
  Мизантроп
  Да можат нови членови да коментираат у офф-топик

  ?
   
 17. Astro

  Astro
  Guru

  6,254
  8,652
  20 Јуни 2012
  Машко
  ERP Consultant, MCSA, SQL
  Се сложувам. Неколку пати сум забележал, немало никаква реакција ниту иницијатива. Back at the office, ми се смеат кога ќе видат дека имам отворено IT.mk
   
 18. Fatal1ty_

  Fatal1ty_
  Großmeister

  21,507
  25,571
  28 Февруари 2008
  Машко
  Experienced Web Developer
 19. fuzzjaw

  fuzzjaw
  Practice makes perfect

  1,158
  1,781
  13 Јануари 2014
  Машко
  Јас само форумот го користам, баш од оваа причина многу ретко отварам да прочитам било што од статиите. И нема промена.

  Би можел да појасниш малку? Not picking a fight, вистина ме интересира.
   
  На mdeni му/ѝ се допаѓа ова.
 20. Avid

  Avid
  Guru

  4,164
  6,203
  21 Јануари 2009
  Нема што многу да се објаснува. Нема популарен македонски сајт/форум/комјунити што се нема пожалено дека не праат пари од тоа, туку напротив, некогаш и губат пари.
  Бадијала не правеа пари, Кајгана не прават пари, еве сега и ИТ изгледа не прави пари.
  Ова они го прават од љубов, заработката е минимална а некогаш и одат со загуба.
   
  igor_igor, Astro и на -={K-O-R-U-N}=- им се допаѓа ова.
 21. fuzzjaw

  fuzzjaw
  Practice makes perfect

  1,158
  1,781
  13 Јануари 2014
  Машко
  Тоа ми е јасно. Ама очигледно веќе има луѓе што прават research и трошат време да напишат статија. Само квалитетот е во прашање, тоа и ми беше критиката. Ако се губат пари, нека не се пишуваат воопшто статии, и тоа е тоа. Ептен се ради реда.
   
  На D му/ѝ се допаѓа ова.
 22. Astro

  Astro
  Guru

  6,254
  8,652
  20 Јуни 2012
  Машко
  ERP Consultant, MCSA, SQL
  Епа нејќат да потрошат време, затоа и квалитетот.
  За да имаш квалитетни статии треба да платиш некого карикирам 1500 евра месечно бруто и ќе имаш квалитетни статии.
   
 23. Fatal1ty_

  Fatal1ty_
  Großmeister

  21,507
  25,571
  28 Февруари 2008
  Машко
  Experienced Web Developer
  This ^ Не сум компетентен да објаснувам детали, За тоа треба D да објасни, но квалтетна статија со рисрч кошта многу повеќе од информативна статија.
   
  На D и Astro им се допаѓа ова.
 24. fuzzjaw

  fuzzjaw
  Practice makes perfect

  1,158
  1,781
  13 Јануари 2014
  Машко
  Работам како content writer веќе 6 години, затоа и имав забелешки на конкретнава тема. Ама да, јасно ми е зошто е квалитетот таков каков што е. Фала.
   
 25. Astro

  Astro
  Guru

  6,254
  8,652
  20 Јуни 2012
  Машко
  ERP Consultant, MCSA, SQL
  Епа учествувај малце ако имаш вишок време :)
  Ќе те плаќаме ние од членарина :) освен ако не пишуваш за Фемина, у тој случај .... продолжи д си пишуваш, заборави дека нешто сум спомнал :oh:
   
  На krashot му/ѝ се допаѓа ова.
Слични теми
 1. MARTIN_MKD
  Одговори:
  1
  Прегледи:
  1,045
 2. kicedz007
  Одговори:
  0
  Прегледи:
  726
 3. dimitars
  Одговори:
  3
  Прегледи:
  760
 4. xenon
  Одговори:
  4
  Прегледи:
  731
 5. spiritBreaker
  Одговори:
  25
  Прегледи:
  3,331
Вчитување...

Сподели

Вчитување...