1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Кога би бил ваш IT.com.mk, вие би....

Дискусија во форумот 'Ваши сугестии / забелешки / проблеми' започната од D, 25 Септември 2007.

 1. DarthJe5us

  DarthJe5us
  On your way to fame

  1,079
  896
  2 Јануари 2012
  Машко
 2. -={K-O-R-U-N}=-

  -={K-O-R-U-N}=-
  Practice makes perfect

  1,437
  1,467
  6 ноември 2012
  Машко
  Мрежен администратор, IT, BTC
 3. Astro

  Astro
  Guru

  5,807
  7,844
  20 Јуни 2012
  Машко
  ERP Consultant, MCSA, SQL
  Нели може секцијата Последни теми од десна страна да содржи повеќе теми? Или да може да се дефинира број за приказ на Последни теми во кориснички подесувања?
   
  На D му/ѝ се допаѓа ова.
 4. Avid

  Avid
  Unbeatable

  3,207
  4,655
  21 Јануари 2009
  Навистина не знам што се деси со тоа нови мислења и нови теми да не се појавуваат од тоа огласите скапани.
   
 5. Avid

  Avid
  Unbeatable

  3,207
  4,655
  21 Јануари 2009
  Ооо, здраво Ема


  Зборовите како: гигабајти, меморија, рам, стандарден усб приклучок... никогаш не звучеле поубаво.
  [избришано од администратор поради непочитување на правила]

  Извинете за трипл пост

  [​IMG]

  Шала на страна, имаше момент накај 3:35 многу беше лош/тивок звукот.
  Накај 8:10 требало да има некој кат, нема убав флоу на зборување.
  И Ема треба да се смее повеќе како на 6:31.

  Да не биде само критикување, видеото е супер, сте се потрудиле ептен, користена е убава камера, дополнителни додатоци за солидни кадри (триподи миподи машинерии за движење као кај МКБХД или може се лажам и имате направено некако трик!?) и слично.
  Сакаме повеќе вакви видеа.
  [избришано од администратор поради непочитување на правила]
   
  Изменето од модератор: 17 Април 2019
 6. DarthJe5us

  DarthJe5us
  On your way to fame

  1,079
  896
  2 Јануари 2012
  Машко
  Кои се тие движена како кај МКБХД?
   
 7. Avid

  Avid
  Unbeatable

  3,207
  4,655
  21 Јануари 2009
  Не е тој единствен секако, дали имаш гледано видеа кај што објаснува што се користи за снимање на видеата?
  Кога ги гледаш само видеата си викаш ова изгледа така едноставно а кога ќе видиш на какви све чуда ја става камерата за да се движи механички, и тоа роботот...
  Во видеово, накај 2:25 на пример мислам дека се користи некоја механичка направа лента или што ти ја знам за да се движи така стабилно камерата (иако не сум сигурен дали е најстабилна затоа (малку кода ми подмрднува) што сум преку тимвјуер од лаптоп на десктоп, тиња резолуција, стар е лаптопов кочи итн.
  Секако може да има и некаков трик за стабилизација или што ти ја знам и да грешам.
  Или да сум многу глуп и да е нешто сосема едноставно што не ми текнува во моментов а и онака не се разбирам многу од овој аспект на снимање :D
  Можно е да се само некои семи стеди хендс пошо као да има мрдање.
   
 8. DarthJe5us

  DarthJe5us
  On your way to fame

  1,079
  896
  2 Јануари 2012
  Машко
  Може да е слајдер, може да е камера со ИБИС+ warp stabilizer. Како и да е тој момент од 2:25 не би сакал да го видам во идно видео.
   
  На Avid му/ѝ се допаѓа ова.
 9. Avid

  Avid
  Unbeatable

  3,207
  4,655
  21 Јануари 2009
  Да, некако е многу блиску што знам, не е баш добар тој кадар.
   
 10. ARMac

  ARMac
  Орган

  5,786
  6,316
  2 oктомври 2010
  Машко
  Курајбер
  Добро е видеото, понатаму ќе стануваат се подобри. Мали ситници ќе се пеглаат итн.

  Пред 10 минути го гледав jerryrig јако уништува s10 па по дифолт очекував нешто више :)
   
 11. Avid

  Avid
  Unbeatable

  3,207
  4,655
  21 Јануари 2009
  @Fatal1ty_ сега има повеќе нови теми и нови мислења од десна страна или трипам?
  Somewhat nice.
   
  На D му/ѝ се допаѓа ова.
 12. Fatal1ty_

  Fatal1ty_
  Großmeister

  21,145
  23,715
  28 Февруари 2008
  Машко
  Experienced Web Developer
  Нека има ќе се најдат :)
   
  На RagingDemon му/ѝ се допаѓа ова.
 13. Astro

  Astro
  Guru

  5,807
  7,844
  20 Јуни 2012
  Машко
  ERP Consultant, MCSA, SQL
  Тооо мајсторе, благодарам
   
  На Fatal1ty_ му/ѝ се допаѓа ова.
 14. Avid

  Avid
  Unbeatable

  3,207
  4,655
  21 Јануари 2009
 15. TylerMkD

  TylerMkD
  Unstoppable

  1,949
  3,186
  7 ноември 2014
  Машко
  Како да направам апдејт на мапи на Audi A8?


  Сериозни сте темава да стои? Пишав внатре убава причина зашто не треба да се толерира, особено од модератор и тоа во ГЕНЕРАЛНА ИТ ДИСКУСИЈА - ама бев избришан заради офтопик.
   
  На DarthJe5us му/ѝ се допаѓа ова.
 16. skullmonkey

  skullmonkey
  Модератор

  3,724
  2,819
  25 Април 2007
  Машко
  Актер
  Пријатељу, многу си наапан.
  Се случува да се случи грешен форум да се избере
  Ако гледаш малку подлабоко, ова е точно IT проблем.
  Преместена е темата.
   
 17. TylerMkD

  TylerMkD
  Unstoppable

  1,949
  3,186
  7 ноември 2014
  Машко
  Ти кажувам дека замараш со темите, барем тргни го она модератор. Едно е да учествуваш на форум, а друго е да бараш помош од форумџии за секакви мали работи што ќе ти текнат.

  Како модератор треба да отвараш теми за дискусија, не само за лична корист.

  [​IMG]
   
  Трајче Дрварчето, Avid и на DarthJe5us им се допаѓа ова.
 18. toshex

  toshex
  Unstoppable

  3,681
  3,492
  18 Септември 2013
  Машко
  Абе и преку проблеми се учи и се развива дискусија. Мислам дека @TylerMkD сигурно имал поента некоја у рамки на правилата и посебно дека можда е сива зона таа тема, ама у исто време @TylerMkD мислам дека иако со право малку пресериозно ја сфаќаш работава само затоа шо @skullmonkey е модератор. У последно време се помалку има креативни и информативни теми и се е сведено на вакви теми.

  Работата на модераторите (јас лично ја гледам како) е да модерираат мислења и интервенираат при ескалации. Сепак се волонтери и за се шо е посериозен прекршок на форумски правила, или пак енфорсирање на истите се надлежни админите и сопствениците.

  Јас модератор го сфаќам као било кој друг член само шо може да брише мислења и да интервенира, ама не као тоа да им е фул тајм работа.

  Секако треба у модерирање и у пишување на теми да се следат правила, ама двете не се взаемо врзани и може да го гледаме модераторот и као член и као енфорсер на правила.

  Претставници на форумот од друга страна се вработените и админи, кои се директно инволвирани во софтверската и администраторска страна на форумот.

  Шо знам пак ќе кажам дискусијава (извинете шо се мешам само сакам да помогнам и посочам како изгледа од страна) е ко и двајцата да кажувате нешто шо е у голема мера точно, но и нешто за кое ни на едниот ни на другиот не може да му се замери.
   
  На Astro му/ѝ се допаѓа ова.
 19. TylerMkD

  TylerMkD
  Unstoppable

  1,949
  3,186
  7 ноември 2014
  Машко
  Те разбирам Тоше, сум бил модератор на најуспешниот форум на МК простор и убаво ја разбирам работата. Никогаш примарна цел на модераторот не е да гаси, туку да поттикнува дискусија преку теми и мислења. Јас сум имал шанса да дигнам цел подфорум сам и тоа како волонтер, сега веќе никогаш не би се нафатил да бидам модератор - тоа го оставам на младите како јас на времето на 16-17 години. :)

  Втора работа, обични членови следат однесување на модератори - ако тој отвара безвезни теми, сите други ќе отвараат и ќе настане хаос. Јас заради тоа пишав дека ако @skullmonkey отвара тема за Audi A8, јас да почнам од A1 до А7, па здравје на бемве ќе пројдеме.

  Кога член модерира модератор, знаеш дека нешто не е во ред.
   
  На toshex му/ѝ се допаѓа ова.
 20. toshex

  toshex
  Unstoppable

  3,681
  3,492
  18 Септември 2013
  Машко
  Ко шо кажав у тој аспект тотално имаш секое право да коментираш и секако дека коа би имало повеќе труд би било подобро. Но секој со можности и време :)

  А за аудито се слагам дека беше софтверски проблем и лично не гледав спорно со таква тема, дури се најде и за други луѓе...

  Е сеа дали и колку тоа е у линија со политиката за лиценцирано и не знам шо на форумов, тоа е друга тема...

  Али сепак поддржувам критика само малку ми се виде преостра пошо искрено јас иако неам ауди, иако не сум лично засегнат ете - научив нешо интересно - дека со некое ЦД можеш да инсталираш мапи на некои автомобили - шо е као лајф хак и софтвер хаха.

  У секој случај од моја страна се цени тоа шо и овде придонесуваш дури и со критика, коа иам минута две слободни стално висам на форумов и се слагам у последно време не само шо има помалку квалитетна туку има и помалку содржина општо. И за некој ко мене шо сака да чита нешто ново и интересно, шо и да е добро е да го има.

  У линија со ова, кога би бил мој ИТмк форумот, и у линија на тоа шо @TylerMkD го зборува - би организирал или поттикнал да секоја недела админите, вработените или некои кои се директно инволвирани да отвараат интересни теми.

  Ете почнавте со анбоксинг, зашо не направите за видеото една тема кај шо ќе се води дискусија со сите инволвирани у правењето на видеото (одма ќе има бум ако ништо друго ради девојката хахаха).

  Такви ствари у право е @TylerMkD дека треба и редакцијата да ги поттикнува и да ги осмислува а не само да се остава на надеж дека членовите ќе имаат креативни и теми од помош цело време.
   
  На TylerMkD му/ѝ се допаѓа ова.
 21. skullmonkey

  skullmonkey
  Модератор

  3,724
  2,819
  25 Април 2007
  Машко
  Актер
  @TylerMkD дечко, 80% од луге тука дигале форуми и биле модови па не мафтаат со знамиња.

  На темава, ти тоа што идеш овде за дискусија и размена на знаење е твој порив и тоа е ок. Јас форумов го најдов барајќи помош и ќе продужам да прашувам банални и глупи прашања се додека не го научам тоа што го барам, без око да ми трепне. Можеби грешен форум избрав, но како што кажав, мене ми има логика директно си ИТ.

  Тоа што сум мод, нема никаква врска со твоите аргуменги. И да не бев мод пак ќе го поставев прашањето и немаше да биде избришано туку префрлено. Затоа, те молам смири хормони и нека заврши епопејава тука. Навикни се дека луге почнуваат како нубови за да стигнат до експерти.

  ЕДИТ: Форумите не се тука некого да забављаат или да анимираат. Тука се за помош преку искуства и дискусија. Deal with it.
   
  На Sliderr и 123456 им се допаѓа ова.
 22. itstheigyg

  itstheigyg
  Gaining Experience

  97
  61
  21 Мај 2017
  Нормално е да има seeders and leechers, која е поентата за едните ако ги нема другите.
   
  На Fatal1ty_ му/ѝ се допаѓа ова.
 23. Oliver!

  Oliver!
  Gaining Experience

  486
  371
  26 Април 2012
  Машко
  Шпекулатор
  Кога би бил мој IT.com.mk, јас би "кинел" постови надвор од темата - без објаснување.

  Си има основни правила кои се строги, ама многу едноставни.
  Ако основните правила не се следат како оние "десетте заповеди" тогаш батали учествување во форум, што е поентата?!

  Нити бранам никого, а уште помалку имам намера да нападнам друг.

  Оваа страна баш овде е за ревизија.
  Ете тоа би направил да е мој IT.com.mk :)

  Респекат,
  Оливер
   
 24. TylerMkD

  TylerMkD
  Unstoppable

  1,949
  3,186
  7 ноември 2014
  Машко
  Како модератор ти си модел за однесување на другите. Ако поставуваш цело време прашања за Ауди и се друго што имаш по дома, истото ќе го прават и другите членови, сметајќи дека тоа е целта на форумов. Има начин за тоа - ако сметаш дека имаш прашање за мапи за ауди а8, како модератор треба да ти текне дека може ОПШТА тема да отвориш од која потоа сите ќе имаат корист.

  Доколку си обичен член искрено ќе немав проблем, барај си се што ти треба и кој сака нека ти дава. Модератор никој не те тера да бидеш, туку е твој избор.

  Ова со хормони, не се курчи, бла бла бла...не е однесување на модератор. Еве сега други членови гледаат како ми се обраќаш и ќе мислат дека тоа е стандардно однесување овде, па ќе настане калакурница низ темите. Врати се назад во moderator school или отстапи си од модератор, со ниеден дел од твоето однесување, преку начин на отварање теми до вреѓање на членови, не си репрезентативен за да бидеш модератор.

  Едит - ова како да го пишувале за тебе:

  Кодекс за постирање и однесување на форумот

  3. Гуглајте пред да прашате било што. Почесто наоѓање на решението е полесно од што очекувате.

  Еве ти повели за последната твоја тема - LMGTFY

  Така што прочитај си ги правилата на форумот што го модерираш.
   
  На spiritBreaker и Трајче Дрварчето им се допаѓа ова.
 25. olikomerc

  olikomerc
  Unstoppable

  4,445
  3,325
  11 Декември 2008
  Машко
  Предлог да се ограничи дневно да неможе да се отвара повеќе од една максимум две теми во подфорумот Огласи.

  И да се прави bump на максимум 3 огласи по член во текот на еден ден.

  Вака мислам дека се претвори во купи продај реклама5 огласник.
   
  На moongose, Astro, goce03 и уште 6 други им се допаѓа ова.
Слични теми
 1. MARTIN_MKD
  Одговори:
  1
  Прегледи:
  968
 2. kicedz007
  Одговори:
  0
  Прегледи:
  656
 3. dimitars
  Одговори:
  3
  Прегледи:
  686
 4. xenon
  Одговори:
  4
  Прегледи:
  654
 5. spiritBreaker
  Одговори:
  25
  Прегледи:
  3,137
Вчитување...

Сподели

Вчитување...