Кога би бил ваш IT.com.mk, вие би....

Дискусија во форумот 'Ваши сугестии / забелешки / проблеми' започната од D, 25 Септември 2007.

 1. Astro

  Astro
  Unbeatable

  4,690
  5,862
  20 Јуни 2012
  Машко
  ERP Consultant, MCSA, SQL
  На -={K-O-R-U-N}=- му/ѝ се допаѓа ова.
 2. Fatal1ty_

  Fatal1ty_
  Großmeister

  20,081
  20,166
  28 Февруари 2008
  Машко
  Experienced Web Developer
  Па Порталот го читаат и почетници не само професионалци... мене ми е ок тој серијал...
   
  На Јас сум желка му/ѝ се допаѓа ова.
 3. Astro

  Astro
  Unbeatable

  4,690
  5,862
  20 Јуни 2012
  Машко
  ERP Consultant, MCSA, SQL
  Серијалот како серијал е многу океј. Но термините треба да се посистематизирани во теми и треба повеќе време да се потроши во дефинирање. Особено важно е да не се употребува погрешна терминологија за да се опишат истите...
  Не е работата да се чкраба аматерски само за да се каже дека има таква рубрика. Ние овде сме извор на информации и експертиза, не сме заебанција.

  Башка најдолу додајте текст: „Доколку имате дополнителни прашања за некој од термините, зачленете се и отворете тема на форумот во подфорум тој и тој“, па да удриме и на образование троа.
   
  На SaleSk, DennyMK, Јас сум желка и уште 2 други им се допаѓа ова.
 4. Astraion

  Astraion
  Practice makes perfect

  1,247
  1,758
  24 ноември 2012
  Машко
  Ps • Ai • Id • Ae • Pr
  Морав да те поправам троа. :)
   
  На DennyMK и -={K-O-R-U-N}=- им се допаѓа ова.
 5. Astro

  Astro
  Unbeatable

  4,690
  5,862
  20 Јуни 2012
  Машко
  ERP Consultant, MCSA, SQL
  Hyperloop One заврши со првите тестови ⋆ IT.mk

  Не е тешко да се напише уште една или две реченици како вовед, што е Hyperloop One, на кој принцип работи и за што би се користел. Да не мора јас како читател сега да гуглам прво што е тоа за да можам ефективно да го прочитам и сфатам артиклот. Упорно чекам да дојде текстот каде ќе прочитам што е суштината на напишаното и се разочарувам кога останувам со прашалници на крајот на текстот.
  Тоа е основно правило во пишувањето на артикли, вовед и појаснување на напишаното, кратка историја.

  Од оригиналниот пост се добиваат комплетен сет на информации. Она што фали во артиклот на порталот:
  - the transportation pod,
  - avant-garde transportation technology that involves levitation, loops, and lots of speed.
  - sled-type device
  - Hyperloop One used magnetic levitation to hover
  - The goal is to pass up airliners in speed and eventually hit 700 MPH

  Аха, значи сега е многу појасно. Тоа е транспортена направа, која левитира, има потенцијал за брзина, личи на санка, со цел да биде поевтина и побезбедна од авион. Една ***на реченица.

  That's my friends лекција за научување и правило за почитување.
   
  Последна промена: 14 Јули 2017
  На -={K-O-R-U-N}=-, D, moongose и уште 2 други им се допаѓа ова.
 6. TylerMkD

  TylerMkD
  Unstoppable

  1,475
  2,166
  7 ноември 2014
  Машко
  Не се слагам премногу со Астро, ама за ова е комплетно во право. Секогаш кога ќе отворам некоја статија на IT.mk; се чуствувам како да влетувам во трета сезона од некоја серија и треба ред работи да ми се познати пред да читам...

  Јас знам дека на авторот му се познати работите, ама секој текст е своја целина и мора засебно да биде разбирлив од почеток до крај. И јас имам пишувано за портали на времето, ми се лошеше од истите термини постојано да ги споменувам ама мора...
   
  На D и moongose им се допаѓа ова.
 7. D

  D
  Администратор

  3,123
  1,330
  31 Март 2007
  @Astro, @TylerMkD, валидни забелешки.

  Интересен е фактот дека 65-70% се читатели кои се враќаат цело време на IT.mk, а пример за Hyperloop има купишта текстови и претпоставката е дека веќе им е се познато, ова е само апдејт - буквално трета сезона ко што вика @TylerMkD, но забелешките ви се на место. Ке поразговараме интерно и ке ги земеме работиве во предвид.
   
  Astro, HardCorec и на TylerMkD им се допаѓа ова.
 8. kirev

  kirev
  Unstoppable

  5,148
  3,488
  31 Мај 2010
  Машко
  ICT ветеран
  Чисто журналистички - NYT, Wired, WaPo, BBC, ... сите прво тераат увод. Ама сериозен. Па после текст што да ти кажам, со имиња, презимиња, со линкови. За тоа треба многу време, т.е. пари. Затоа само малце уводот да го оправите, може и некоја несреќа надвор од редовните читатели ќе се зезне, па малце барем да е информиран. Или да направите договор со други медиуми за нив да спремате текстови ИЛИ они да смеат да ги преземаат од вас. Чиста работа :)
   
  На D му/ѝ се допаѓа ова.
 9. bokiscout

  bokiscout
  Practice makes perfect

  1,651
  1,875
  17 Март 2011
  Машко
  Embedded C
  Би додал опција да се претплатиш на ИТ Кариера.

  Кога може да стига неделен билтен секој четврток, нека ситигнат и огласи во петок...
   
  На Astro и D им се допаѓа ова.
 10. Isak Keyten

  Isak Keyten
  Practice makes perfect

  1,068
  1,208
  25 ноември 2014
  Темата е проценка за iphone 6s.
  Овакви проценки треба да се забранети.

  На што личи ова?
  - [проценка] Продавам ASUS GTX 1080 ti watercooled

  -- Moja procenka 200e, posto i onaka ne gejmam, ne mi znaci mene graficka mnogu, ne bi dal 500 evra za graficka posto ja sum programer power user a ne gejmer, taka da 200e eve ako ne e kopana mozda 225e posledna ponuda
  -- 200-250е ako e socuvana
  -- poprvo ke zeam [link od amd referenta graficka so stock kuler] za isti pari

  Ко мршојадци сте со лоши проценки.
  Се кладам дека ако го ставеше дечкото телефонот за 200е први ќе му пишевте понуда.
   
  На Војвода, DennyMK, draganamon и уште 5 други им се допаѓа ова.
 11. DrMTR

  DrMTR
  Unbeatable

  5,023
  4,847
  27 Март 2014
  Што бара мојот коментар во темава ? Тоа се пашувам. :confused:
   
 12. Avid

  Avid
  Unstoppable

  2,051
  2,590
  21 Јануари 2009
  Дека е далеку од реалноста, како и повеќето твои постови.
  Нема да згрешел и друг твој рандом цитат да стави.
   
  На tupacan му/ѝ се допаѓа ова.
 13. tupacan

  tupacan
  Practice makes perfect

  1,235
  1,509
  10 Септември 2007
  Машко
  Секој си има право на свое мислење, наше е да процениме дали е рално или не.

  Неможеш некому да му забраниш да си каже што мисли. И комшијата мој, кој патем е шизофреничар, има право и си кажува што мисли.

  Sent from my SM-G950F using Tapatalk
   
 14. DrMTR

  DrMTR
  Unbeatable

  5,023
  4,847
  27 Март 2014
  Добро началниче. Кисче до тебе.
   
  На Јас сум желка му/ѝ се допаѓа ова.
 15. Dace23432

  Dace23432
  Gaining Experience

  215
  108
  25 Август 2016
  Машко
  Jep sorry uste ednas ke se vozdzam od mislenje vo temite za procenka.
   
 16. Fatal1ty_

  Fatal1ty_
  Großmeister

  20,081
  20,166
  28 Февруари 2008
  Машко
  Experienced Web Developer
  Благодарни сме ти од сесрце и пакреас

  Испратено преку nokia 3310
   
  На DennyMK, Јас сум желка, Astro и уште 2 други им се допаѓа ова.
 17. DarkoG

  DarkoG
  On your way to fame

  665
  536
  27 Јуни 2012
  Кога го посетив утрово форумов ми се симна ова:
  Изгледа како да пропагира вируси, beware!

  [​IMG]
   
  На artweb му/ѝ се допаѓа ова.
 18. Astro

  Astro
  Unbeatable

  4,690
  5,862
  20 Јуни 2012
  Машко
  ERP Consultant, MCSA, SQL
 19. imperial

  imperial
  V.I.P

  1,361
  1,948
  12 Август 2009
  Машко
  Бидејќи е потпишан авторот.. нема да се изсмејувам.. инаку постов беше многу поинаков...
  ИТ терминологија #4: AES 256, CSV, Mesh router, PS/2… ⋆ IT.mk
  1080p е progressive. Не е пиксели. Пиксели се означува со px.
  Бидејќи има и 1080i. А i-то e interlaced.

  Сме објаснувале повеќе пати што е што.. нека се информира сам авторот.
  1080p vs 1080i: What’s the difference?
   
  Последна промена: 11 Август 2017
  На artweb, B^nDIT, Astraion и уште 5 други им се допаѓа ова.
 20. Avid

  Avid
  Unstoppable

  2,051
  2,590
  21 Јануари 2009
  CASHE МОРИ SNASHKE
   
  DennyMK, B^nDIT и на imperial им се допаѓа ова.
 21. imperial

  imperial
  V.I.P

  1,361
  1,948
  12 Август 2009
  Машко
  леле, леле.. DivX .. Megapixel.. бисер до бисер.
  IT.mk проверувајте ги текстовите пред да ги објавите.
   
  На artweb му/ѝ се допаѓа ова.
 22. Astro

  Astro
  Unbeatable

  4,690
  5,862
  20 Јуни 2012
  Машко
  ERP Consultant, MCSA, SQL
  Втор пат ќе речам, дајте ги на рецензија пред да ги објавите. Си ветив нема да коментирам ама ми идете на нерви немате поима како.
  И воедно се озвинувам што сум douche-bag ама мора така.
   
  Последна промена: 11 Август 2017
 23. Avid

  Avid
  Unstoppable

  2,051
  2,590
  21 Јануари 2009
  [​IMG]

  Зошто бе Дејанче не си ставил надреден знак кај е-то во нѐ?
  Во сѐ, си ставил, а не си ставил кај нѐ, и јас бев збунет 15 секунди.
   
  D, DennyMK и на artweb им се допаѓа ова.
 24. NecrotoX

  NecrotoX
  Unstoppable

  2,444
  2,181
  4 Март 2013
  Машко
  Илустратор
  Можда всушност мотото им е дека ако споделуваш нема да се движиш напред?
   
  На artweb му/ѝ се допаѓа ова.
 25. Avid

  Avid
  Unstoppable

  2,051
  2,590
  21 Јануари 2009
  А може и во пченките да се скриле...
   
  На Fredy му/ѝ се допаѓа ова.
Слични теми
 1. MARTIN_MKD
  Одговори:
  1
  Прегледи:
  876
 2. kicedz007
  Одговори:
  0
  Прегледи:
  571
 3. dimitars
  Одговори:
  3
  Прегледи:
  593
 4. xenon
  Одговори:
  4
  Прегледи:
  528
 5. spiritBreaker
  Одговори:
  25
  Прегледи:
  2,787
Вчитување...

Сподели