1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Кога аплицирате за работа во ИТ, дали се вие напишано на македонси или англески?

Дискусија во форумот 'Генерална ИТ дискусија' започната од khazha, 2 Март 2019.

 1. khazha

  khazha
  Intern

  15
  7
  13 Декември 2016
  Машко
  Здраво,

  Главно зборам за ЦВ, мотивационо писмо, персонален вебсајт

  Прашувам затоа што скоро сите компании пишуваат само на англески на нивните страни(за странски клиенти) и некои (македонски) компании ми враќаат на англески иако можат да ми го видат името дека е македонско
   
 2. mihovkris

  mihovkris
  On your way to fame

  853
  557
  1 Јуни 2016
  Јас моето кога аплицирав го пратив на англиски, а англески не знам кој јазик е.
   
  На causevd, martin17, Potop и уште 5 други им се допаѓа ова.
 3. mdeni

  mdeni
  Unstoppable

  3,195
  2,895
  24 Септември 2012
  Англески може. Ама пожелно на Македонски или Англиски.
   
  На The-spiki и gOJDO им се допаѓа ова.
 4. highflyer

  highflyer
  Gaining Experience

  241
  170
  3 Јануари 2010
  Машко
  се ние , тебе се тие или ништо не тие ?
   
  causevd, omegaRED и на Psycore им се допаѓа ова.
 5. xenon

  xenon
  Guru

  3,816
  9,519
  15 Јануари 2011
  Машко
  Во бинарен код да напишеше повеќе ќе беше разбран..
   
  AstroBoy, borcep и на NecrotoX им се допаѓа ова.
 6. bxxxn

  bxxxn
  Practice makes perfect

  978
  1,111
  11 Март 2011
  Со оглед на правописните грешки во македонскиот, подобро на англиски :)
   
  The-spiki, martin17, Potop и на уште 1 им се допаѓа ова.
 7. JensenInterceptor

  JensenInterceptor
  Gaining Experience

  561
  215
  28 ноември 2015
  Машко
  Хмм можеби мислиш на „Енглески“ :p трололо

  Мене на англиски ми е напишано. На македонски го праќам само во фирми каде газдата е 70 годишен македонец :oh::oh::oh:
   
 8. krema

  krema
  Professor

  8,837
  8,584
  24 Јуни 2009
  Машко
  Убаво е да биде напишано двојазично.

  btw ... Под итно ни треба некој граматичар-лингвист на форумот.
   
 9. ТАТА_МАТА

  ТАТА_МАТА
  Practice makes perfect

  1,333
  1,450
  25 Март 2013
  Машко
  Ако огласот за работа е објавен на англиски јазик, аплицираш на англиски, ако е на македонски тогаш на македонски.

  Доколку нема оглас, а е дел од поголема корпорација, веќе се подразбира дека сите знаат англиски, заштеди си време и аплицирај на англиски.
   
  На G4M3R му/ѝ се допаѓа ова.
 10. gOJDO

  gOJDO
  Epic

  8,437
  11,036
  23 Јануари 2008
  Манга
  пиши им го на амеречки, шо ги вртиш
   
  На mihovkris и G4M3R им се допаѓа ова.
 11. NanoCell

  NanoCell
  Gaining Experience

  309
  365
  10 oктомври 2011
  Машко
  Јас лично праќав CV на двата јазици, но провери си го напишаното и осигурај се дека нема правописни грешки. Нема ништо полошо од лошо изработено CV, од кое се гледа дека не си посветил повеќе од неколку минути. Под претпоставка дека си невработен, тоа покажува огромна несериозност.
   
  На The-spiki му/ѝ се допаѓа ова.
 12. Sherminator

  Sherminator
  Intern

  11
  2
  3 Јули 2018
  Машко
  Малку оф топик, дали некој знае некој сајт форум или слично со огласи за работа од ИТ сектор во државите низ Европа (Германија, Швајцарија, Норвешка, Шведска па и Словенија)? Дали има некој искуство или знаење дали може да се аплицира до Мкд пасош и барање на работна виза? Благодарам
   
 13. lynx

  lynx
  Unstoppable

  3,339
  2,936
  4 Септември 2008
  LinkedIn.
   
  На Sherminator му/ѝ се допаѓа ова.
 14. gOJDO

  gOJDO
  Epic

  8,437
  11,036
  23 Јануари 2008
  Манга

Сподели

Вчитување...