1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Предлог Коефициент на полезно дејство на член

Дискусија во форумот 'Ваши сугестии / забелешки / проблеми' започната од Oktar, 6 Март 2017.

 1. mdeni

  mdeni
  Unstoppable

  3,095
  2,796
  24 Септември 2012
  Circle jerk (sexual practice) - Wikipedia

  Затоа се ирелевантни лајковите на членот. Зошто се билдаат безврска, и се отвара можност за зачестено лајкување од разни причини.

  Промовирање на circlejerk е лоша работа на секој форум.
   
  Lokvan, JensenInterceptor и на esquimaux им се допаѓа ова.
 2. Astro

  Astro
  Guru

  5,809
  7,847
  20 Јуни 2012
  Машко
  ERP Consultant, MCSA, SQL
  Јас мислам дека доволно е вака како што е. Сосем доволно се кажува за членот. Примарна полезност е број на лајкови за пост, а секундарно колку лајкови има членот. Едно е да прашам нешто и да добијам сугестија и да видам 5-10 лајкови за пост и чив е постот, а друго е да видам пост од некој со слаб коефициент и без ниеден лајк. Меѓутоа и ова не е толку лошо, пошто затоа е и форум јебига, да се развие дискусија. Никој нормален нема да се потре амо на еден пост колку и да имал лајкови за нешто битно. Мене повеќе ме интересираат спротиставените мислења и причините за тоа за време на некоја дискусија отколку колку лајкови имаат постовите.
   
  Lokvan, Дибидус и на Oktar им се допаѓа ова.
 3. FLEGMA

  FLEGMA
  Epic

  8,152
  12,124
  2 Август 2012
  Машко
  Се што треба, IMHO, е под никот да стои:
  Број на пораки/ број на теми: 5584/150
  (знакчето) Допаѓања: 1500
  Sensei / Geek / Аматер...whatever
   
  На Oktar му/ѝ се допаѓа ова.
 4. bxxxn

  bxxxn
  Practice makes perfect

  950
  1,092
  11 Март 2011
  Иако лајкот на форум е како некој да те потапкал по рамо во реалноста (што и да беше второто) билдање на лајкови ја губи смислата на форумот.

  Бидејќи повеќето помагањето на форум го сфаќаат како помагање во етиката или религијата, т.е. давање нешто без очекување повраток на било какво добро.

  Како и да е, ако се дефокусираме од постовите и ќе се "декодира" начинот за добивање лајкови, т.е. ќе се направи истражување како и при секој друг маркетинг.

  Пример од моето досегашно искуство:

  1. Сите ќе прават прв пост со "Здраво" каде што ќе се добијат 10 лајка

  2. Мажи ќе прават профили со женски никови, каде освен сексизам, кршење нозе да се помогне, понуди за брак, ќе се добијат и 100 лајка гратис

  Без овие две среќни ќе се ако бр. на постови = бр. на лајкови
   
  На Speedster, dimsa, goranzoran и уште 3 други им се допаѓа ова.
 5. Fatal1ty_

  Fatal1ty_
  Großmeister

  21,146
  23,716
  28 Февруари 2008
  Машко
  Experienced Web Developer
  Добри идеи и размислувања. Ќе го разгледаме и сериозно размислиме за имплементација.

  Испратено преку nokia 3310
   
  bxxxn, Oktar и на psyside им се допаѓа ова.
 6. D3N1EL

  D3N1EL
  Practice makes perfect

  2,806
  1,336
  10 Август 2010
  Машко
  Формулата би имала доста поголема релевантност, доколку во неа би имало и број на дизлајкови/постови кои добиле само дизлајкови или повеќе дизлајкови одколку лајкови.

  На ова мислам дека Калчо нема да се согласи, исто како и повеќето кои го затекнаа овој рејтинг систем (позитивни/негативни мислења), уште од времето кога форумов беше на vBulletin.

  Така да идејата е добра, но фали нешто за да биде интегрирана на форумов.
   
 7. esquimaux

  esquimaux
  On your way to fame

  520
  813
  16 Јануари 2016
  Машко
  Deez likes HA

  [​IMG]
   
  На highflyer му/ѝ се допаѓа ова.
 8. Lokvan

  Lokvan
  Unstoppable

  2,129
  2,923
  12 Јануари 2016
  Машко
  Echo chamber (media) - Wikipedia
  „...echo chamber is a metaphorical description of a situation in which beliefs are amplified or reinforced by communication and repetition inside a closed system. By visiting an "echo chamber", people are able to seek out information which reinforces their existing views, potentially as an unconscious exercise of confirmation bias.“
   
  На mdeni му/ѝ се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...