1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Кое SSD да го земам?

Дискусија во форумот 'Oстанато' започната од Pinceta, 23 Јули 2019.

 1. Pinceta

  Pinceta
  Gaining Experience

  552
  163
  16 Март 2011
  Машко
  Steam:
  tadamtadam
  Здраво дечки,

  Имам еден стар лаптоп кој сакам малце да го освежам, односно да му го извадам ромот и да му ставам SSD да го вози оперативниот. Капацитетот да биде во рангот од 100-150гб, дали може да ми препорачате некое SSD до 2к?

  Поздрав
   
 2. #samurai#

  #samurai#
  Gaining Experience

  303
  242
  9 oктомври 2010
 3. mihovkris

  mihovkris
  On your way to fame

  1,119
  803
  1 Јуни 2016
  За гигабајт добив инсајдерско инфо дека имале предобри брзини и перформанси, ама многу брзо деградирале.
  Колку е точно, не знам. Just saying.
   
 4. Mayson

  Mayson
  Gaining Experience

  778
  361
  10 Април 2011
 5. Pinceta

  Pinceta
  Gaining Experience

  552
  163
  16 Март 2011
  Машко
  Steam:
  tadamtadam
 6. CykaBlyat

  CykaBlyat
  Gaining Experience

  229
  115
  22 oктомври 2016
  Се мачам на видео игри
  Кое било од овие 3те ке ти брка работа:

  Sandisk SSD Plus:US $24.63 31% OFF|Sandisk SSD Plus Internal Solid State Hard Drive Disk SATA III 2.5

  ADATA SP580:US $24.0 |ADATA SP580 SSD PC Desktop 120GB 240GB 2.5 inch SATA III HDD Hard Disk HD SSD Notebook PC 480GB 960GB Internal Solid State Drive-in Internal Solid State Drives from Computer & Office on Aliexpress.com | Alibaba Group

  WD BLUE NAND 3D:US $54.5 44% OFF|WESTERN DIGITAL WD BLUE 3D NAND SSD 250GB 500GB 1TB 2TB Internal SATA3 2.5
   
  На PC_GAMER му/ѝ се допаѓа ова.
 7. StOrMK

  StOrMK
  Gaining Experience

  720
  384
  25 Јули 2015
  Машко
  Економетричар, Ph.D
 8. JasSum

  JasSum
  Practice makes perfect

  1,775
  1,888
  8 Мај 2007
  Машко
  1. види што нуди @gOJDO и земи од него.
  2. земи самсунг
   
 9. Sherminator

  Sherminator
  Intern

  22
  9
  3 Јули 2018
  Машко
  Имам постар лаптоп Dell Inspiron i3 2310 2.1 Ghz со 6gb рам. Не дека работи лошо, но на моменти знае да биде доста спор поготово кога е вклучен подолго време. Дали би вршело работа некое SSD до 2-3k денари во смисла побрза работа и помалку сецкање при подолг период работа или не вреди фрлање пари за тој лаптоп?
   
 10. CykaBlyat

  CykaBlyat
  Gaining Experience

  229
  115
  22 oктомври 2016
  Се мачам на видео игри
  Да,провери го мојот пост погоре
   
  На PC_GAMER и Sherminator им се допаѓа ова.
 11. krema

  krema
  Professor

  9,805
  9,498
  24 Јуни 2009
  Машко
  @Sherminator
  Ич не му се мисли, ќе го препородиш лаптопчето.
   
  На PC_GAMER и Sherminator им се допаѓа ова.
 12. Banjifiko

  Banjifiko
  Unbeatable

  2,950
  4,186
  28 oктомври 2008
  Pinceta, FLEGMA, maci и на уште 1 им се допаѓа ова.
 13. Pinceta

  Pinceta
  Gaining Experience

  552
  163
  16 Март 2011
  Машко
  Steam:
  tadamtadam
  Дечки имам јас машина со 850 EVO и си е џам, работата е лаптопчево сакам да го освежам да може да го користи татко ми без проблеми. Затоа не ми се фрлаат пари повеќе од 2000ден, исто така не знам колку сакам да нарачувам онлајн, повеќе би земал од локалниве продавници, или @gOJDO ако се обрати со интересна понуда. Ако има некое SSD што е до 2к, и е со капацитет од 100-150гб топ.

  Истатака да додадам, многу од брендовиве што ги спомнавте не ги ни знам. Ме интересираше мене нешо познато што знам дека ќе трае.
   
 14. CykaBlyat

  CykaBlyat
  Gaining Experience

  229
  115
  22 oктомври 2016
  Се мачам на видео игри
  Како сакаш,јас мислам да земиш од интернет тие најарно освем ако не најдиш некој убав попуст тука во продавница или @gOJDO да ти понуди нешто убо.Сепак јас да сум на твое место (ако не ти се брза) би зел ADATA од али 240 гига за 1870 денари мислам дека нема да зрешиш а ако не ти одговара ADATA земи SanDisk за 1900 240 гига и то е убо за парите
   
 15. Pinceta

  Pinceta
  Gaining Experience

  552
  163
  16 Март 2011
  Машко
  Steam:
  tadamtadam
  Тие ADATA се нешо као ново брендче што се покажале као доста квалитетни?
   
 16. CykaBlyat

  CykaBlyat
  Gaining Experience

  229
  115
  22 oктомври 2016
  Се мачам на видео игри
  Не баш ново,основани се во 2001 единствено искуство мое со ADATA e USB-то што го имам,знам дека нема врска со SSD ама го имам веќе 10 години и уште тера,иначе меѓу ADATA и SanDisk лично јас би одбрал SanDisk.ADATA и SanDisk се слични некој викат едното е поубо некој другото ама знам дека ако земаш поголем капацитет SanDiskот се поскапи а можи се и поиздржливи ама неможам ништо да ти гарантирам оти немам користени ни едното ни другото
   
  Последна промена: 25 Јули 2019
 17. StefAngel

  StefAngel
  Practice makes perfect

  1,527
  1,002
  28 ноември 2015
  Машко
 18. CykaBlyat

  CykaBlyat
  Gaining Experience

  229
  115
  22 oктомври 2016
  Се мачам на видео игри
  Јас да сум шо подалеку од овие фирми то поарно,300 разлика е меѓу ова и Sandisk и ADATA
   
 19. FLEGMA

  FLEGMA
  Epic

  8,445
  12,607
  2 Август 2012
  Машко
  Само гледај да нема QLC nand (чипови) па да има плачки овдека

  @Banjifiko ти даде одличен предлог. Или нешто од Samsung EVO серијата

  На пример заокружи ги во широк лак овие:
  Intel 660p
  Crucial P1
  ADATA SU630
  Samsung 860 QVO

  Или SLC или MLC нандови.
   
  На Pinceta му/ѝ се допаѓа ова.
 20. StefAngel

  StefAngel
  Practice makes perfect

  1,527
  1,002
  28 ноември 2015
  Машко
  Имам Samsung 860 EVO на десктоп, за лаптоп особено постар не би инвестирал толку зашто нема разлика. Поголема е разликата кога ќе земеш 1 тб или 250 гб. 1000 денари и повеќе прави разлика.

  View: https://youtu.be/_n8Foung0Bs
   
 21. CykaBlyat

  CykaBlyat
  Gaining Experience

  229
  115
  22 oктомври 2016
  Се мачам на видео игри
  Во брзина има разлика ама колку ке ти трај овај Goldenfiro е прашање
   
 22. StefAngel

  StefAngel
  Practice makes perfect

  1,527
  1,002
  28 ноември 2015
  Машко
  Мала разлика најбитно е 4к reads каде што ССД-во добива.
  На нивната страна на али експрес пишува.
  Quality warranty: Enjoy free replacement for three years
   
 23. Rukfash

  Rukfash
  Gaining Experience

  516
  306
  24 Јануари 2019
  Машко
  Не ме занима
  Чим ти е стар лаптопо земи си го најефтиното ССД и немаш гајле. А тоа шо брзо деградирале сигурно тоа нема да биде за 6 месеца.
   
  На RoninMK му/ѝ се допаѓа ова.
 24. PC_GAMER

  PC_GAMER
  Gaining Experience

  134
  65
  16 Јуни 2017
  Машко
  Ќе сакаш ли да ми појасниш зошто? Мислам не сакам да ме сфатиш погрешно, само прашувам. Колку што ми е познато QLC nand чиповите всушност означуваат четири бита во една ќелија што би требало да е многу подобро во однос на TLC и MLC nand чиповите кои всушност се со помлку битови во една ќелија.
   
 25. Sukhoi

  Sukhoi
  Practice makes perfect

  1,702
  1,161
  16 Јуни 2010
  Машко
  Подобро е од економски аспект, штедиш на ќелии поточно на мемориски чипови. Ама лошо е за перформансите и траењето на дискот.

  Лајнус нема објаснето за QLC, ама полошо е од TLC. Старо е видеото ама корисно е.
   
  На Pinceta и PC_GAMER им се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...