1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
    Сокриј

Kodi - почетник

Дискусија во форумот 'Генерална дискусија' започната од StOrMK, 5 Септември 2015.

1. StOrMK

StOrMK
    Gaining Experience

720
    384
    25 Јули 2015
    Машко
    Економетричар, Ph.D
    Здраво. Го инсталирав на лаптопов ова Kodi, пробав видео фајл (филм) да отварам и нејќе, не го наоѓа ни филмот ни преводот, само папката ја наоѓа? Што е финтата?
    Иначе. што треба друго да инсталирам од addons, пример кој addon да го симнам за гледање филмови, кој за серии и како работи телевизијата во живо, односно од кај се наоѓаат стримови?
    Однапред благодарам за помошта. :)

2. gego

gego
    Gaining Experience

252
    264
    6 Декември 2009
    Машко
    Телекомуникациски Техничар
    Па прво мора да симнеш аддон за да работат нештата за; видео, музика или слики. Најмногу верувам сме заинтересирани за видео содржина па следи ги туторијалите од овој линк и 90% ке ти биде спремен за гледање содржини
    http://tutorial-iptv-xbmc.blogspot.mk/2015/01/best-live-tv-addons-for-xbmc-kodi-in.html
    За преводи треба да наместиш од кој страни да ти чита превод, на кој јазик, и со кој фонт бидејќи за нас се битни буквите ч,љ,ѓ,ж итн. Тоа се подесува во Систем/сетингс/видео/субтитлес. На првата ставка одбираш кој јазици да ги бара како титл, кликаш на точките за да ги селектираш, на втората ставка ставаш кој е титлот кој го преферираш, подоле имаш ставки за подесување на титлот; боја фонт, облик, а за карактер одбери Централ Еуропе(виндовс). Ако сакаш македонски титл ќе мора да стаиш кирилица, ама нема многу избор на преводи. Скролај подоле и одбери од каде да чита титлови во дефолт субтитлес, па во гет море...најди ги и инсталирај ги дивихпланет, опенсубтитлес,поднаписи и титлови.ком. Тие се доста. Еве туторијал
    http://kodi.wiki/view/HOW-TO:Set_up_subtitle_services
    Филмови и тв пушташ така што селектираш видео од изборникот, селектираш видео, аддон, и си бираш аддон, например, Феникс, бираш една од понудените икони, во секоја икона имаш различни понуди, некој се за филмови, некој за тв. Мора да истражуваш што е функционално или не. Ако гледаш филм и сакаш титл, во долниот десен агол има икона како прозор со линија во долниот дел, таа ја стискаш и ќе излезе прозор довнлоад коа ќе стиснеш на довнлоад ке ти излиста соодветни титлови од една од страните што ги стави за титлови. Од страна може да одбереш и друга адреса за титл ако на таа не ти најде ништо или е корумпирана. Не секој титл одговара на избраното видео, па ќе вчитуваш титлови додека не најдеш вистински титл за тоа видео. Ова објаснување е направено за скин на Коди Конфлуенце, систем/апперанце/скин. Не се одкажувај одма, коа ќе увидиш што и како функционира, а што не, ќе биде полесно

На STEFF му/ѝ се допаѓа ова.
  3. bokiscout

bokiscout
    Unstoppable

1,716
    2,007
    17 Март 2011
    Машко
    Embedded C, Linux Kernel, Java, JavaScript
    Никогаш не сум пробал преку коди да пуштам локален фајл, секогаш гледам онлајн стримови.

- iptvsimple = за гледање онлајн iptv канали во живо прекуи стримови инаку ке треба да си направиш сопствена .m3u плејлиста со твоите омилени канали.

- genesis = за гледање на тв серии и филмови

- pulsar = за гледање филмови, поточно да наогаш стримови од најновите филмови од торент сајтови а информациите за филмовите се превземаат од imdb и/или tmdb.

Ова трио го користам веке пола година и до сега сум немал никаков проблем освен тоа што по извесно време ги блокираат online ip-tv каналите па треба да си наогаш нови стримови. Доколку имаш проблем со сетапот ти стојам на располагање.

На Zippo му/ѝ се допаѓа ова.
  4. kirev

kirev
    Unstoppable

5,295
    3,704
    31 Мај 2010
    Машко
    ICT ветеран
    TVMC ти е Kodi за почетници. Прво тој...

5. StOrMK

StOrMK
    Gaining Experience

720
    384
    25 Јули 2015
    Машко
    Економетричар, Ph.D
    Па инсталирав и TVMC, па на крај го избришав и тој, сепак позгодно ми е да си гледам филмчиња од Yi-Fy Torrents преку VLC.
    Сепак фала ви на помошта, барем го испробав. :)

На RagingDemon и goranzoran им се допаѓа ова.
  6. Piwcho

Piwcho
    Gaining Experience

387
    253
    13 Јули 2015
    Машко
    Пoстoи уште MeshUp? Пред 1 гoд негде гледaв филмoви... Беa сo дoбрa резoлуцијa. Ги имaше сите филмoви пoсле мaкс 2 недели oд премиерaтa :)

7. kirev

kirev
    Unstoppable

5,295
    3,704
    31 Мај 2010
    Машко
    ICT ветеран
    Не, сега Genesis е закон

8. Piwcho

Piwcho
    Gaining Experience

387
    253
    13 Јули 2015
    Машко
    Требa пaк дa си ги симнaм нa телефoнoт и тaблетoт :)

И тoa веднaш ќе гo нaпрaвaм :) Акo имaм некoи пoтешкoтии сo сетирaњетo ќе пишaм oвде

На kirev му/ѝ се допаѓа ова.
  9. kirev

kirev
    Unstoppable

5,295
    3,704
    31 Мај 2010
    Машко
    ICT ветеран
    Грешка. Дај му втора шанса, со Genesis плус за спорт инсталирај си го SportsDevil.
    Инаку ако сакаш да гледаш симнати филмови, јас со десно дугме врз филмот го стартувам Kodi/TVMC и го стартува без проблем. И титлови бара, или ќе си ставам симнат титл во истиот фолдер и со исто име.

10. kirev

kirev
    Unstoppable

5,295
    3,704
    31 Мај 2010
    Машко
    ICT ветеран
    Да не се мачиш, стави го TVMC и на двете. Ти доаша прелоадиран со Genesis и некои други плагини

На Piwcho му/ѝ се допаѓа ова.
  11. Cika

Cika
    V.I.P

2,411
    984
    8 Декември 2009
    Оф топик. Уште не сум го пробал Коди, ама го користам Plex. Користи некој Plex овде и дали треба да се префрлам на коди.

12. AndrejFerdzo

AndrejFerdzo
    Gaining Experience

826
    278
    18 ноември 2013
    Машко
  13. bokiscout

bokiscout
    Unstoppable

1,716
    2,007
    17 Март 2011
    Машко
    Embedded C, Linux Kernel, Java, JavaScript
    Plex треба да се спроедува со Popcorn според мене.

Коди спаѓа во друга категорија бидејки освен за гледање филмови може да се користи и за музика, слики, live tv, да го користиш на set-top-box, да го врзеш со DVB тјунер, e mail, rss reader, да комуницира со торетн клиент (transmison, utorent...)... генерално со многу повеке можности за надградба преку плагините.

И уште еден битен момент е мултиаскинг. Додека гелдаш филм, нема потреба да го прекинеш/исклучиш за да пристапиш до друг адон/можност. Еве како на сликава, додека трае филмот можеш да си листаш низ мениа/адони... а филмот си тече во позадина.

Интерфејсот не му ебаш за на PC некако е со преголем фонт и големи елементи али е добар за на TV или ако го гелдаш од далеку. Инаку можеш да си ставиш други скинови освен дифолтниот.

Генерално коди е наменет за да се користи како единствена програма во fullscreen и тоа го прави многу добро.

Последна промена: 6 Септември 2015
    На Cika и Kajsibebraat им се допаѓа ова.
  14. Piwcho

Piwcho
    Gaining Experience

387
    253
    13 Јули 2015
    Машко
    Гoлемo фaлa зa ТВМЦ :) Дo сегa гo немaв сретнaтo... Ми изгледa мaлце пoбaвнo сaмo

Инaку дaј кaжете штo имaте дoдaденo нa кoди... Нештo зa ТВ?

15. Cika

Cika
    V.I.P

2,411
    984
    8 Декември 2009
    Фала за деталното и обемно објаснување и како што разбрав тоа се сосем две различни платформи. Е сега, може и плексот да се поврзува со торент клиенти, rss, има плагини за телевизија во живо, има и едно unsupported app store. Но, сега ме заинтересира и ќе го пробам коди, па ќе споделам овде.

16. AndrejFerdzo

AndrejFerdzo
    Gaining Experience

826
    278
    18 ноември 2013
    Машко
    Не. Плекс тие како платформа за стриминг на веќе постоечки филмови слезени од интернет ,копирани од негде и така натаму . А Коди или XBMC по старо е Медиа Центар (софтвер за то) на него можиш тотренти rss стриминг музики глупости шо ти душа сака.

17. 123456

123456
    On your way to fame

939
    502
    12 Април 2013
    Машко
    TVMC во Get addons-All addons - nemam nisto vnatre, vo Kodi instalacijatsa si ima sve potrebni raboti vnatre, sea vo tvmc nemozam da najdam da namestam da siminja preku titlovi, opensubtitles prevodi.

18. krema

krema
    Professor

9,806
    9,488
    24 Јуни 2009
    Машко
    Пошто сум почетник :)
    Прашањето ми е следново:
    Дали кај популарните Exodus, Phoenix и слични адони содржината на понудата се менува (надополнува) од време на време, или тоа е тоа има ххххх филмови-серии?
    Или мора да се прави апдејт на на истиот адон?
    tnx :)

19. goranzoran

goranzoran
    Unstoppable

2,841
    2,437
    21 Јануари 2011
    Машко
    Невработен
    Се апдејтува сам а може и ти да го апдејтуваш ако ти е мерак.

На krema му/ѝ се допаѓа ова.
  20. Piwcho

Piwcho
    Gaining Experience

387
    253
    13 Јули 2015
    Машко
  21. ivan88

ivan88
    Gaining Experience

304
    313
    22 Февруари 2012
    Машко
    Се надополнува, при конфигурација ги имаш локациите од каде плагинот ја влече содржината.

На krema му/ѝ се допаѓа ова.
  22. krema

krema
    Professor

9,806
    9,488
    24 Јуни 2009
    Машко
    Значи ништо не треба да правам јас, сами од себе си се освежуваат адонсите:)
    tnx

23. DrMTR

DrMTR
    Guru

6,252
    6,378
    27 Март 2014
    Се извнинувам што реактивирам стара тема, но не најдов друга погодна за прашањево што го имам. Ме интересира некој да сподели листа со добри аддони за Коди 17, за гледање на документарци, серии итн..

24. BlueBaron

BlueBaron
    Gaining Experience

184
    143
    19 Јануари 2016
    Машко
    Студент
    Мојот KODI има само 1 video add-on и се работи за Covenant, имаш и филмови и серии и документарни. И досега немам никаков проблем со Covenant, ги пушта сите серии и филмови кој што сум ги пробал. Е сега за популарните серии и филмови, често пати имаш и HD/FullHD „линкови“, а за некој постари тешко да најдеш, само 480p. Само тоа е лошото, ама on the bright side, ги гледаш бесплатно, без сецкање, без лаг. И искрено сум немал потреба до сега за друг аддони.

Covenant Kodi 17.6 Download–Install Covenant with All Eyes On Me Repo

Ако имаш AndroidTV пример за фудбал би ти препорачал AceStream и Sopcast, наоѓаш линкови во arenavision.in или rojadirecta.me , ги пушташ и комотно си гледаш фудбал. Имаш и англиски канали со HD резолуција честопати, така да подобра варијанта е ова од сите спортски аддони што сум ги пробал на KODI. Тоест кога се мислам, ги имаш AceStream и Sopcast за KODI истотака, па види инсталирај ги и тие, барај на Гугл туторијал. :)

25. DrMTR

DrMTR
    Guru

6,252
    6,378
    27 Март 2014
    Го имам Covenant веќе (беше преинсталиран од фабрика) но поголем дел од сериите посебно постарите не ги отвара воопшто. Еве на пример пробај да отвориш Аларм за Кобра 11. Ке ти ги даде како линкови ама нема да пушти ништо од тоа. За филмови имам и попкорн тајм и голем дел од филмовите ми ги дава во 1080p.

На smole му/ѝ се допаѓа ова.
Слични теми
  1. djgoxy94
    Одговори:
    5
    Прегледи:
    1,350
  2. MusicFreak
    Одговори:
    5
    Прегледи:
    1,227