1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Kodi - почетник

Дискусија во форумот 'Генерална дискусија' започната од StOrMK, 5 Септември 2015.

 1. StOrMK

  StOrMK
  Gaining Experience

  720
  384
  25 Јули 2015
  Машко
  Економетричар, Ph.D
  Здраво. Го инсталирав на лаптопов ова Kodi, пробав видео фајл (филм) да отварам и нејќе, не го наоѓа ни филмот ни преводот, само папката ја наоѓа? Што е финтата?
  Иначе. што треба друго да инсталирам од addons, пример кој addon да го симнам за гледање филмови, кој за серии и како работи телевизијата во живо, односно од кај се наоѓаат стримови?
  Однапред благодарам за помошта. :)
   
 2. gego

  gego
  Gaining Experience

  252
  264
  6 Декември 2009
  Машко
  Телекомуникациски Техничар
  Па прво мора да симнеш аддон за да работат нештата за; видео, музика или слики. Најмногу верувам сме заинтересирани за видео содржина па следи ги туторијалите од овој линк и 90% ке ти биде спремен за гледање содржини
  http://tutorial-iptv-xbmc.blogspot.mk/2015/01/best-live-tv-addons-for-xbmc-kodi-in.html
  За преводи треба да наместиш од кој страни да ти чита превод, на кој јазик, и со кој фонт бидејќи за нас се битни буквите ч,љ,ѓ,ж итн. Тоа се подесува во Систем/сетингс/видео/субтитлес. На првата ставка одбираш кој јазици да ги бара како титл, кликаш на точките за да ги селектираш, на втората ставка ставаш кој е титлот кој го преферираш, подоле имаш ставки за подесување на титлот; боја фонт, облик, а за карактер одбери Централ Еуропе(виндовс). Ако сакаш македонски титл ќе мора да стаиш кирилица, ама нема многу избор на преводи. Скролај подоле и одбери од каде да чита титлови во дефолт субтитлес, па во гет море...најди ги и инсталирај ги дивихпланет, опенсубтитлес,поднаписи и титлови.ком. Тие се доста. Еве туторијал
  http://kodi.wiki/view/HOW-TO:Set_up_subtitle_services
  Филмови и тв пушташ така што селектираш видео од изборникот, селектираш видео, аддон, и си бираш аддон, например, Феникс, бираш една од понудените икони, во секоја икона имаш различни понуди, некој се за филмови, некој за тв. Мора да истражуваш што е функционално или не. Ако гледаш филм и сакаш титл, во долниот десен агол има икона како прозор со линија во долниот дел, таа ја стискаш и ќе излезе прозор довнлоад коа ќе стиснеш на довнлоад ке ти излиста соодветни титлови од една од страните што ги стави за титлови. Од страна може да одбереш и друга адреса за титл ако на таа не ти најде ништо или е корумпирана. Не секој титл одговара на избраното видео, па ќе вчитуваш титлови додека не најдеш вистински титл за тоа видео. Ова објаснување е направено за скин на Коди Конфлуенце, систем/апперанце/скин. Не се одкажувај одма, коа ќе увидиш што и како функционира, а што не, ќе биде полесно
   
  На STEFF му/ѝ се допаѓа ова.
 3. bokiscout

  bokiscout
  Unstoppable

  1,716
  2,007
  17 Март 2011
  Машко
  Embedded C, Linux Kernel, Java, JavaScript
  Никогаш не сум пробал преку коди да пуштам локален фајл, секогаш гледам онлајн стримови.

  - iptvsimple = за гледање онлајн iptv канали во живо прекуи стримови инаку ке треба да си направиш сопствена .m3u плејлиста со твоите омилени канали.

  - genesis = за гледање на тв серии и филмови

  - pulsar = за гледање филмови, поточно да наогаш стримови од најновите филмови од торент сајтови а информациите за филмовите се превземаат од imdb и/или tmdb.

  Ова трио го користам веке пола година и до сега сум немал никаков проблем освен тоа што по извесно време ги блокираат online ip-tv каналите па треба да си наогаш нови стримови. Доколку имаш проблем со сетапот ти стојам на располагање.
   
  На Zippo му/ѝ се допаѓа ова.
 4. kirev

  kirev
  Unstoppable

  5,295
  3,704
  31 Мај 2010
  Машко
  ICT ветеран
  TVMC ти е Kodi за почетници. Прво тој...
   
 5. StOrMK

  StOrMK
  Gaining Experience

  720
  384
  25 Јули 2015
  Машко
  Економетричар, Ph.D
  Па инсталирав и TVMC, па на крај го избришав и тој, сепак позгодно ми е да си гледам филмчиња од Yi-Fy Torrents преку VLC.
  Сепак фала ви на помошта, барем го испробав. :)
   
  На RagingDemon и goranzoran им се допаѓа ова.
 6. Piwcho

  Piwcho
  Gaining Experience

  387
  253
  13 Јули 2015
  Машко
  Пoстoи уште MeshUp? Пред 1 гoд негде гледaв филмoви... Беa сo дoбрa резoлуцијa. Ги имaше сите филмoви пoсле мaкс 2 недели oд премиерaтa :)
   
 7. kirev

  kirev
  Unstoppable

  5,295
  3,704
  31 Мај 2010
  Машко
  ICT ветеран
  Не, сега Genesis е закон
   
 8. Piwcho

  Piwcho
  Gaining Experience

  387
  253
  13 Јули 2015
  Машко
  Требa пaк дa си ги симнaм нa телефoнoт и тaблетoт :)

  И тoa веднaш ќе гo нaпрaвaм :) Акo имaм некoи пoтешкoтии сo сетирaњетo ќе пишaм oвде
   
  На kirev му/ѝ се допаѓа ова.
 9. kirev

  kirev
  Unstoppable

  5,295
  3,704
  31 Мај 2010
  Машко
  ICT ветеран
  Грешка. Дај му втора шанса, со Genesis плус за спорт инсталирај си го SportsDevil.
  Инаку ако сакаш да гледаш симнати филмови, јас со десно дугме врз филмот го стартувам Kodi/TVMC и го стартува без проблем. И титлови бара, или ќе си ставам симнат титл во истиот фолдер и со исто име.
   
 10. kirev

  kirev
  Unstoppable

  5,295
  3,704
  31 Мај 2010
  Машко
  ICT ветеран
  Да не се мачиш, стави го TVMC и на двете. Ти доаша прелоадиран со Genesis и некои други плагини
   
  На Piwcho му/ѝ се допаѓа ова.
 11. Cika

  Cika
  V.I.P

  2,411
  984
  8 Декември 2009
  Оф топик. Уште не сум го пробал Коди, ама го користам Plex. Користи некој Plex овде и дали треба да се префрлам на коди.
   
 12. AndrejFerdzo

  AndrejFerdzo
  Gaining Experience

  826
  278
  18 ноември 2013
  Машко
 13. bokiscout

  bokiscout
  Unstoppable

  1,716
  2,007
  17 Март 2011
  Машко
  Embedded C, Linux Kernel, Java, JavaScript
  Plex треба да се спроедува со Popcorn според мене.

  Коди спаѓа во друга категорија бидејки освен за гледање филмови може да се користи и за музика, слики, live tv, да го користиш на set-top-box, да го врзеш со DVB тјунер, e mail, rss reader, да комуницира со торетн клиент (transmison, utorent...)... генерално со многу повеке можности за надградба преку плагините.

  И уште еден битен момент е мултиаскинг. Додека гелдаш филм, нема потреба да го прекинеш/исклучиш за да пристапиш до друг адон/можност. Еве како на сликава, додека трае филмот можеш да си листаш низ мениа/адони... а филмот си тече во позадина.
  [​IMG]

  Интерфејсот не му ебаш за на PC некако е со преголем фонт и големи елементи али е добар за на TV или ако го гелдаш од далеку. Инаку можеш да си ставиш други скинови освен дифолтниот.

  Генерално коди е наменет за да се користи како единствена програма во fullscreen и тоа го прави многу добро.
   
  Последна промена: 6 Септември 2015
  На Cika и Kajsibebraat им се допаѓа ова.
 14. Piwcho

  Piwcho
  Gaining Experience

  387
  253
  13 Јули 2015
  Машко
  Гoлемo фaлa зa ТВМЦ :) Дo сегa гo немaв сретнaтo... Ми изгледa мaлце пoбaвнo сaмo

  Инaку дaј кaжете штo имaте дoдaденo нa кoди... Нештo зa ТВ?
   
  На kirev му/ѝ се допаѓа ова.
 15. Cika

  Cika
  V.I.P

  2,411
  984
  8 Декември 2009
  Фала за деталното и обемно објаснување и како што разбрав тоа се сосем две различни платформи. Е сега, може и плексот да се поврзува со торент клиенти, rss, има плагини за телевизија во живо, има и едно unsupported app store. Но, сега ме заинтересира и ќе го пробам коди, па ќе споделам овде.
   
 16. AndrejFerdzo

  AndrejFerdzo
  Gaining Experience

  826
  278
  18 ноември 2013
  Машко
  Не. Плекс тие како платформа за стриминг на веќе постоечки филмови слезени од интернет ,копирани од негде и така натаму . А Коди или XBMC по старо е Медиа Центар (софтвер за то) на него можиш тотренти rss стриминг музики глупости шо ти душа сака.
   
 17. 123456

  123456
  On your way to fame

  939
  502
  12 Април 2013
  Машко
  TVMC во Get addons-All addons - nemam nisto vnatre, vo Kodi instalacijatsa si ima sve potrebni raboti vnatre, sea vo tvmc nemozam da najdam da namestam da siminja preku titlovi, opensubtitles prevodi.
   
 18. krema

  krema
  Professor

  9,806
  9,488
  24 Јуни 2009
  Машко
  Пошто сум почетник :)
  Прашањето ми е следново:
  Дали кај популарните Exodus, Phoenix и слични адони содржината на понудата се менува (надополнува) од време на време, или тоа е тоа има ххххх филмови-серии?
  Или мора да се прави апдејт на на истиот адон?
  tnx :)
   
 19. goranzoran

  goranzoran
  Unstoppable

  2,841
  2,437
  21 Јануари 2011
  Машко
  Невработен
  Се апдејтува сам а може и ти да го апдејтуваш ако ти е мерак.
   
  На krema му/ѝ се допаѓа ова.
 20. Piwcho

  Piwcho
  Gaining Experience

  387
  253
  13 Јули 2015
  Машко
 21. ivan88

  ivan88
  Gaining Experience

  304
  313
  22 Февруари 2012
  Машко
  Се надополнува, при конфигурација ги имаш локациите од каде плагинот ја влече содржината.
   
  На krema му/ѝ се допаѓа ова.
 22. krema

  krema
  Professor

  9,806
  9,488
  24 Јуни 2009
  Машко
  Значи ништо не треба да правам јас, сами од себе си се освежуваат адонсите:)
  tnx
   
  На kirev му/ѝ се допаѓа ова.
 23. DrMTR

  DrMTR
  Guru

  6,252
  6,378
  27 Март 2014
  Се извнинувам што реактивирам стара тема, но не најдов друга погодна за прашањево што го имам. Ме интересира некој да сподели листа со добри аддони за Коди 17, за гледање на документарци, серии итн..
   
 24. BlueBaron

  BlueBaron
  Gaining Experience

  184
  143
  19 Јануари 2016
  Машко
  Студент
  Мојот KODI има само 1 video add-on и се работи за Covenant, имаш и филмови и серии и документарни. И досега немам никаков проблем со Covenant, ги пушта сите серии и филмови кој што сум ги пробал. Е сега за популарните серии и филмови, често пати имаш и HD/FullHD „линкови“, а за некој постари тешко да најдеш, само 480p. Само тоа е лошото, ама on the bright side, ги гледаш бесплатно, без сецкање, без лаг. И искрено сум немал потреба до сега за друг аддони.

  Covenant Kodi 17.6 Download–Install Covenant with All Eyes On Me Repo


  Ако имаш AndroidTV пример за фудбал би ти препорачал AceStream и Sopcast, наоѓаш линкови во arenavision.in или rojadirecta.me , ги пушташ и комотно си гледаш фудбал. Имаш и англиски канали со HD резолуција честопати, така да подобра варијанта е ова од сите спортски аддони што сум ги пробал на KODI. Тоест кога се мислам, ги имаш AceStream и Sopcast за KODI истотака, па види инсталирај ги и тие, барај на Гугл туторијал. :)
   
 25. DrMTR

  DrMTR
  Guru

  6,252
  6,378
  27 Март 2014
  Го имам Covenant веќе (беше преинсталиран од фабрика) но поголем дел од сериите посебно постарите не ги отвара воопшто. Еве на пример пробај да отвориш Аларм за Кобра 11. Ке ти ги даде како линкови ама нема да пушти ништо од тоа. За филмови имам и попкорн тајм и голем дел од филмовите ми ги дава во 1080p.
   
  На smole му/ѝ се допаѓа ова.
Слични теми
 1. djgoxy94
  Одговори:
  5
  Прегледи:
  1,350
 2. MusicFreak
  Одговори:
  5
  Прегледи:
  1,227
 3. petar.bt
  Одговори:
  4
  Прегледи:
  1,000
 4. Papa Benedikt
  Одговори:
  6
  Прегледи:
  2,300
 5. smole
  Одговори:
  434
  Прегледи:
  33,768
Вчитување...

Сподели

Вчитување...