Kodi - Генерална дискусија

DarkDeFnx

Gaining Experience
20 јули 2016
83
124
DarkDeFnx's setup  
Processor & Cooler
Intel Core 2 Quad Q8200 @ 2.33GHz 4MB L2 64-bit LGA775
Motherboard
Micro Star International MSI MS-7353 X48C Platinum
Storage
SYS: Saumsung HD753LJ ATA 750GB | DATA: Samsung D3 Station 2TB
RAM
Single Channel DDR3-1333 SDRAM 2 x 2GB 9-9-9-24
Video card
NVIDIA GeForce GTS 250 GDDR3 SDRAM 1 GB
Mouse
GEMBIRD MUSOPTI6 5V 200mA DC
Keyboard
Chicony KB-3923 5V 200mA DC
Audio
Realtek High Definition Audio 6.0.1.6662
Monitor
Philips 220E1SB/00 22'' 1920x1080 50/60Hz 100-240V 1.5A
OS
Microsoft Windows 10 Professional (x64) Build 14393.447 (RS1)
Дали и кај вас ги нема Sky Sports F1 UK и Sport Klub HD, или само кај мене е?
Ако прашуваш за Blue Thunder-от:

Sky Sports F1 UK ја имаше до пред околу 10 дена, викендов кога ја барав за преноси од Бразил ја немаше и неа и цела група канали од UK.

Sport Klub HD ја има во хрватската листа, во српската листа го нема тој канал воопшто од кога почнав да го користам овој сервис, скоро една година.

Дополнување, сега уклучив пак.
Од УК каналите повторно не можам да најдам ништо, а SKHD во хрватската листа е со назив Sport Klub Start HR веднаш после Арена Спорт каналите и пред останатите Спорт Клуб канали.
 
Последна промена:

HardCorec

Unbeatable
4 ноември 2013
3,443
4,909
HardCorec's setup  
Processor & Cooler
Intel i7 4790
Motherboard
Asus B85 Pro Gamer
Storage
SSD Kingston 240 & 480gb
PSU
Cooler Master B500
RAM
HyperX Beast 4x4gb 1600mhz
Video card
Radeon RX570 4gb gddr5
Case
Cooler Master HAF
Mouse
Asus Echelon
Keyboard
Cooler Master Storm
Monitor
Philips 276E
OS
Windows 10 Pro 64bit

NecrotoX

Unbeatable
4 март 2013
4,221
4,592
Скопје
www.youtube.com
NecrotoX's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 2600 @ 3.40GHz & Cooler Master MasterAir G100M
Motherboard
ASUS PRIME B450M-A
Storage
Samsung 970 EVO Plus 250 GB NVMe SSD | WD10EZEX 1TB 7200 RPM HDD | WD Blue 1TB 5400RPM External HDD
PSU
Cooler Master MWE 500
RAM
16GB Kingston HyperX FURY DDR4 @ 3200 MHz
Video card
GIGABYTE GeForce GTX 960 4GB Windforce x2 OC Edition
Case
Cooler Master MB520
Mouse
Genesis Xenon 210
Keyboard
Cooler Master CK530 Gateron Brown
Audio
Logitech Z333 2.1 Speakers | Genesis Gaming Argon 200 Black Headphones
Monitor
Dell U2419H 24" + XP-Pen Artist 22 Pro + Philips 222EL1SB 22"
OS
Windows 10 Home
Ако прашуваш за Blue Thunder-от:

Sky Sports F1 UK ја имаше до пред околу 10 дена, викендов кога ја барав за преноси од Бразил ја немаше и неа и цела група канали од UK.

Sport Klub HD ја има во хрватската листа, во српската листа го нема тој канал воопшто од кога почнав да го користам овој сервис, скоро една година.

Дополнување, сега уклучив пак.
Од УК каналите повторно не можам да најдам ништо, а SKHD во хрватската листа е со назив Sport Klub Start HR веднаш после Арена Спорт каналите и пред останатите Спорт Клуб канали.
Дали е тоа српскиот Sport Klub HD? За преноси од F1 ми треба. За Sky Sports F1 UK знам дека ја имаше, редовно гледав F1 ама одеднаш ја снема.

КодиБалкан, колку што сфаќам, е плагин за канали од регионов и е бесплатен?
Не е само за регионов туку и многу светски канали има. A содржи и као некој стриминг сервис за филмови и серии, али ја тоа не користам. Зачлени се во нивната група ако сакаш, таму објаснуваат за све: Green Revolution
 

Astraion

Unstoppable
24 ноември 2012
1,847
2,778
Струмица
Фантастичен е Синио Гром, баш таков ПВР клиент барав, па дури е компатибилен и со најновата Коди верзија.
За филмови и серии The Crew и Press Play, а шо не може да се гледа се бара на QBittorent и се гледа во Коди.
Plex адонот е одличен за NAS библиотеки на филмови и серии. Пријател има таква NAS библиотека и ме додаде преку Plex, гледам и од кај него.
 

Davcev

Intern
4 декември 2015
12
9
Го стаив на 18.9 со BlueThunder и има преку 6000 програми , сите работат и сите филмови ги има не нормално , ако го остаам да не праи никаков update нема да имам проблем со губење на програми?
 

ARMac

Guru
2 октомври 2010
8,162
9,814
Скопје
androgaming.com
ARMac's setup  
Processor & Cooler
R7 2700x + Neptwin V2
Motherboard
Gigabyte B450 AORUS ELITE
Storage
Samsung 970 EVO NVMe
PSU
SilentStorm Icewind 750W
RAM
16GB Kingston HyperX Fury 3200
Video card
XFX Radeon RX 580 - 4GB
Case
Gigabyte C200
Mouse
Bloody v7
Keyboard
Natec Thor 300
Audio
Creative Muvo 2
Monitor
Benq GW2480E IPS + Dell p2219h
OS
Windows 10 Pro
Го стаив на 18.9 со BlueThunder и има преку 6000 програми , сите работат и сите филмови ги има не нормално , ако го остаам да не праи никаков update нема да имам проблем со губење на програми?

Па нема и јас терам 18.9. Само не се ослањај на важни натпревари само на ова :)
 

DarkDeFnx

Gaining Experience
20 јули 2016
83
124
DarkDeFnx's setup  
Processor & Cooler
Intel Core 2 Quad Q8200 @ 2.33GHz 4MB L2 64-bit LGA775
Motherboard
Micro Star International MSI MS-7353 X48C Platinum
Storage
SYS: Saumsung HD753LJ ATA 750GB | DATA: Samsung D3 Station 2TB
RAM
Single Channel DDR3-1333 SDRAM 2 x 2GB 9-9-9-24
Video card
NVIDIA GeForce GTS 250 GDDR3 SDRAM 1 GB
Mouse
GEMBIRD MUSOPTI6 5V 200mA DC
Keyboard
Chicony KB-3923 5V 200mA DC
Audio
Realtek High Definition Audio 6.0.1.6662
Monitor
Philips 220E1SB/00 22'' 1920x1080 50/60Hz 100-240V 1.5A
OS
Microsoft Windows 10 Professional (x64) Build 14393.447 (RS1)
Дали е тоа српскиот Sport Klub HD? За преноси од F1 ми треба. За Sky Sports F1 UK знам дека ја имаше, редовно гледав F1 ама одеднаш ја снема.

За Ф1 трката во неделата коментаторот беше српски, ама освен тој пренос практично немам гледано друга програма досега на каналот. Веројатно е српскиот, ама не можам да тврдам со сигурност.

Не само Sky Sports F1 UK, убаво ги имаше и BT Sports за WRC, ама тоа е.
Гледам германската Sky Sports F1 ја има во германската листа, баш ќе видам од Катар дали го покриваат цел Ф1 викенд како што покрива англискиот канал.
 

acikaaa

Gaining Experience
22 октомври 2018
184
139
Кој им е рачунот на плагиниве како БлуТандр или Балкан…?
За ФаеН ми е јасно, плаќам за РеалДебрид, ама другово?
И јас сум размислувал за истото некако ми нема поента да го даваат бесплатно.
И друго, на Mi tv stick бааги ми прави проблем BlueThunder-oт, додека на компјутер до сега немало проблем
 

Lokvan

Unbeatable
12 јануари 2016
3,224
4,490
SK
Можеби шемата е прво да ве навлечат, па за година дена ќе се „монетизираат“? ;)
 

ARMac

Guru
2 октомври 2010
8,162
9,814
Скопје
androgaming.com
ARMac's setup  
Processor & Cooler
R7 2700x + Neptwin V2
Motherboard
Gigabyte B450 AORUS ELITE
Storage
Samsung 970 EVO NVMe
PSU
SilentStorm Icewind 750W
RAM
16GB Kingston HyperX Fury 3200
Video card
XFX Radeon RX 580 - 4GB
Case
Gigabyte C200
Mouse
Bloody v7
Keyboard
Natec Thor 300
Audio
Creative Muvo 2
Monitor
Benq GW2480E IPS + Dell p2219h
OS
Windows 10 Pro
Кој им е рачунот на плагиниве како БлуТандр или Балкан…?
За ФаеН ми е јасно, плаќам за РеалДебрид, ама другово?

Има луѓе што се против инстутуцијата како наш @Avid кои веруваат дека се треба да е бесплатно :)

Јас не се бунам хехе.

BTW кој го спомна Rokkr на форумов во една друга тема, не ми текнува ич. Го платив си викам 20 евра па нек идат во ветар ако треба. Сега за сега е добро скоро месец дена гледам.

Е ама апликацијата е крш. Ретко работи без проблем, на виндовс не ни работи, сецка сликата на било што и да пробам (Nvidia/AMD/Intel) GPU спајкови до 100%, а на андроид работи по ок со тоа што ми го има смрзнато телефонот и блуестакс понекад (ретко) крашнува.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Avid

moongose

Unstoppable
19 јули 2013
3,118
3,568
Кој им е рачунот на плагиниве како БлуТандр или Балкан…?
За ФаеН ми е јасно, плаќам за РеалДебрид, ама другово?
Од донации и спонзорства. Продаваат боксови и иптв листи.
Со тоа немаат никакви обврски кон корисниците. Ако ти работи, ок, ако не ти работи твој проблем.
Можеби шемата е прво да ве навлечат, па за година дена ќе се „монетизираат“? ;)
Веќе неколку години постои и функционира бесплатно, така што не е тоа.
 

skullmonkey

Unstoppable
25 април 2007
4,334
3,360
Скопје
www.gorast.com
Има некој во моментов проблем со Fen "No results" секогаш кога бирам филм или епизода?
Исчистив ќешод Tools на FEN, но проблемот остана.
Го користам на Андроид телевизор.
На Raspi со LibreElec не го јавува тој проблем.
 

Oktar

Epic
23 октомври 2012
4,326
13,206
Skopje
Oktar's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i7-8700k + Noctua NH D14
Motherboard
Asus Prime Z370-A
Storage
SM951 256 + PM981 512 + 850 Pro 512 + 840 Evo 250 + WD Blue 1TB + WD Red 2TB + WD Red 3TB
PSU
Cooler Master Vanguard v850
RAM
Kingston HyperX Predator 2x16GB Kit (2x8GB) DDR4 3200MHz
Case
BeQuiet Pure Base 600
Mouse
Logitech MX Master 2s
Keyboard
Razer Blackwidow Lite
Monitor
Dell U2515H
OS
Windows 7 + MacOS
Што е разликата помеѓу Blue Thunder и GreenLeia?
И што препорачувате од овие две?

За почеток, ќе го посочам очигледното, бојата, Сино и Зелено. За останатите детаљи нека пише друг.
 

skullmonkey

Unstoppable
25 април 2007
4,334
3,360
Скопје
www.gorast.com
Има некој во моментов проблем со Fen "No results" секогаш кога бирам филм или епизода?
Исчистив ќешод Tools на FEN, но проблемот остана.
Го користам на Андроид телевизор.
На Raspi со LibreElec не го јавува тој проблем.

Ако ви се случи ова, треба мануелно да го апдејтирате плагинот И ДЕПЕНДЕНСИС. Потоа работи како што треба.
 

bookoo

Gaining Experience
12 декември 2017
176
62
За почеток, ќе го посочам очигледното, бојата, Сино и Зелено. За останатите детаљи нека пише друг.
Хахахах добра разлика.

Ги пробав и двете. Плавото ич не ме бендиса, ништо немаше. А зеленово има доста повеќе работи ама ни тоа не го бива.

Си продолжувам како до сега со Live Kodi Serbia (со повеќе канали него другиве, плус и македонските) и Rising Tides.
Ем поедноставно, ем покорисно. Не дека ми требаат нешто лајв преноси и тв ама ќе се најдат некогаш.
 

123456

Practice makes perfect
12 април 2013
1,602
1,172
Naselba Dracevo, Kisela Voda, Macedonia

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
44,021
Мислења
870,304
Членови
30,356
Најнов член
JanaTrpkovska1
На врв Дно