• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

кочење при гледање видео во линукс убунту

Статус
Затворена за нови мислења.
  • Ја почнал/а темата
  • #1

mac-ufs

Intern
23 април 2008
611
19
значи овој проблем не успеав да го решам,ке пуштам видео гледам одредено време закочува некои 10тина секунди и пак продужува и тоа страшно ме фрустрира.Сум пробал со сите можни медиа плеари барав по сите форуми и ниеден не ми помогна само повеќе ми зафркнуваше.Пробав и со исклучување на десктоп ефектите но не е тоа повторно кочи...единствено каде не прави така е преку терминал кога ке пишам " mplayer -vo gl video.mkv " но како прво ми отвара само прозорот каде што е видеото не можам ни глас да подесувам но ништо друго а и ме нервира на секое да пуштам терминал и да одам до таа локација со cd и да го пуштам видеото

се сретнал ли некој со случен ваков проблем и дали го решил...ако го решил нека пишува !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
 

Aleks

Gaining Experience
18 мај 2007
5,748
288
На што формат ти кочи? на одредени или на сите? Кој плеер го користеш, xine?
 
  • Ја почнал/а темата
  • #3

mac-ufs

Intern
23 април 2008
611
19
На што формат ти кочи? на одредени или на сите? Кој плеер го користеш, xine?
на сите кочи буквално на сите ... имам користено и xine и на тој кочи и тоа највише сега некако терам со VLC паралелно користам и movie player но и двата зезаат исто и како што ти кажав и тоа mplayer а доколку пуштам со таа командата преку терминал не кочи доколку пуштам само open with -> mplayer повторно кочи
 

Aleks

Gaining Experience
18 мај 2007
5,748
288
Мислев кој Engine го користиш... Ќе претпоставам xine. И мене на убунтуто ми има така правено, ама не кочено одеднаш туку на одредени временски интервали. Не најдов решение, но еднаш со упдејт на xine ми се направи. Подоцна прочитав дека xine имало чести конфилкти со некои апликации, не ми текнува кои беа.

Пробај апдејтирај го xine и сите негови библиотеки и апдејтирај ги кодеците што ги имаш инсталирано
 
  • Ја почнал/а темата
  • #5

mac-ufs

Intern
23 април 2008
611
19
Мислев кој Engine го користиш... Ќе претпоставам xine. И мене на убунтуто ми има така правено, ама не кочено одеднаш туку на одредени временски интервали. Не најдов решение, но еднаш со упдејт на xine ми се направи. Подоцна прочитав дека xine имало чести конфилкти со некои апликации, не ми текнува кои беа.

Пробај апдејтирај го xine и сите негови библиотеки и апдејтирај ги кодеците што ги имаш инсталирано
malce me zbuni....dali so komandata sudo apt-get install xine ili ima nekoja druga za update i probaj ako ne te mrzi preku komandi pisi otprilika sto kak jas ke se snajdam posle
 

Act1v8

Intern
17 јуни 2008
4
0
theac1tv8.org
Еве решение за GStreamer (обичен Totem и компанија):

Alt+F2 -> внесете gstreamer-properties -> Video -> првото Plugin -> X Window System (No Xv) -> Close. Треба да е во ред.

VLC:
Settings -> Preferences -> Video -> Output modules -> Advanced options -> X11 Video output или во овој случај можеби би одело и OpenGL video output -> Save
 
  • Ја почнал/а темата
  • #7

mac-ufs

Intern
23 април 2008
611
19
Еве решение за GStreamer (обичен Totem и компанија):

Alt+F2 -> внесете gstreamer-properties -> Video -> првото Plugin -> X Window System (No Xv) -> Close. Треба да е во ред.

VLC:
Settings -> Preferences -> Video -> Output modules -> Advanced options -> X11 Video output или во овој случај можеби би одело и OpenGL video output -> Save
da da toa e resenieto...resen e problemot :D
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,970
Мислења
853,714
Членови
29,608
Најнов член
aleksandra.sash
На врв Дно