1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Коаксијален кабел - отпор

Дискусија во форумот 'Антени,предаватели,апарати/уреди и останата опрема' започната од Oliverbds, 25 Јули 2017.

 1. Oliverbds

  Oliverbds
  Gaining Experience

  181
  109
  26 Април 2012
  Машко
  Здраво другари,

  при поставување на кабли за кабловски оператор,
  како од главен вод до рутер, така и од рутер до уреди понатаму - дали треба да се внимава на отпорот на кабелот, 50 или 75 ома?

  Суб-прашање :]
  Како да знам кој отпор го има кабелот што нема напишано ништо на него?
  (Продавачите ги прашувам, вообичаено не знаат, многу нормално :] )
   
  На PC_GAMER и yasho им се допаѓа ова.
 2. yasho

  yasho
  Gaining Experience

  407
  462
  11 Јануари 2014
  Машко
  Апсолутно треба... Додуше не толку на отпорот колку на импедансата, ама да... 75 ома, за развод низ стан, што поквалитетен RG6 кабел. Покрај импедансата има уште куп параметри што сд важни, како на пр . слабеење на различни фреквенции... Исто многу битни се конекторите, ако имаш можност (и алатка) да ставиш crimp конектори, а коњ си.
  Едит: секој нормален производител на кабел става ознака и публикува datasheet со битните карактеристики на производот. Ако нема ознака, бегај од тој кабел. Добар кабел не е ефтин, тоа ми е муабетот.
   
  SaleSk, Necromancer, Oktar и на уште 1 им се допаѓа ова.
 3. Oliverbds

  Oliverbds
  Gaining Experience

  181
  109
  26 Април 2012
  Машко
  Ознаки има на него, ама не е назначено ништо во оми... 3 кабли имам, 2 од нив се ок спрема ова што кажуваш - третиот можеби и ќе го сменам отпосле.

  Фала за сето инфо!
   
 4. spiritBreaker

  spiritBreaker
  Unstoppable

  2,338
  2,593
  27 oктомври 2015
  Машко
  g4m3R
  зашто бе му викаш коњ на чоекот ... ццццц да му се извиниш :D

  ontopic: да, си има врска колку оми е кабелот, и да се има во предвид дека колку подолг кабел влијае на јачина на сигнал.
   
  На Војвода и yasho им се допаѓа ова.
 5. Oliverbds

  Oliverbds
  Gaining Experience

  181
  109
  26 Април 2012
  Машко
  Дефинитивно барам извинување, говедо или мечка е посоодветно... коњ е превише спортски за мојот специфичен лајфстајл :D
   
  На yasho и spiritBreaker им се допаѓа ова.
 6. yasho

  yasho
  Gaining Experience

  407
  462
  11 Јануари 2014
  Машко
  ииии сега дури гледам што сум напишал... демек требаше да пишува на коњ си... најдлабоко извинување, никако не сакам некого да го класфицирам како коњ :)
   
  На spiritBreaker и Oktar им се допаѓа ова.
 7. spiritBreaker

  spiritBreaker
  Unstoppable

  2,338
  2,593
  27 oктомври 2015
  Машко
  g4m3R
  хахахах брат заебанција е :) и OP знае дека е заебанција, донт вори, никој не се навреди :)
   
 8. Oliverbds

  Oliverbds
  Gaining Experience

  181
  109
  26 Април 2012
  Машко
  Кон истата тема: имаш препорака за квалитетни LAN кабли што ги има на пазарот кај нас?
  Веќе купив и поставив, ама ако треба да ги менувам додека е време... да не излезам навистина коњ на крај :D:D
   
 9. yasho

  yasho
  Gaining Experience

  407
  462
  11 Јануари 2014
  Машко
  Ах, вака од тепка што да кажам а да те не растужим, да ти бол не причиним... нарочито ако си купил... претпоставувам дискутираме за саглам кат.6/6е 'ко за по дома (а богами и фирмичка), што знам, Nexans или Draka можеби?

  How to pick the right cables for your home network

  Има доста саглам производители де, има и нејм/нонејм ср*ња на пазаров... кажи што си купил, па да мрчиме :)
   
 10. Oliverbds

  Oliverbds
  Gaining Experience

  181
  109
  26 Април 2012
  Машко
  Фак... имам Cablexpert Cat5e...

  Спрема твојов линк, ќе да е добро да менувам додека е време :))

  Овие што ги препорачуваш - знаеш да ме упатиш од каде да набавам?

  Благодарности за сите фидбеци до сега :]
   
 11. HardCorec

  HardCorec
  Unstoppable

  2,806
  3,649
  4 ноември 2013
  Машко
  Ubiquiti Networks - TOUGHCable™
  Обрати се во Овернет, треба да го имаат кабелов.
  Подобар кабел нема да најдеш, ти кажувам од искуство (поминати ми се еден тон кабли низ раце ама како овај кабел не сум сретнал до сега, врв).
  Имаш топла препорака да земеш и шилдовани конектори (исто така од ubiquiti).
   
  Последна промена: 27 Јули 2017
  На PC_GAMER и Sukhoi им се допаѓа ова.
 12. yasho

  yasho
  Gaining Experience

  407
  462
  11 Јануари 2014
  Машко
  Добар предлог... Драка треба да има исто во Овернет, Нексанс во Кабтел...
   
 13. Oliverbds

  Oliverbds
  Gaining Experience

  181
  109
  26 Април 2012
  Машко
  Чек сега, овој ubiquiti - главната цел е што е издржлив на надворешни услови или има нешто повеќе во тоа што ми треба?
  Не ми смета воопшто и да го купам најскапиот, само ме интересира причината.
  Инаку, монтажата кај мене е со заштита во црева, низ ѕидови и под како што монтираат во згради. Така да "heavy duty" моментот не е пресуден.
   
 14. smole

  smole
  Unstoppable

  2,629
  2,749
  18 Април 2007
  Иди во Електроелемент имаат Draka мрежни кабли на метража сечат, ок цени.
   
  На Oliverbds и PC_GAMER им се допаѓа ова.
 15. Oliverbds

  Oliverbds
  Gaining Experience

  181
  109
  26 Април 2012
  Машко
  Danke schon!
   
  На smole му/ѝ се допаѓа ова.
Слични теми
 1. Тони
  Одговори:
  6
  Прегледи:
  1,314
 2. Стап
  Одговори:
  10
  Прегледи:
  1,009
 3. xenon
  Одговори:
  2
  Прегледи:
  527
 4. HoLfElDeR
  Одговори:
  4
  Прегледи:
  812
Вчитување...

Сподели

Вчитување...