Стани премиум член и добиј попуст на 2000+ производи и куп други бенефити!
  • Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Книги за Јава и C#

comakot

Gaining Experience
23 февруари 2017
406
271
Па сум почетник во ова па сакам да научам C# и Јава, Jава знам ептен малку што јас не го ни сметам то за знаење, па ако има нешто книги, е-книги ова она, преферирано да е безплатно ама можи и да кошта некој денар а не еден бубрег. Фала однапред.


П.С. Јава знам од тоа што сум направил 2 или 3 плугини за мајнкрафт букит тоа е све.
 

Motherboard

Gaining Experience
4 септември 2015
150
190
Јас би ти предложил да одиш со PluralSight дури си на 10 дена триал можиш да си симниш некој курс или доколку си студент со студентски емаил можеш да земиш 3 месеци бесплатно...
 

Mao

Practice makes perfect
5 јуни 2007
1.318
1.076
Mao's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 9 3900X + BeQuiet Dark Rock Pro 4
Motherboard
Asus Rog Strix B450-F Gaming
Storage
Samsung Evo Plus 970 M2 nVME SSD
PSU
CM 850W M2 Silent Pro
RAM
Kingston Predator/Fury 32GB 3200Mhz
Video card
Asus Rog Strix 1070 8GB
Case
DeepCool Mattrex RGB
Mouse
Logitech G502 Hero
Keyboard
Cooler Master MK750
Monitor
Alienware 25" 240hz
OS
Win 10 Pro
Da se nadovrzam na topicov so malce off topic, dali e legalno na forumov da prikacam video kursevi od udemy koi gi imam plateno/kupeno i downloadirano?
 

Boldozer

On your way to fame
2 ноември 2012
1.177
603
Скопје
Java Masterclass од Udemy
исто еве и една добра книга Core Java SE 9 for the Impatient али полесно и побрзо е преку туторијали..
 

Motherboard

Gaining Experience
4 септември 2015
150
190
Da se nadovrzam na topicov so malce off topic, dali e legalno na forumov da prikacam video kursevi od udemy koi gi imam plateno/kupeno i downloadirano?

Мислам дека не се практикува таква работа на IT форум, доволно да споделиш линк од Udemy од курсот доколку е добар и комбинација со rutracker секој ќе се снајди :D
 

JensenInterceptor

Gaining Experience
28 ноември 2015
577
230
Скопје
tunephp.blogspot.com
JensenInterceptor's setup  
Processor & Cooler
i5-7500 Kabylake
Motherboard
Asus Prime b250m plus
Storage
1TB HDD Western Digital
PSU
Cooler Master 500 Watt
RAM
16 GB, DDR 4, 2133 MHz, Non-ECC, DIMM, CL15
Video card
GeForce GTX 1050 2B
Case
Cooler Master Elite 343
OS
Dual boot: Ubuntu 16.04, Windows 10
Јас користам таблет со Киндл апликација бидејќи ми прават ѓубре книгите од кога ќе ги прочитам.
Книгите ги барам и купувам од Киндл апликацијата. Јава и Це Шарп се зрели јазици така да има голем избор на книги за овие јазици. Од ниво почетници, до напредни теми. Од евтино до троа поскапо.

Со просто барање на Амазон добив:

https://www.amazon.com/s/ref=nb_sb_noss_2?url=search-alias=aps&field-keywords=java+programming+books

Јас би ти препорачал со полесни наслови, книги од 200-400 страни како за почеток.
Евен нешто вака: https://www.amazon.com/Java-Program...45398&sr=8-13&keywords=java+programming+books

Ако не сакаш пари да фрлаш, само пиши на Гугл, насловот на книгата и залепи го зборот „download“ до него.
Ако е 5-10 години стара, сигурно ќе ти излиста pdf за симнување.

Као што кажав, Јава и Це Шарп се зрели јазици, постојат 20на години, со обично пребарување сигурно ќе најдеш книги и за беспари на нет.
 

Нови мислења

Последни Теми

Онлајн членови

Статистика

Теми
47.230
Мислења
976.978
Членови
35.540
Најнов член
Matej213
На врв Дно