• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Книга C++ (by NIKI)

NIKIHACK

Intern
10 февруари 2008
438
27
www.facebook.com
За тие што незнаат C++ мислам дека е добра работа да го прочитаат следниов документ.


Download:

Код:
http://www.filefactory.com/file/036a58/n/C_by_NIKI_pdf

or

http://www.fileqube.com/shared/uisYX130766
 

AMD_fan

Gaining Experience
10 ноември 2007
3.646
139
Дајте бре луѓе внимавајте малку и користете ја репутацијата наместо да постирате мислења од типот: Браво, Интересно, Благодарам......

Пред неколку дена и LiquidWorm укажа на тоа ама пак продолжувате со иста песна.
Исто така сакам да напоменам дека премногу има непотребни мислења. Мислења од типот: "браво", "добар пост", користење на неконтролирано многу смајлиња и т.н. и т.н. што и доведе до вакви реакции.

Знаете дека има систем за репутација. Постови од типот "Благодарам" се крајно непотребни како што е и спомнувано во многу теми но членовите си продолжуваат со истата песна :)

Благодарам
IT.com.mk

:ha:
 

Fatihh

Gaining Experience
14 април 2007
372
50
Скопје
saaf.mk
Fatihh's setup  
Processor & Cooler
Intel Core i7 - 6700
Motherboard
ASUS TUF
Storage
2TB Western Blue + 480GB SSD A-DATA
PSU
SPIRE SILENTEAGLE 550W REAL
RAM
4x 8GB DDR4
Video card
STRIX GTX 1050Ti 4GB
Case
Case Cooler Master K380
Mouse
Mouse Genesis kypton 500
Keyboard
A4 TEC B318
Monitor
Samsung 27" 4K
OS
win10
Дали ке има продолжение ?
 

Aleks

Gaining Experience
18 мај 2007
5.748
288
Hm... neznam shto davate odma komentari pred da ja procitate .)

Eve moj komentar:

Knigata e HAOS!. Prvo se pocnuva so objasnuvanje na funkcii gledam pointeri referenci struktiru. Duri vo vtoriot del ima vidovi podatoci i nivno definiranje. Nishto ne e povrzano izgleda kako eden del od edna strana a drug od druga.

Gledam vo pocetokot ima rabota so datoteki, e kako aj te molam mi objasni eve jas neam poima promenliva da deklariram i odma so fajlovi kje rabotam a ?

2ro, zoshto knigava MNOGU mi deluva kako istata kniga za Objektno C++ programiranje shto se koristi na Univirzitetot "Goce Delchev" vo shtip???
 

NIKIHACK

Intern
10 февруари 2008
438
27
www.facebook.com
Брат ми,како што ти имаш примедба на оваа мала скрипта,така и јас има примедба на тебе.Незнам што сум ти ја на тебе лично грешил,па баш на мене најде маани да наогаш.Јас свакам дека ти во овие работи се разбираш кај кај поеке од мене,ама зошто мора вака да пишуваш лоши работи,земи напиши нешто подобро и ке си увидам јас самио на грешката.

А тоа што викаш дека имало допирни точки со некоја си книга,незнам,јас како учев ц++,така си запишував некои работи во овој документ,на мој начин,иако тоа беше многу одамна,можеби има 2 години,но сега пред некои месец исправав некои работи,бидејки беше ептен испревртена.

И ете ако стварно ти имам грешено нешто,ете едно големо ИЗВИНИ.
 

StenmarC

Intern
16 април 2007
716
13
stenmarc.blog.com.mk
NIKIHACK сфати го постот на Алекс како позитивна критика. Пошто нагласи погоре дека знаеш дека Алекс се разбира повеќе од тебе, сфати го тоа како совет и преправи ја книгата т.е. подреди ја како и сите книги за програмирање, кои почнуваат со општи работи - типови податоци, декларирање променливи, структури за повторување...итн итн па после „посложените“ работи како понтери, датотеки и сл.
 

Aleks

Gaining Experience
18 мај 2007
5.748
288
Kako shto reche StenmarC, postot treba da znache kritika koja TI treba da ja svatesh vo pozitivna nasoka.


PS: Ne, nemam nishto lichno protiv tebe.
 

NIKIHACK

Intern
10 февруари 2008
438
27
www.facebook.com
Ок така нека биде,само овоа не е книга него обична скрипта,која убаво напишав зошто и како ја пишував.Инаку овој пост го напишав бидејки досега не сум наишол на литература за C++ на на македонски,па решив ете нека има нешто.Па така да кој сака да научи нешто од неа слободно нека ја менува,и нека си направи распоред каков му одговара...позз до сите и до Алекс секако,секој чест за него.
 

Fatihh

Gaining Experience
14 април 2007
372
50
Скопје
saaf.mk
Fatihh's setup  
Processor & Cooler
Intel Core i7 - 6700
Motherboard
ASUS TUF
Storage
2TB Western Blue + 480GB SSD A-DATA
PSU
SPIRE SILENTEAGLE 550W REAL
RAM
4x 8GB DDR4
Video card
STRIX GTX 1050Ti 4GB
Case
Case Cooler Master K380
Mouse
Mouse Genesis kypton 500
Keyboard
A4 TEC B318
Monitor
Samsung 27" 4K
OS
win10
Off.. Не им ја одземајте вољата за работа на лугето ...секој си има свој стил за објаснување на работите...
Добра е скриптата иако треба многу работи да се додадат, јас сум на ПМФ ( програмерско инженерство ) не се поарни скриптите...Само треба да ја продолжиш скриптата и со по детални информации NIKIHACK ... трудот си го прави своето :)
 

NIKIHACK

Intern
10 февруари 2008
438
27
www.facebook.com
Е со обзир дека имам 18 години (IV година гимназија),и од прогамирање до сега сум немал нитуеден предмет,оваа година сефте,и што ке учиме паскал,ајде де...ке се потрудам да го направам овоа добро....
Фала на коментарите/критиките
 

gOJDO

Illuminator
23 јануари 2008
10.518
15.971
сред село
gOJDO's setup  
Processor & Cooler
Intel со вентилатор
Motherboard
Asus
Storage
полн
PSU
ЕВН Снабдување
RAM
алуминиумски
Video card
Super VGA
Case
closed
Mouse
хрчак домашен
Keyboard
механичка
Audio
сардисаунд
Monitor
телевизор у боја
OS
Windows
Ја поздравувам иницијативата да се напише нешто корисно, без разлика дали е напис, скрипта или книга. Меѓутоа, ако веќе некој се решил да потроши време во пишување, треба да се потруди истото да има контекст и содржина и да го напише на начин кој ќе биде разбирлив за оние кои ќе го читаат.

Напишаното не може да се нарече книга, ниту пак скрипта. Реално, нема никаква практична употреба за никого. Оние кои немаат поим од C, од напишаното нема ништо да научат или сватат. А оние кои имаат некакви основни познавања нема што ново да научат.

Мене на 18 години најмногу ме интересираа женски и журки. Па на Ники би му препорачал да поработи повеќе на тоа поле, затоа што "je*o, ал не је*о, к*рцу време пролази". Книги за C има иљадници, колку и да се трудиш никогаш нема да напишеш подобра книга.
 

Fatihh

Gaining Experience
14 април 2007
372
50
Скопје
saaf.mk
Fatihh's setup  
Processor & Cooler
Intel Core i7 - 6700
Motherboard
ASUS TUF
Storage
2TB Western Blue + 480GB SSD A-DATA
PSU
SPIRE SILENTEAGLE 550W REAL
RAM
4x 8GB DDR4
Video card
STRIX GTX 1050Ti 4GB
Case
Case Cooler Master K380
Mouse
Mouse Genesis kypton 500
Keyboard
A4 TEC B318
Monitor
Samsung 27" 4K
OS
win10
Е со обзир дека имам 18 години (IV година гимназија),и од прогамирање до сега сум немал нитуеден предмет,оваа година сефте,и што ке учиме паскал,ајде де...ке се потрудам да го направам овоа добро....
Фала на коментарите/критиките

Ако си сериозен за ова ти само продолжи. Ако некој мисли дека не чини скриптата т.е твојот труд, нека го направат подоброто од тоа :) (Само немој да заборавиш да ја продолжиш скриптата поефикасно со по детални информации) :)
 

bigmen

Intern
22 јуни 2008
65
0
www.managercenter.net
Jas nesum programer, megutoa za da jas gi svatam odredeni stvari vo mojata rabota skriptata mi e od polza.
Sto se odnesuva do kritikata Aleks, jas go poddrzuvam i bidi pozitivno nastroen kon toa, imas 18 god i nekoj koj e poiskusen i po profesionalen vo toa te upatuva.
Prodolzi so rabota...
 

NIKIHACK

Intern
10 февруари 2008
438
27
www.facebook.com
Сите ваши критики се прифатени од моја страна,и ќе пробам до почетокот на наредното полугодие (после нова година),да склопам нешто добро како што рече некој "c++ за 24 часа",хахах,па ке видеме што како ке биде....

сепак фала што го разгледавте документот....
 

gOJDO

Illuminator
23 јануари 2008
10.518
15.971
сред село
gOJDO's setup  
Processor & Cooler
Intel со вентилатор
Motherboard
Asus
Storage
полн
PSU
ЕВН Снабдување
RAM
алуминиумски
Video card
Super VGA
Case
closed
Mouse
хрчак домашен
Keyboard
механичка
Audio
сардисаунд
Monitor
телевизор у боја
OS
Windows
Ако имаш некоја омилена област од програмирање, подобро посвети се на тоа.
 

Нови мислења

Последни Теми

Онлајн членови

Статистика

Теми
42.971
Мислења
890.087
Членови
31.719
Огласи
214
Најнов член
Cicoblageeeeee
На врв Дно