1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Клонирање на W8 бут партиција

Дискусија во форумот 'Microsoft Windows' започната од gokica, 29 Јуни 2018.

 1. gokica

  gokica
  Модератор

  8,457
  10,403
  13 Јуни 2009
  Другар пробува да клонира W8.1 на поголем диск. Од SSD на поголем SSD поврзан преку USB. Пробал различен софтвер вклучително и Macrium Reflect, Ease US но сите со ист резултат. Кога оргиниланиот диск ќе го извади и замени со клонираниот нејќе да бутира.

  Имаше нешто со колизија на потписот од дискот но одамна не сум се бавел со оваа проблематика. Дали некој знае што е зврчката. Благодарам.
   
 2. lynx

  lynx
  Unstoppable

  3,371
  3,083
  4 Септември 2008
  На gokica му/ѝ се допаѓа ова.
 3. Astro

  Astro
  Guru

  6,244
  8,646
  20 Јуни 2012
  Машко
  ERP Consultant, MCSA, SQL
  Па не треба само податочната партиција, треба и бут партицијата да се клонира.
  Нека заврши работа со Acronis ко што пиша Линкс погоре.
   
  На gokica му/ѝ се допаѓа ова.
 4. gokica

  gokica
  Модератор

  8,457
  10,403
  13 Јуни 2009
  Благодарам. Мислам дека ова е одговорот:

  How to clone a laptop hard drive | Knowledge Base

  Тој пробувал со source disk во лаптоп а новиот драјв врзан за USB. Значи мора да ги смени. Новиот диск да го тури во лаптоп а старио на УСБ па после да клонира со акронис бутабл медиа.
   
 5. lynx

  lynx
  Unstoppable

  3,371
  3,083
  4 Септември 2008
  Таква комбинација немам пробано, но 200% работи на пример да направи image од стариот диск на некој екстерен усб диск и после да го стави новиот диск и image-от да го врати назад од екстерниот диск.
   
  На gokica му/ѝ се допаѓа ова.
 6. spiritBreaker

  spiritBreaker
  Unstoppable

  2,762
  3,206
  27 oктомври 2015
  Машко
  g4m3R
  @gokica , знаеш како правам јас, ко менував ссд...додуша, имам два диска, затоа сум некакоо во предност...вака ја праам цела процедура: во контрол панел на виндоусов, постои можност да направиш system image на целиот виндоус, сите партиции, вклучително и бут партицијата од дискот, некаде на некој диск(шо е моментално поврзан на компјутерот, ама не преку усб, туку директно на сата). е сега, откако ќе направиш, вадиш старото ссд, ставаш новото, подигаш виндоус инсталација од усб/двд, шо и да користиш, и пред да кликниш на Install, има едно за repair windows, и таму во опциите, има едно restore from image. наоѓаш имиџот од другиот диск, прајш ристор, и за 5-10 мин имаш истиот виндоус, со се инсталирано, како да не си сменил ссд. јас така правам, досега не ми фејлнало.
   
  На krema и gokica им се допаѓа ова.
 7. gokica

  gokica
  Модератор

  8,457
  10,403
  13 Јуни 2009
  Ќе проба утре со бут медиа па ќе каже. Тој се мачел со саати со разни програми од главен диск на лаптоп кон нов диск врзан преку УСБ. И секој пат дискот е ОК запишан ама не го чита како бутабилен. Ќе му кажам и за оваа опција преку виндовс па нека избере како сака.
   
 8. spiritBreaker

  spiritBreaker
  Unstoppable

  2,762
  3,206
  27 oктомври 2015
  Машко
  g4m3R
  Дискот на кој шо ќе прајш имиџот треба да е на сата приклучен, никако на усб.
   
  gokica, bxxxn и на borcep им се допаѓа ова.
 9. gokica

  gokica
  Модератор

  8,457
  10,403
  13 Јуни 2009
  Пробано со акронис бут медиа. И самиот програм кој работи од УСБ под линукс дава порака дека клонираниот диск нема да биде бутабилен. Дискот е на САТА а се клонира од УСБ. Така што не го бидна. Пробано и со сорс/дестинејшн дисковите во лаптоп на САТА. Пак вика дека нема да бидат бутабилни. И не само тоа, туку ги измеша брзините со постоечкиот дикс па и тој стана не бутабилен од непозната причина. АСУС лаптопите со нивниот УЕФИ интерфејс прават некаков проблем т.е. кочница која не ни се разјасни. Виндовс рипеир исто така не помогна. Не можеше да ја оправи инсталацијата т.е. бутот. БЦД едит го виде дискот и параметрите во бутот. Но биосот никако да го води дискот како бутабилен. Изгубивме време а после тоа уште толку со нова реинсталација. Утешно е дека сега дискот е поголем.
   

Сподели

Вчитување...