1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Клонирање на RFID картички

Дискусија во форумот 'Социјален Инженеринг // Физичка безбедност' започната од tomi13, 11 Март 2014.

 1. tomi13

  tomi13
  Intern

  10
  5
  3 ноември 2010
  Здраво,

  Дали знаете дали некој во Скопје клонира RF картички? Има релативно лесни упаства по интернетов, ама бара и хардвер. Хардверот го има на dx.com, ама не ми се чека 1 месец.

  Па ако некој знае, нека сподели.
   
 2. lynx

  lynx
  Unstoppable

  3,370
  2,977
  4 Септември 2008
  Јас колку што знам овие картички доаѓаат испрограмирани односно не се бланко и сам да ги програмираш.
  Гледам се наоѓа некој хардвер што може да клонира картичка но тој хардвер се користи со нејзе да пристапиш до системот, а не отпосле да програмираш друга картичка со информациите од претходната.
   
 3. тотето

  тотето
  Спамер

  705
  673
  4 oктомври 2011
  Машко
  Се клонират, можи и да пишиш и да читаш од нив. Овие карите по скијачките центри (поголемите) се со RFID чип и секој ден ги бричат и стават нова информација внатре. Можиш да ги клонираш, ама многу лесно ќе те фатат.

  Иначе во скопје види во некоја компанија што продава врати за хотели. Сега во мода е место клуч ќе ти дат картичка и со неа да си отвораш вратата.
   

Сподели

Вчитување...