1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
    Сокриј

Kloniranje MAC Adress

Дискусија во форумот 'Oстанато' започната од vj_vip, 21 Септември 2010.

1. vj_vip

vj_vip
    Intern

83
    0
    17 Април 2007
    Mi treba da ja kloniram istata mac adresa na ruterot ? Fala odnapred :)

2. feit

feit
    Intern

684
    43
    12 Февруари 2009
    Сакаш на рутерот да му ја смениш MAC адресата или на компјутерот да ја ставиш онаа од рутерот? Ако е за рутерот барај во неговите опции на адресата на која пристапуваш на него (пр. 192.168.0.1). Само не секој рутер ја нуди оваа можност.
    Доколку ти е за промена на MAC на мрежната карта на компјутерот, имаш софтвер за Windows (барај на Гоогле = Change MAC address), а за Linux е и поедноставно. Одиш во конзола и пишуваш
    .

3. vj_vip

vj_vip
    Intern

83
    0
    17 Април 2007
    abe internetot mi e od kabloska i imam osnoven paket so staticna ip a na nego imaat zastiti da ne mozis da vrzuvas ruter .. e sea treba da ja kloniram adresata od kompjuterot na ruterot bar taka mislam

4. Sephiroth

Sephiroth
    Баниран/a

3,492
    2,518
    14 Мај 2008
    Машко
    Отвори си го упатството за рутерот. Си пишува се.

5. vj_vip

vj_vip
    Intern

83
    0
    17 Април 2007

nema nema .. se otepav edna nedela go mestam nikako ne odi .. :S

6. Биа

Биа
    Intern

121
    15
    24 ноември 2008
    Женско
  7. shemko

shemko
    Gaining Experience

231
    56
    15 Јули 2008
    ako si od Prilep i internetot e od Kabelnet ! samo D-link,Tp-Link,Lunksys fajkaat so ostanatite marki uste 1 mesec da mestis nema nisto da namestis

8. linksys

linksys
    Баниран/a

507
    22
    14 Март 2009
    прво и основно зависи каков рутер имаш, оти сите рутери немаат опција за клониранње на МАС адреса.. кажими што рутер имаш и кој модел точно...

Ако рутерот нема опција за клонирање на МАС адреси.. тогаш јависе во Интеренет операторот и замолиги да те ослободат од МАС адреса.. и ке си бде се во ред !!

9. Real

Real
    Баниран/a

127
    12
    18 Септември 2010
    Imas dve varijanti.

1. Javi se vo kabelska i kazi im da ti ja upisat MAC adresata od ruterot da se vodi na tvoja smetka. Znaci da ti dadat internet pristap za uste edna MAC adresa, se razbira ne se doplatuva nisto.

2. Vo sekoj interfejs od ruterite ima promena na mac adresa. Vo denesno vreme skoro sekoj ruter ja ima ovaa moznost i mnogu retko se nacekuvaat ruteri vo koj nemoze da smenis mac adresa.

10. tanush

tanush
    Intern

129
    15
    3 ноември 2007
    Машко
    Уште една МАС адреса нема да му пишат и нема потреба, ќе ја сменат постоечката со адресата на рутерот, бидејќи една IP адреса може да оди со само една МАС адреса. (а и што ќе ти се две)

Секој рутер НЕМА можност за клонирање IP адреса, кај некои (па дури и понови) немаат таква можност.

11. Real

Real
    Баниран/a

127
    12
    18 Септември 2010
    E ok de ne po vrat po sija. Ipak tie so nemaat takva opcija se 10% ostanatite se 90%
    Toa ne e tocno deka gi brisat i samo edna ostavaat. Jas imav duri 3
    Mi rabotese mac adresata od USB, mac adresa od PC i mac adresa od ruter i na sto sakav si ustekuvav. Toa bese na cabletel a telekabel se mnogu podobri, oni ne se umarat so mac adresi sto se pozadi modemot.

12. linksys

linksys
    Баниран/a

507
    22
    14 Март 2009
    1.Тие што имаат опција за клонирање се 10% пошто само Linksys и некои модели (не сите) на D-Link имаат опција за Клонирање на МАС адреса ..

2. Нема теорија и логика да имаш дури 3 МАС адреси.. можеби си имал ДА .. но сигурно од ко дозволиле да има Слободно РУТИРАЊЕ !! :D

13. daci92

daci92
    Gaining Experience

2,120
    163
    4 Февруари 2009
    Машко
    Студент
    linksys greska si i toa mnogu ako sakas ke ti donesam Level one ,Tenda ,Sweexs i use milion takvi od po 1500 den sto se i ke vidis deka imaat MAC cloning ,90% od ruterite deneska imas MAC Address Cloning ,a ne 10% kako sto kaza

14. linksys

linksys
    Баниран/a

507
    22
    14 Март 2009
    ok.. mozebi sum, ne vikam ne... no vidi za ova: Нема теорија и логика да имаш дури 3 МАС адреси.. можеби си имал ДА .. но сигурно од ко дозволиле да има Слободно РУТИРАЊЕ !!

daci92 se soglasuvash so mene?

15. Real

Real
    Баниран/a

127
    12
    18 Септември 2010
    Токму така. Јас процентите ги кажав не од памет туку од тоа што имам монтирано доста рутери за фирми и тоа скоро од сите овие модели што ги напиша даци92.

Нашиве фирмички бараат што поевтино да поминат па им зимам вакви рутери по 1200 до 2000 денари.

16. Real

Real
    Баниран/a

127
    12
    18 Септември 2010
    За телекабел значи знаеме дека од секогаш даваат да се споиш со каква сакаш мак адреса а кејблтел може да ти упишат и 100 мак адреси ако сакаш и сите да бидат на твоја адреса --- ТОА ГО ПРАВАТ ЗА ФИРМИ што сакаат да уклучат повеќе компјутери а не слушнале за поимот рутер.

Со еден збор кажано мрежата на кејблтел е многу лошо проектирана.
    Еве еден пример.

Во една фирма не им се даваа пари за рутер зошто имаа свич на располагање. И јас ги споив компјутерите со свич и на двата ја клонирав едната мак адреса. ДАЛИ ВИ СЕ ВЕРУВА ДЕКА ДВАТА КОМПЈУТЕРИ ДОБИА ИСТА ИП АДРЕСА ВО ИСТО ВРЕМЕ?

Јас ова прв пат го видов и многу се збунив.
    Исто така и двата си имаа интернет без проблем.
    За да се уверам ги рестартирав компјутерите и кога се пуштија ПОВТОРНО имаа иста ип адреса :LOL:

17. daci92

daci92
    Gaining Experience

2,120
    163
    4 Февруари 2009
    Машко
    Студент
    Jas sum montiral mnogu takvi i seuste montiram tokmu kako sto kaza poradi faktot deka firmite sakaat eftino da pominat .

Inace linksys i tuka si greska ,moze da ima :) zavisi od operatorot ,Telekabel dozvoluva do 2 MAC adresi ,no mozes da podneses baranje za treta MAC adresa ,a istoto toa moze da bide i usno pobarano od operatorot :)

Edit:
    Real da na kabletel e losa mrezata ,no toa ne treba da te cudi ako veke si stavil ista MAC adresa, oni davaat IP vrz osnova na MAC adresata i na nivnata mreza ne mora da znaci deka ke ima problemi ,zatoa sto e direktna konekcija a ne ADSL.
    Neznam kolku vreme se zanimavas so mrezi ,no ako se zanimavas podolgo vreme toa e edna od osnovnite raboti koja treba da ja znaes

18. Real

Real
    Баниран/a

127
    12
    18 Септември 2010
    Не, не види вака. Мене ми е многу јасно на кој принцип се доделуваат ИП адресите. НО МЕ ЧУДИ КАКО МОЖЕ нивните рутери да ми доделат една иста ИП адреса за два компјутери. Не сваќам како не настанува конфликт и да се гаси едниот од нив или да губи постојано конекција. Како така и двата работат без проблем. Уствари како пакетите се рутираат кога на една иста мрежа има две идентични машини со идентична ип адреса. ЈАС КОЛКУ ШТО ЗНАМ и сум доста уверен во тоа, е дека ип адресите се ЕДИНСТВЕНИ И НИКОЈ друг во свет неможе да има иста ип адреса ко твојата што ја користиш во моментот. Тоа е стандард и пишано правило. Ако не беше така, ќе беше попара и со сервери и хостови и да не набројувам.

Еве да речеме нај прост пример.

Јас сакам да хостирам сервер на една од тие две машини и на другар ми му ја кажувам ип адресата од веб серверот и сега реквестот кон која од тие две машини ќе биде рутиран кога и двете имаат иста ИП адреса?

И сега види што се деси во една фирма.
    Им ја наместив вака мрежата и ај ок си викам нека имаат иста ип адреса, арно ама ми побараа и да имаат ЛАН мрежа за да им работи програмот. И за да го решам ова почнав да правам ВПН мрежа. И ја направив се мрежата и коа дојде време клиентот да го спојам на серверот, ја упишав ип адресата, стискам конект и ми вика дека таков сервер не постои. Ова се деси затоа што клиентот фактички проба да се спои на 127.0.0.1. И поради ваквите заебанции им купив рутерче од 1000 денари и до ден денес веќе година време го користат немаат никаков проблем.

19. daci92

daci92
    Gaining Experience

2,120
    163
    4 Февруари 2009
    Машко
    Студент
    Si koristel nekogas proxy ?
    Kazi mi ti kako moze na 30kompjuteri od ista prostorija od ista konekcija na internet da koristam ista proxy adresa na isti portovi i pritoa da nema problemi?
    Toa ti doagja nesto slicno .Ako se raboti za ADSL linija potocno PPPoE konekcija togas moze da sozdava problem.
    Znaci nema da ima problem ,se raboti za direktna linija ,i nema prekini ,nema rekonektiranje itn.
    A za toa so serverot ke bide redirektiran do toj koj sto go ima podignato serverot ,e dokolku se raboti za dva kompjuteri so podignat server ke imas problem i ke se zbuni i na krajot nema da pristapi kon nieden od niv .

20. Real

Real
    Баниран/a

127
    12
    18 Септември 2010
    Se razbira deka znam sto e proksi itn itn ali ova so serverive pak mi smerdi :D
    Ali ne e vazno....

21. bruno_duke

bruno_duke
    Intern

26
    0
    8 ноември 2010
    Ne mozes odma da prais spoofing pred da go turnes ruterot. Za da turnes ruter, eden od DoS principite ti e ping flooding ili na Linux ping -f, dovolno ti e da ja skeniras cela podmreza i da injektiras truen ARP paket u tabelata na gateway-ot i taka ke ti gi dava site passwordi i user akaunti na site na cela podmreza. Zavisi i kakva vi e podmrezata. Btw, nemas potreba da se stavas u situacija ruter, t.e da ja kloniras negovata MAC adresa, dovolno e da go napravis toa sto ti kazav. So APR (active poisoning route) ke dobies se. Vidi na google pisi poveke ke najdes malce e poopsirno toa da ti pisuvam tuka.

Слични теми
  1. Fatihh
    Одговори:
    2
    Прегледи:
    928
  2. orIkav
    Одговори:
    8
    Прегледи:
    1,363
  3. Acika00mk