• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Клон на WINDOWS

  • Ја почнал/а темата
  • #1

Buzleski

Intern
12 септември 2008
86
1
Здрави дечки сакам да направам клон на windows-от на друга партиција и после тоа новата да ми биди бутабилна т.е. windows-от да се подига од таму.
Пр. ( од C:\ да се направи клон на K:\ и во понатамошната работа од К:\ да се подига windows-от а да можам C:\ да ја пренаменам во нешто друго ).
Ако разбравте што сакам да кажам би ве замолил да помогнете ако знаете како се прави тоа или ако има некоја програма за тоа.
 

PilGriM

Gaining Experience
18 октомври 2008
1,509
486
Skopje
Windows-от мора да бутира од партиција C.....

А можеш да направиш image со Norton Ghost или Acronis
 
1 октомври 2008
278
9
Ископирај ги сите фајлови (и скриените и системските)
намести К партицијата да ти биде активна партиција и би требало да работи
или пак ископирај се и користи FixBoot i FixMBR od windows cdto
 

Audiofil

Gaining Experience
28 октомври 2007
909
350
Здрави дечки сакам да направам клон на windows-от на друга партиција и после тоа новата да ми биди бутабилна т.е. windows-от да се подига од таму.
Пр. ( од C: да се направи клон на K: и во понатамошната работа од К: да се подига windows-от а да можам C: да ја пренаменам во нешто друго ).
Ако разбравте што сакам да кажам би ве замолил да помогнете ако знаете како се прави тоа или ако има некоја програма за тоа.
Najprvo so Acronis True Image Home 12 napravi backup na C particijata i ke go stavis vo druga particija.Posle so Acronis Disk Director Suite 10 kreiraj uste edna particija.Pred da ja kreiras programot ke ti dade opcija da odberes dali sakas primarna ili logicka particija.Ti ke odberes primarna i ke ja napravis so ista ili priblizno ista golemina kako C.Otkako ke ja napravis particijata restart pa F11 i so Acronis Recovery Manager Loader backup kopijata od C ke ja aktiviras vo novata particija.Koga ke zavrsi kopiranjeto na pocetokot posle restart bi trebalo da imas opcija koj Windows sakas da go uklucis.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,678
Мислења
862,122
Членови
30,037
Најнов член
miki11
На врв Дно