1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Ќе ве молам за помош за избор на вид на затоплување.

Дискусија во форумот 'Oстанато' започната од steelseries, 31 oктомври 2019.

 1. steelseries

  steelseries
  On your way to fame

  784
  501
  20 Декември 2015
  Машко
  Пронајдено е, 1kw за 7 минути крена кога се вклучи фрижидерот... а без него за два дена само 1 кW потрошен.

  Ви благодарам на сите за советите, најверојатно ќе се бара друг смештај.
   
 2. GGTT1

  GGTT1
  Gaining Experience

  352
  278
  1 Февруари 2017
  Машко
  friziderot trosi 100w
   
 3. krema

  krema
  Professor

  9,500
  9,198
  24 Јуни 2009
  Машко
  Што фрижидер е тоа?
   
 4. steelseries

  steelseries
  On your way to fame

  784
  501
  20 Декември 2015
  Машко
  Некој си Davo, прв пат среќавам ваков.
   
 5. krema

  krema
  Professor

  9,500
  9,198
  24 Јуни 2009
  Машко
  Каков и да е не може да троши 1kw за 7 минути.
   
  На GGTT1 му/ѝ се допаѓа ова.
 6. Janev

  Janev
  Intern

  25
  30
  16 Јуни 2018
  Машко
  Абе за студенти знаеш какви ставаат.
  Од кај се најде од таму.
   
 7. Janev

  Janev
  Intern

  25
  30
  16 Јуни 2018
  Машко
  Пиши ми (можеш и порака ако не сакаш тука каде и е потребен смештај)
  Имам роднини во Црниче кои издаваат. Дали и одговара. Автобуска 16ка е на 50 метри.
  Роднини Имаат убаво и евтино место.
  Луѓето се фер и не си во подрум. Цената е мислам 100 евра за двајца од тоа што сум наслушнал.
  Немам корист никаква, само сметам дека местото е убаво. А за газдите кои се на втор спрат немам зборови. Вакви работи со потрошувачка нема шанси.

  Дури мислам дека во таа цена нешто беше и вклучено дали струја или вода незнам поточно. Но најдобро ако имате желба ќе ви дадам телефон па договорете се,
   
 8. krema

  krema
  Professor

  9,500
  9,198
  24 Јуни 2009
  Машко
  Тврдам дека не е фрижидерот, нешто е друго во прашање.
   
 9. coNNectMKD

  coNNectMKD
  Gaining Experience

  264
  201
  13 Март 2017
  Машко
  Ваљда провериле и виделе дека ако го палат, толку дига. Али некако многу е бе 1KW за фрижидер за 7 минути..

  А го гасите фрижидерот не ви е константно пуштен? Или намерно го изгасивте да видите кој апарат ќе потроши повеќе?
   
 10. mdeni

  mdeni
  Unstoppable

  3,364
  3,072
  24 Септември 2012
  Леле каков муабет. 1кв за 7 минути тоа се 8.75KW. Што осигурач ќе беше тоа.
   
  CBB_6, Nomad и на borcep им се допаѓа ова.
 11. steelseries

  steelseries
  On your way to fame

  784
  501
  20 Декември 2015
  Машко

  Се исклучено беше на два дена, 2kw тогаш се потрошија, тел полнење, лаптоп и сијалиците. Отидов да видам, крајните бројќи беа 637, го пуштив фрижидерот, таман што ја испушив цигарата 638, сега земи пресметај колку време пушев цигара.

  Неам потреба да лажам тоа само забушава.
   
  На coNNectMKD му/ѝ се допаѓа ова.
 12. krema

  krema
  Professor

  9,500
  9,198
  24 Јуни 2009
  Машко
  Да не биле крајните бројки 63,7 а по испушената цигара 63,8?
   
  На GGTT1 и vlavot им се допаѓа ова.
 13. mdeni

  mdeni
  Unstoppable

  3,364
  3,072
  24 Септември 2012
  Или 637.99 и 638.07
   
  На vlavot му/ѝ се допаѓа ова.
 14. krema

  krema
  Professor

  9,500
  9,198
  24 Јуни 2009
  Машко
  Со една децимала се струјомерите.
   
 15. Nomad

  Nomad
  Intern

  10
  6
  25 oктомври 2016
  Не земајте од тие евтините калорифери со пластична решетка напред, освен ако не сакате да ја дишете таа пластика или да ја исечете решетката.
  Задолжително со метална решетка на издувот.
   
 16. Vladekosa

  Vladekosa
  Intern

  33
  6
  24 Февруари 2017
  Машко
  Инфраред Панели искуство некое ,се произведуваат во Србија ,Хрватска ,Словенија . Во регионот ги викаат IR Paneli .Во Македонија ги има само во една фирма која истата држи и малку поголема цена . Во регионот се исто поскапи али како што велат производителите многу мал потрошувачка. Паа затоа барам некој што има сретнато ваква работа поздрав..

  Испратено од SM-A405FN преку IT.mk форум апликација
   
 17. mdeni

  mdeni
  Unstoppable

  3,364
  3,072
  24 Септември 2012
  Имаат голема потрошувачка и мал радиус на загревање. Не се за простории греење туку за лица. И многу безвезно те жеже ед едната страна, а другата ладна.

  За разлика од тоа има инвертер кој има огромен радиус на греење, грее цели простории, и го меша воздухот постојано за да се изедначи температурата.

  Ако не се исплати да се става инвертер во тој простор, ако е краток периодот на престој се става квалитетен калорифер. Има индустриски метални со голем греач околу 6000 денари се.

  The end.
   
Слични теми
 1. belski
  Одговори:
  27
  Прегледи:
  4,173
 2. Storm
  Одговори:
  6
  Прегледи:
  1,187
 3. MusicFreak
  Одговори:
  15
  Прегледи:
  1,229
 4. Martinovski
  Одговори:
  15
  Прегледи:
  813
 5. Kasper89
  Одговори:
  0
  Прегледи:
  569
Вчитување...

Сподели

Вчитување...