1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Ќе ве молам за помош за избор на вид на затоплување.

Дискусија во форумот 'Oстанато' започната од steelseries, 31 oктомври 2019.

 1. steelseries

  steelseries
  On your way to fame

  845
  538
  20 Декември 2015
  Машко
  Девојка ми е студентка, сместена во куќа каде што и е речено дека има парно, се наоѓа во соба-подрум каде што нема никаква изолација и е преладно, газдата рекол имало градско парно, но наводно не се пуштало сеуште, а кога ќе се пожали, одма пуштал парно, незнаел што било проблемот, очигледно е некој аматер што кради пари.

  Некоја добра варијанта за затоплувње? барем за два месеци, бидејќи платено е за 2 месеци унапред смештај.

  Да не троши многу. (Незнам дали парира тоа да не троши многу а да грее колку)

  Совети?
   
 2. fuzzjaw

  fuzzjaw
  Practice makes perfect

  1,158
  1,781
  13 Јануари 2014
  Машко
  Ако е само една соба, јас би рекол панел.

  Sent from my SM-G975F using Tapatalk
   
  На steelseries му/ѝ се допаѓа ова.
 3. steelseries

  steelseries
  On your way to fame

  845
  538
  20 Декември 2015
  Машко
  потрошња? по 4,5 саати на ден ваљда ќе пушта кога ќе е дома, најчесто вечерно време да не е ладно, 2 соби споени се и ги дели една врата.
   
 4. fuzzjaw

  fuzzjaw
  Practice makes perfect

  1,158
  1,781
  13 Јануари 2014
  Машко
  Не би знаел искрено, а зависи и од јачината и од тоа дали е пуштен до крај бидејќи имаат регулација.
   
  На steelseries му/ѝ се допаѓа ова.
 5. gokica

  gokica
  Модератор

  8,462
  10,411
  13 Јуни 2009
  Калорифер Нео од 600-700 денари. Ќе потроши малце повеќе струја ама ќе се издржи два месеци. Грее инстантно а може да си го носи со себе каде сака.
   
  Вајкинг, mdeni и на steelseries им се допаѓа ова.
 6. coNNectMKD

  coNNectMKD
  Gaining Experience

  325
  256
  13 Март 2017
  Машко
  Панелкине трошат многу а реално немаат капацитет да загреат поголема површина од 10/12 квадрати. Дома ги имам 2 па затоа.. (па уште ако нема изолација како што велиш само моментално ќе ти грее додека си околу неа).

  Али кога ќе видиш, за толкав краток период немаш некои опции големи.. Земете таква, ќе издржи 2 месеци нема да го фура цел ден..
   
  На steelseries му/ѝ се допаѓа ова.
 7. NanoCell

  NanoCell
  Gaining Experience

  346
  417
  10 oктомври 2011
  Машко
  Зависи од квадратура на собата, температурната разлика (посакувана температура - моментална температура), квалитет на изолација на просторот и други фактори.
  Да претпоставиме дека ќе земеш греалка од 2 KW, која ќе работи по 5 часа дневно (без прекин т.е. цело време активно ќе работи во тие 5 часа) и цената на ел. енергија во вечерни часови (ефтина тарифа) ... 300 KWh месечно * 2,78 ... значи максимум нека дојде 1000-1200 денари со додадени 20-30% коефициент на сигурност
   
  На steelseries му/ѝ се допаѓа ова.
 8. stefan_off

  stefan_off
  Gaining Experience

  346
  286
  29 oктомври 2009
  Фотограф
 9. moongose

  moongose
  Unstoppable

  2,057
  2,302
  19 Јули 2013
  Сите грејни тела со електричен греач ќе трошат речиси исто струја за истото загревање. Од мое искуство за оваа ситуација најдобро панел, па маслен радијатор, во краен случај некој калорифер. Од друга страна ако треба да купвуаш за само за два месеца и после ќе немаш потреба, оди со најевтиното. За јачина никој не може да каже од око. Струјата кој ја плаќа и како се мери, како е договорено и за парното?
   
 10. steelseries

  steelseries
  On your way to fame

  845
  538
  20 Декември 2015
  Машко
  Наводно имало два часовници во куќата, во подрумот-собата и бил нејзиниот. Баш за 4 дена што била таму околу 100kW биле потрошени а не користи никакви работи освен фрижидерот. ТВ ова она све искл.

  Незнам, повеќе ми е што се прави на мутав, али неќам јас да се мешам во тие работи да правам проблеми, си има таа родители каде да се пожали. Ако имало градско парно вчера до 3 и го имал пуштено. Може и прочитал на форумов бидејќи се занимавал со ИТ па и го пуштил од срам да не се дознае кој е. Најбитно е само да и е топло, ништо друго не бара. Али нема изолација местото, осеќав студ каде што ми влегува преку плочките и низ телото.

  Најсмешно е, тие си имаат парно, се слуша дека функционира, а го исклучува во нејзината соба, а кога ќе ги праша што е работата, па незнам чекај сега ќе се јавам и и го пуштаат... Аматери невидени.
   
 11. moongose

  moongose
  Unstoppable

  2,057
  2,302
  19 Јули 2013
  100 KW за четири дена, мора да работи некое грејно тело, ако не во таа соба, некаде на друго место. Таа потрошувачка повлекува сметка од над 4000 денари месечно.
   
 12. steelseries

  steelseries
  On your way to fame

  845
  538
  20 Декември 2015
  Машко
  Па тоа се пожали таа, не користи никакви уреди, а 100kW потрошени. Се од штек тргнала тогаш бројачот прекинал, ама 100kW за да потрошиш треба се да ти е укл.
   
 13. moongose

  moongose
  Unstoppable

  2,057
  2,302
  19 Јули 2013
  Само грејно тело толку може да потроши, се останато од домаќинство нема ни теоретска можност да потроши 100 киловатчаса за четири дена.
   
 14. Sludge.Factory

  Sludge.Factory
  Practice makes perfect

  711
  1,045
  7 Февруари 2014
  Машко
  Stomatolog
  100kwh е 25 киловати на ден, или 1 киловат на час, не е многу струја, 3 4 сто ватни сијалици и некој друг уред можат да повлечат толку струја (бојлер, фрижидер во комбинација со телевизор, лаптоп и останато.)
   
  На steelseries му/ѝ се допаѓа ова.
 15. steelseries

  steelseries
  On your way to fame

  845
  538
  20 Декември 2015
  Машко
  Лично се заборавам да искл бојлер, ТВ 24/7 укл, компјутерот исто така 24/7, сијалици оставени да работат преку ноќ и не ми иди сметка повеќе од 2500.
   
  На Sludge.Factory му/ѝ се допаѓа ова.
 16. Sludge.Factory

  Sludge.Factory
  Practice makes perfect

  711
  1,045
  7 Февруари 2014
  Машко
  Stomatolog
  25 kw е околу 100 денари на ден или 3000 денари месечно.
  Се согласувам дека е многу за една соба, но ако се користат енергетско не ефикасни уреди и те како е возможно
   
 17. krema

  krema
  Professor

  10,012
  9,650
  24 Јуни 2009
  Машко
  Газдата и краде струја (има врзано некој уред преку нејзиниот струјомер), апсолутно 100kw за 4 дена е премногу, нека си бара друго сместување.
   
  Nomad, borcep, steelseries и на уште 1 им се допаѓа ова.
 18. GGTT1

  GGTT1
  Gaining Experience

  384
  296
  1 Февруари 2017
  Машко
  Kako ne MU e stram stoka

  Vo vrska so panelite kupuvajte termor,Atlantic,bosh,tesi( poskapi se vo start) I slicno mnogu podobro great od evtinite PO 1500-2000den

  Primer kupiv vivaks panel 2500w .greese mnogu pomalku od termor 1.5kW .I go vrativ I zamenav za termor.
  Atlantic( vo setek) e ista marka so termor I e nesto poeftina.
   
  Последна промена: 1 ноември 2019
 19. moongose

  moongose
  Unstoppable

  2,057
  2,302
  19 Јули 2013
  Се ова што наброја, удвои го и пак не може да потроши 25 киловатчаса на ден. Премногу струја е тоа за една соба со купатило. Некаде работи некоја греалка.
   
  На GGTT1 му/ѝ се допаѓа ова.
 20. krema

  krema
  Professor

  10,012
  9,650
  24 Јуни 2009
  Машко
  Не можам да тврдам, но постојат реални шанси да е така.
  Сум поминал сито и решето во Скопје, има секакви газди-психо, ретко да наидеш на коректни и со пристојни услови за сместување.

  btw
  ако е за краток период тогаш како што предложија погоре може да заврши работа вакво нешто:

  [​IMG]

  Ги има скоро во секој дуќан за бела техника во различна изведба и со различно име, всушност сите се исти.
   
  Последна промена: 1 ноември 2019
  На GGTT1 му/ѝ се допаѓа ова.
 21. bxxxn

  bxxxn
  Practice makes perfect

  1,068
  1,178
  11 Март 2011
  Многу се поопасни од панел, исти, но ги има од секакви марки (всушност ОЕМ), ги продаваат кај нас околу 600 денари секоја сезона. Но она што ме загрижува е слабата заштита кај нив, т.е. имам купено две, двете прегореа, од кои едната се искреше пред да ја исклучам. Подобро позајмете панел од некаде.
   
 22. krema

  krema
  Professor

  10,012
  9,650
  24 Јуни 2009
  Машко
  Имат термички осигурувач, не може да прегрее и да се запали, тоа тебе што ти искрело е некој друг проблем.
   
  На Arabian и bxxxn им се допаѓа ова.
 23. bxxxn

  bxxxn
  Practice makes perfect

  1,068
  1,178
  11 Март 2011
  Не се запали, искреше и ја баталив, но како што велат „it definitely didn't seem right“ :)
   
 24. Pane24

  Pane24
  Unstoppable

  4,384
  3,709
  31 oктомври 2012
  Машко
  Копач на етериум
  Мајнинг риг со 6 xfx 580 4gb. Ем грее ем ископаното ке го продаде.
   
  На causevd, Nomad, Rukfash и уште 7 други им се допаѓа ова.
 25. krema

  krema
  Professor

  10,012
  9,650
  24 Јуни 2009
  Машко
  @bxxxn
  Имам три вакви (сите три се исти - едното е NEO, другиот Vivax а третиот не можам да се сетам) кои еве веќе 7-8 години ги употребувам без никаков проблем за преоден период и во случај за догревање во исклучителни ситуации.
   
  Последна промена: 1 ноември 2019
  На bxxxn му/ѝ се допаѓа ова.
Слични теми
 1. belski
  Одговори:
  27
  Прегледи:
  4,262
 2. Storm
  Одговори:
  6
  Прегледи:
  1,200
 3. MusicFreak
  Одговори:
  15
  Прегледи:
  1,241
 4. Martinovski
  Одговори:
  15
  Прегледи:
  834
 5. Kasper89
  Одговори:
  0
  Прегледи:
  590
Вчитување...

Сподели

Вчитување...