• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Ќе ве молам за бесплатно Gif animator програмче

 • Ја почнал/а темата
 • #1

username

Gaining Experience
4 јули 2009
526
66
Како што кажува насловот, ми треба некое безплатно gif animator програмче кое ќе прави едноставни анимации, но барем бројот на слики и големината на анимацијата да биде неограничена, и да има некои основни функции како време на траење на анимацијата и такви работи. По можност и линк да има то истото...


Фала многу...Поздрав
 
 • Ја почнал/а темата
 • #3

username

Gaining Experience
4 јули 2009
526
66
Што програмче ќе беше ова, се потепав со тоа чоечето...
види вака...значи ми треба програма која ќе лоадира готови gif слики направени од мене во фотошоп, значи тие слики само да ги земе, да ги сврзе, и да направи тие да се менуваат...мислам дека оваа програма тоа не го може....
 

bobson

Gaining Experience
29 јануари 2009
808
434
Orgrimmar
bobson's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 7 3700X | BeQuiet! DRP4
Motherboard
ASUS Prime X470 Pro
Storage
970 Evo Plus 500Gb, 850 Pro 256Gb, WD5000AAVS, WD10EZEX
PSU
Antec HCG850M
RAM
G.Skill Ripjaws V 2x8Gb @ 3600 Mhz
Video card
Gigabyte GeForce® GTX 1070 8GB G1
Case
Deepcool Tesseract White
Mouse
Logitech G502 | QCK+
Keyboard
Ripjaws KM570 RGB MX Brown
Audio
Realtek® S1220A | Sennheiser GSP300
Monitor
Dell P2417H
OS
Windows 10 Pro
Па во фотошоп неможеш? Мислам дека има опција за gif.
 
 • Ја почнал/а темата
 • #5

username

Gaining Experience
4 јули 2009
526
66
Има опција сликата да ја снимиш во gif формат, а ја колку што знам, може и грешам, незнам, не сум некој pro. во фотошоп, да направиш анимација неможе. Ако некој знае дека може нека каже :D
 

gdamjan

Practice makes perfect
3 април 2008
2,750
1,247
Скопје
damjan.softver.org.mk
gdamjan's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 Pro 4650G / Cooler Master Hyper 212 Black
Motherboard
MSI MAG B550m Mortar Wifi
Storage
NVME: 1TB AData XPG SX8200 Pro / HDD: 2x 2TB Toshiba P300
PSU
Gigabyte G750H
RAM
G. SKILL Ripjaws V Series 2x 16GB / DDR4 3200Mhz/CL16
Video card
Vega 7 on APU
Case
Bequiet! PureBase 500
Mouse
Logitech MX Anywhere 2S
Keyboard
ThinkPad USB Keyboard With TrackPoint (sk-8855)
OS
Arch Linux
пошто фотошоп не е бесплатен, можеш да искористиш gimp (работи и под windows и linux и macosX) - http://www.gimp.org/

може не е наједноставниот програм, но моќен е, слободен софтвер е и сигурен си дека не е некој сумњив-ware кој ќе те шпијунира или што-ти-ја-знам-што-се-прават-разни-.exe-a симнати од интернет

плус за gimp лесно ќе најдеш разни упатства на интернет како овие:
http://www.gimp.org/tutorials/Simple_Animations/
[ame]http://www.youtube.com/watch?v=f-9_HwRcd1A[/ame]
 

MusicFreak

Gaining Experience
18 јуни 2009
929
78
Јас му го понудив ова:
еве го одговорот:
Што програмче ќе беше ова, се потепав со тоа чоечето...
види вака...значи ми треба програма која ќе лоадира готови gif слики направени од мене во фотошоп, значи тие слики само да ги земе, да ги сврзе, и да направи тие да се менуваат...мислам дека оваа програма тоа не го може....
 
 • Ја почнал/а темата
 • #9

username

Gaining Experience
4 јули 2009
526
66
@gdamjan
Што се однесува за таа GIMP програмата не ја пробав, сакав да те прашам дали има да лоадираш слики и после тие да се вртат? Според видеово тука можеш да црташ, тоа не ми треба.
@fatal1ty
Имам Imageready, може на кратко да ми објасиш како од готови слики би направил анимација, или доколку постои некој туторијал тука, ако може еден линк до истиот.

@MusicFreak
Незнам која ти е целта со последниот пост, но сварно ја не најдов таква опција каква што барам...


Фала
 

gdamjan

Practice makes perfect
3 април 2008
2,750
1,247
Скопје
damjan.softver.org.mk
gdamjan's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 Pro 4650G / Cooler Master Hyper 212 Black
Motherboard
MSI MAG B550m Mortar Wifi
Storage
NVME: 1TB AData XPG SX8200 Pro / HDD: 2x 2TB Toshiba P300
PSU
Gigabyte G750H
RAM
G. SKILL Ripjaws V Series 2x 16GB / DDR4 3200Mhz/CL16
Video card
Vega 7 on APU
Case
Bequiet! PureBase 500
Mouse
Logitech MX Anywhere 2S
Keyboard
ThinkPad USB Keyboard With TrackPoint (sk-8855)
OS
Arch Linux
@gdamjan
Што се однесува за таа GIMP програмата не ја пробав, сакав да те прашам дали има да лоадираш слики и после тие да се вртат? Според видеово тука можеш да црташ, тоа не ми треба.
да, ако не се лажам првиот линк што го пратив го покажуваше баш тоа.

во секој случај, само ги учитуваш сликите како layer-и во една слика и после експортуваш во gif
 

fuUuUzZzZy

On your way to fame
14 декември 2007
4,843
909
Ohrid
OFF:

Многу лоша слика добива странава од Pivot Stickfigure Animator od SiteAdvisor.

За среќа самава програма не ја најдов во листава, но сепак сакам да ви сугестирам да внимавате што спуштате дополнително од странава.
Превземете си го Pivot Stickfigure Animator, и исклучете. Нема потреба да шарате по останатите апликации поради ваша безбедност.
 

Buzleski

Intern
12 септември 2008
86
1
Немој да се зезаш со вакви програми и во фотошоп се прават .gif анимации. Јас дури сега го гледам постов, така да не сум во можност да ти кажам како точно да го направиш тоа.
После ќе видам дома и ќе ти пишам како да го направиш тоа во фотошоп.
нема ништо подобро од фотошоп за такви работи...
 

gdamjan

Practice makes perfect
3 април 2008
2,750
1,247
Скопје
damjan.softver.org.mk
gdamjan's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 Pro 4650G / Cooler Master Hyper 212 Black
Motherboard
MSI MAG B550m Mortar Wifi
Storage
NVME: 1TB AData XPG SX8200 Pro / HDD: 2x 2TB Toshiba P300
PSU
Gigabyte G750H
RAM
G. SKILL Ripjaws V Series 2x 16GB / DDR4 3200Mhz/CL16
Video card
Vega 7 on APU
Case
Bequiet! PureBase 500
Mouse
Logitech MX Anywhere 2S
Keyboard
ThinkPad USB Keyboard With TrackPoint (sk-8855)
OS
Arch Linux
@Buzleski и другите
човекот бараше бесплатен програм
 
 • Ја почнал/а темата
 • #15

username

Gaining Experience
4 јули 2009
526
66
@gdamjan
Точно е дека барав бесплатна програм, но бидејќи имам Фотошоп, а незнаев дека тоа може да се направи во фотошоп слободно нека си каже човекот тоа како да го направам.:)

@Buzleski
Кажи си слободно како тоа да го направам....фала:))
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,679
Мислења
862,125
Членови
30,037
Најнов член
miki11
На врв Дно