• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Ќе се поставува оптички кабел под Пацификот меѓу САД и Јапонија

Статус
Затворена за нови мислења.
  • Ја почнал/а темата
  • #1

AMD_fan

Gaining Experience
10 ноември 2007
3,646
139
Група од 6 меѓународни компании меѓу кои и Google, ќе поставуваат подводен оптички кабел што ќе ги поврзува САД и Јапонија. Инвестиција вредна 300 милиони долари.
Кабелот со должина од 6200 милји (9900 км) ќе се поставува како резултат на зголемениот интернет сообраќај и зголемената потреба за пренос на податоци меѓу САД и Јапонија. Со овој подводен оптички линк се очекува да се зголеми капацитетот на преносот на податоци за околу 20% со можност додатно да се зголемува. Брзината која ќе ја овозможи овој линк е 1.92 Tbps.
Церемонијата на потпишување на договорот беше на 23.02.2008, со поставување на кабелот се отпочнува веднаш, а проектот се очекува да биде завршен на почетокот на 2010 година.

Извор: Usatoday, tmcnet.com.
 

StarBuck

Intern
16 февруари 2008
1,295
48
Берлин
StarBuck's setup  
Processor & Cooler
Quad-Core Intel Xeon E5 3,7
Storage
256 GB SSD
RAM
12 GB DDR3-RAM
Video card
Dual AMD FirePro D300 GDDR5 4GB
Monitor
IPS
OS
Yosemite
:)
Кога ќе видиш, што се 300 милиони за нив...
 

Alexandar

Gaining Experience
21 мај 2007
2,514
90
Јас мислам дека брзината и не е многу зачудувачка. Google не би се нафатил на толкава инвестиција ако не добива нешто што ќе вреди и ќе користи.
 

StenmarC

Intern
16 април 2007
716
13
stenmarc.blog.com.mk
Mала исправка. Максималниот проток ќе биде 7.68 Тbps (link)

Кога се пушта таков кабел, тоа нема да биде тенок кабел. Ќе има многу влакна во него и сигурно се мисли за во иднина. Ако преку обичен UTP кабел, во домашни услови стигнавме до 1Gbps, 1 Тbps да е многу за оптика? :)
 

Aleks

Gaining Experience
18 мај 2007
5,748
288
Брзината не би требало да ве чуди, оти мислам дека ова ќе е еден нов backbone на интернетот и нормално е неговата брзина да е многу голема.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,061
Мислења
837,760
Членови
28,984
Најнов член
master of disaster
На врв Дно