Ќе потоне Западна Грција?

hmmm

Gaining Experience
30 ноември 2007
1,242
80
hmmm's setup  
Processor & Cooler
i5 3570k @4.2GHz & CM Hyper 212+
Motherboard
AsRock Z77 Pro3
Storage
Samsung 840 EVO 120GB + WD Black 1TB
PSU
Corsair CX600
RAM
2x4GB G.Skill Sniper 1600MHz
Video card
HD4000
Case
Custom
Mouse
Gigabyte GM-M7000
Keyboard
Generic
Audio
Asus Xonar DG
Monitor
Compaq Q2159
OS
Windows 8 64bit
Една група научници предупредуваат дека доколку нивото на водата продолжува да се дига со сегашната брзина, грчкиот град Патрас до крајот на веков би можел да се најде под вода.

Грчките научници предупредуваат дека овој град, сместен на Пелопонез, до 2100 година би можел да се најде 1,6 метри под морето, а според нивното мислење поголемиот дел од западниот брег ќе се најде во слична опасност.

Научните истражувања покажале дека до 2100 година во Грција под морето би можело да се најдат повеќе од 80 илјади хектари површина.

Професорот по топографија Ефстратиос Дукакис од државниот технички универзитет во Атина, изнел и податок според кој секоја година од 1969 до 2001 нивото на морето се подигало за 16 милиметри, што долгорочно ќе остави последици.


Извор:Точка

:bravo::bravo:
 

DaciSS

Gaining Experience
3 јануари 2008
949
288
San Francisco
www.linkedin.com
Абе за некој век и цела може да потоне, па Олимп да биде македонски остров. Ние не би требало да се поплавиме и да дојде до масовен растоп на Антартик, Артик, ние сме планинска земја. Него први нека му ја мислат Холанѓаните
 

GeNeRaToR

Intern
20 јануари 2008
538
7
Ако не се сопре топењето не ледот на Антарктикот и Арктикот цел балкан ке се поплаве само ке има мали островчиња кај шо биле повисоките места !!!
 

Andrijeski

Gaining Experience
1 март 2007
2,599
65
andrijeski.net
Читам многу дезинформации во постовите на темава, па ќе напишам off topic:

Научно докажано е дека доколку сите мразови на Антартик и Арктик се стопат, нивото на водата ќе се покачи 1 метар, на светско ниво. Од тука, нема да има којзнае какви катастрофални последици за никого. Проблемот е во наглото топење и движењето на огромни маси вода кон некој регион, заедно со струите.
 

GeNeRaToR

Intern
20 јануари 2008
538
7
Абе развива се напрадна технологија и се прават различни истражувања, нема ништо да се стопе ке се сопре тоа !!!
 

Commie

Gaining Experience
27 октомври 2007
4,717
218
www.foxmediahouse.com
Абе развива се напрадна технологија и се прават различни истражувања, нема ништо да се стопе ке се сопре тоа !!!

Единствен начин тоа да се сопре е со запирање на глобалното затоплување. А тоа ќе го направиме ако имаме малку резон спрема природата.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
44,047
Мислења
870,755
Членови
30,378
Најнов член
Dropshipling
На врв Дно