• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Ќе има ваучери за сите апсолвенти

Статус
Затворена за нови мислења.
  • Ја почнал/а темата
  • #1

D

Администратор
31 март 2007
3,298
2,014
www.iwmnetwork.com
Поради зголемен интерес на студентите за добивање на ваучер за компјутер, Владата на деншната седница донесе одлука за зголемување на бојот на вредносните ваучери.

Како што рече владиниот потпарол Ивица Боцевски, оваа одлика е итно доставена до Собранието кое што треба да ја усвои, со единствена цел сите студенти што ги исполнуваат условите да добијат ваучер.

Сите студенти што ќе запишат четврта година за прв пат, до денот на објавување на одлуката во Службен весник ќе добијат ваучер вреден 200 евра. Рокот за прераспределба на ваучерите е со 30 ноември, до 15 декември, студентите треба да ги искористат, а со 22 декември фирмите треба да ги вратат истите.

Сега студентите можат да купат само куќиште, а не и цел компјутер како до сега, рече Боцевски.

Од 15 декември, надлежен инспекторат на секои 15 дена ќе вршат проверки на факултетите поради злоупотреба на ваучетите од страна на студентите.

Превземено од НетПрес
 

Jaia^^

Intern
22 април 2007
146
2
Ova so vaucerite ispadna prav cirkus, samo gi menuvaat odlukite i ludjeto veke ne znaat ni na kogo da veruvaat ni dali navistina e taka kako sto se zboruva i pisuva.Se dodeka ne gi dobijat kompjuterite vaucerite nemaat nikakvo znacenje... Se nadevam ovaa odluka ke bide konecna!:zbunet3:
 

Alexandar

Gaining Experience
21 мај 2007
2,514
90
Сега преку ноќ немора цел компјутер, туку може само куќиште. Комедија.
 

vladomkd

Баниран/a
22 август 2007
114
0
од кај па сега таа информација? колку што гледам на сајтот на влада уште стои компјутер + монитор.
 

howitz

Intern
13 ноември 2007
9
0
Ние продававме компјутери со ЛЦД монитор како што ни беше кажано од министерство , а никој не најавил дека може и без монитор од сега па натаму. Свашта.
И да ја истакнам не-ажурноста на оние од студентски прашања!
 

Vavo

Intern
20 октомври 2007
270
15
Skopje
Цепки :) Фала бофу мора да направат за сите, пошто ќе ја тужат државата останатите без проблем. А тоа со мониторите ..леле смешки...идни продаваат без мониторипа со закаснување разбираат дека морале да продаваат со монитор..па сега пак им викаат одбратно..комедии

Јас мислам дека најдобро ќе биде да се воведе она..лаптоп на рати на 2-3 години..си го купуваш како брузош и си го пазиш дур студираш..ова...ај ко за прв пат не е лошо :) да идам да си го подигнам лаптопот
 

reng

Intern
13 август 2007
683
19
Тоа е кога неможеа навреме да видат што може да се случи. Тоа беа работи кои лесно може да се предвидат, а зошто некој не го направи истото претпоставувам дека некој го мрзело. Па сега ај да смениме може поарно е така циркус што да кажам.
 
D

DimitarMK

Гостин
Е ај дај боже да има, иако јас сум фар фар авеј за земање на ваучер.. има уште многу леб да јадам за дотаму да стигнам =)
 

Chinpoko

Intern
27 мај 2007
9
0
Кај нас на Техничка Информатика во Битола слушнав дека ваучери давале само на студенти што имале над 90 освоени кредити иако запишале предмети од последна година (5ти семестар). Знае некој нешто во врсла со ова? Ова е според законот или факулетот сам си донесол ваква одлука?
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,699
Мислења
855,859
Членови
29,736
Најнов член
pavlo.maznevski
На врв Дно