• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Кирилицата и GNU/Linux

  • Ја почнал/а темата
  • #1
9 април 2007
43
8
arangel.linux.net.mk

BSOD

Intern
5 јуни 2008
709
46
Во GNU/Linux, системската поддршка е целосна, и без проблеми можат да се користат сите знаци од македонската азбука, било тоа да се печатени или ракописни букви.

http://ufo.linux.net.mk/archives/309
http://slobodensoftver.org.mk/vesti/slobodniot_softver_pisuva_pravilna_kirilica
Прашање

ЈА УБИВААТ ЛИ КОМПЈУТЕРИТЕ
МАКЕДОНСКАТА КИРИЛИЦА?

Објаснете му на овие идиотиве ваму:

http://www.mojatakirilica.com.mk/kirilicazakompjuter.html
 

vik

Intern
14 април 2007
1,936
31

StMartin

Баниран/a
24 февруари 2008
172
3
Ххаха, ѕверови се овие што го напишале текстот погоре. :)) Ќе го обесат тој што пишува со буквите на Петар Велики :LOL:
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
44,015
Мислења
854,643
Членови
29,639
Најнов член
Ivica_regan
На врв Дно