Стани премиум член, добиј куп бенефити и поддржи ја работата на IT.mk!
 • Важно
  Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
  Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!
 • Хеј Гостин сакаш да отвориш нов оглас, но не можеш да го сториш тоа?
  Најверојатно си пропуштил дека е активиран нов сервис наречен ИТ Огласник Ѕирни го тука и ако сакаш да прочиташ повеќе, да дадеш некаква идеа, пофалба или критика за истиот куцни ни тука будно ја следиме темата и одговараме на вашите пораки.

  Со почит,
  Вашиот ИТ.МК

Kingston HyperX Predator 32GB(2x16GB) DDR4 3600MHz CL17 RGB

NikacXMKD

Gaining Experience
7 јули 2010
368
368
NikacXMKD's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5800x / NZXT Kraken x62
Motherboard
ASUS STRIX B550-F
Storage
Seagate 2TB/ WD BLUE 1TB / SAMSUNG 850 EVO 256GB
PSU
Bequiet! Straight Power 11 750w 80 plus Platinum
RAM
HyperX Predator RGB 64GB 3600Mhz
Video card
GIGABYTE RTX 3070 Gaming OC
Case
NZXT H510 ELITE
Mouse
LOGITECH G502 PROTEUS SPECTRUM
Keyboard
G.SKILL KM570
Audio
RAZER KRAKEN 7.1 V2
Monitor
Alienware 25 AW2521HF
OS
Windows 10

dekomote

Скептик
11 ноември 2014
2.295
5.128
Скопје
dekomote's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 9 5900x + be quiet! Pure Loop 280
Motherboard
MSI MAG X570 Tomahawk
Storage
Samsung NVME 970 Evo Plus 500, Synology DS 920+
PSU
Cooler Master V750 Gold v2
RAM
2x16GB G-Skill 3200 CL16
Video card
EVGA RTX 3080Ti FTW3 Ultra
Case
be quiet! Silent Base 802
Mouse
Razer Basilisk v3 Pro, Logitech Master MX 3
Keyboard
Мало е полето за набројување
Audio
Presonus Eris 3.5, Mackie CR8S
Monitor
Dell S2721DGF 165Hz HDR
OS
KDE Neon

Вајкинг

Practice makes perfect
9 јуни 2015
1.255
1.883
Скопје
Во сетек HyperX Fury Beast (non rgb) 3600 CL16 е 5999 денари. Истиот со Ерѓебе е 6990.

Fury Beast = Kingston HyperX Fury
Fury Renegade = Kingston HyperX Predator

Renegade односно Predator важат за подобри и поквалитетни.
 

NikacXMKD

Gaining Experience
7 јули 2010
368
368
NikacXMKD's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5800x / NZXT Kraken x62
Motherboard
ASUS STRIX B550-F
Storage
Seagate 2TB/ WD BLUE 1TB / SAMSUNG 850 EVO 256GB
PSU
Bequiet! Straight Power 11 750w 80 plus Platinum
RAM
HyperX Predator RGB 64GB 3600Mhz
Video card
GIGABYTE RTX 3070 Gaming OC
Case
NZXT H510 ELITE
Mouse
LOGITECH G502 PROTEUS SPECTRUM
Keyboard
G.SKILL KM570
Audio
RAZER KRAKEN 7.1 V2
Monitor
Alienware 25 AW2521HF
OS
Windows 10

dekomote

Скептик
11 ноември 2014
2.295
5.128
Скопје
dekomote's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 9 5900x + be quiet! Pure Loop 280
Motherboard
MSI MAG X570 Tomahawk
Storage
Samsung NVME 970 Evo Plus 500, Synology DS 920+
PSU
Cooler Master V750 Gold v2
RAM
2x16GB G-Skill 3200 CL16
Video card
EVGA RTX 3080Ti FTW3 Ultra
Case
be quiet! Silent Base 802
Mouse
Razer Basilisk v3 Pro, Logitech Master MX 3
Keyboard
Мало е полето за набројување
Audio
Presonus Eris 3.5, Mackie CR8S
Monitor
Dell S2721DGF 165Hz HDR
OS
KDE Neon

NikacXMKD

Gaining Experience
7 јули 2010
368
368
NikacXMKD's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5800x / NZXT Kraken x62
Motherboard
ASUS STRIX B550-F
Storage
Seagate 2TB/ WD BLUE 1TB / SAMSUNG 850 EVO 256GB
PSU
Bequiet! Straight Power 11 750w 80 plus Platinum
RAM
HyperX Predator RGB 64GB 3600Mhz
Video card
GIGABYTE RTX 3070 Gaming OC
Case
NZXT H510 ELITE
Mouse
LOGITECH G502 PROTEUS SPECTRUM
Keyboard
G.SKILL KM570
Audio
RAZER KRAKEN 7.1 V2
Monitor
Alienware 25 AW2521HF
OS
Windows 10
Ide na prodazba, 5500 mkd fiksna
 

Astro

Epic
20 јуни 2012
9.002
13.904
@NikacXMKD меморииве ти на каква конфигурација ги возеше? Кај мене не работат. Исклучиво само на DDR-2400. На два различни компјутера исто се однесуваат.
 

NikacXMKD

Gaining Experience
7 јули 2010
368
368
NikacXMKD's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5800x / NZXT Kraken x62
Motherboard
ASUS STRIX B550-F
Storage
Seagate 2TB/ WD BLUE 1TB / SAMSUNG 850 EVO 256GB
PSU
Bequiet! Straight Power 11 750w 80 plus Platinum
RAM
HyperX Predator RGB 64GB 3600Mhz
Video card
GIGABYTE RTX 3070 Gaming OC
Case
NZXT H510 ELITE
Mouse
LOGITECH G502 PROTEUS SPECTRUM
Keyboard
G.SKILL KM570
Audio
RAZER KRAKEN 7.1 V2
Monitor
Alienware 25 AW2521HF
OS
Windows 10
@NikacXMKD меморииве ти на каква конфигурација ги возеше? Кај мене не работат. Исклучиво само на DDR-2400. На два различни компјутера исто се однесуваат.
Pisi mi PP, ke vidime, kaj mene imam uste dve bez problem si rabotea zaedno 2 godini.
 

gOJDO

Illuminator
23 јануари 2008
10.723
17.051
Skopje
www.insomnia.mk
gOJDO's setup  
Processor & Cooler
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@&&&&@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
Motherboard
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@&#BGP5555PGBB#&@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
Storage
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@#G5YY5PB#&@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
PSU
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@&GY!^:~7JJJJ??77777??JJY5PGB#&@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
RAM
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@#5!: ..:^~~!7??JYYYYJJJJJJYYPG#&@@@@@@@@@@@@@@@@@
Video card
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@&5!. .^!?YPB&&@@@@@@@@@#B#@@@@@@@@@@&&&@@@@@@@@@@@@@@@@@
Case
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@&P7. :?5G#@@@@@&BGB@@@@@@@@PPP&@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
Mouse
@@@@@@@@@@@@@@@@@G7:.~. ^5@@@@@@@@&P5P#@@@@@@BPPG@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
Keyboard
@@@@@@@@@@@@#&@@@@@@@@@@@@@@&BY7~^^!7YPGBBB#&&@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
Audio
@@@@@@@@@@@@@@#Y~~JG&@#Y^ .7G&@@@@@#PPPGB#BBP5PG&@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
Monitor
@@@@@@@@@@@@&PJ5#@@@@@@@@BY~. :75B&@@@&BGPPPPGB&@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
Ајде ќе видиме, ќе пробам со друга Windows инсталација и на различни слотови, моментално се на 1 и 2 така вели според упатство, па ќе ти кажам
Windows инсталацијата има допирна точка со фрекфенцијата на мемориите колку и загорениот експрес лонец на комшиката шо не знае да готви.

Дали ќе работат под спецификации на XMP зависи од други две работи и тоа:
1) Процесор
2) Матична плоча
Со оглед дека 3600MHz е оверклок, не очекувај дека 100% ќе ти функционираат.

Според мене, кај тебе 90% проблем е матичната плоча. Матичните со B450 чипсет не сакаат баш мемории побрзи од 3200MHz. Некако оптимизирани се за таа фрекфенција и во најболем број случаи 3600MHz не возат.
 
Последна промена:

GetSchwifty

Gaining Experience
22 февруари 2020
248
492
Скопје
Windows инсталацијата има допирна точка со фрекфенцијата на мемориите колку и загорениот експрес лонецот на комшиката шо не знае да готви.

Дали ќе работат под спецификации на XMP зависи од други две работи и тоа:
1) Процесор
2) Матична плоча
Со оглед дека 3600MHz е оверклок, не очекувај дека 100% ќе ти функционираат.

Според мене, кај тебе 90% проблем е матичната плоча. Матичните со B450 чипсет не сакаат баш мемории побрзи од 3200MHz. Некако оптимизирани се за таа фрекфенција и во најболем број случаи 3600MHz не возат.

Се согласувам со ова.

Имам ASRock B450 Steel Legend и 4x 8GB DDR4 3600Mhz Corsair Vengeance Pro SL.

Никако не сакаат да работат стабилно на 3600MHz. После долг troubleshooting успеав да ги сетирам на 3466MHz, стабилни се и тоа им е максимумот.

Како што пиша @gOJDO, се зависи од матична, процесор и самите RAM модули.
 
Последна промена:

Trtka

Gaining Сало
11 април 2018
470
578
Се согласувам со ова.

Имам ASRock B450 Steel Legend и 4x 8GB DDR4 3600Mhz Corsair Vengeance Pro SL.

Никако не сакаат да работат стабилно на 3600MHz. После долг troubleshooting успеав да ги сетирам на 3466MHz, стабилни се и тоа им е максимумот.

Како што пиша @gOJDO, се зависи од матична, процесор и самите RAM модули.
На истата плоча

RAM DDR4 16GB (2x8GB) 3600MHz G.SKILL RipjawsV F4-3600C19D-16GVRB мака немаат. Си возат 3600 од прво сетирање...​

 

Nikola100

Unstoppable
30 септември 2019
3.535
3.490
Скопје
Се согласувам со ова.

Имам ASRock B450 Steel Legend и 4x 8GB DDR4 3600Mhz Corsair Vengeance Pro SL.

Никако не сакаат да работат стабилно на 3600MHz. После долг troubleshooting успеав да ги сетирам на 3466MHz, стабилни се и тоа им е максимумот.

Како што пиша @gOJDO, се зависи од матична, процесор и самите RAM модули.
Ти четири стика очекуваш на 3600Мхз да ти работат ?
Од матични Б350 до 370 , 450 , 470 , 570... ретко која плоча тоа може..
Со два стика - на 3600 нема проблем ....
View: https://youtu.be/3vQwGGbW1AE
 

gOJDO

Illuminator
23 јануари 2008
10.723
17.051
Skopje
www.insomnia.mk
gOJDO's setup  
Processor & Cooler
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@&&&&@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
Motherboard
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@&#BGP5555PGBB#&@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
Storage
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@#G5YY5PB#&@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
PSU
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@&GY!^:~7JJJJ??77777??JJY5PGB#&@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
RAM
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@#5!: ..:^~~!7??JYYYYJJJJJJYYPG#&@@@@@@@@@@@@@@@@@
Video card
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@&5!. .^!?YPB&&@@@@@@@@@#B#@@@@@@@@@@&&&@@@@@@@@@@@@@@@@@
Case
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@&P7. :?5G#@@@@@&BGB@@@@@@@@PPP&@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
Mouse
@@@@@@@@@@@@@@@@@G7:.~. ^5@@@@@@@@&P5P#@@@@@@BPPG@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
Keyboard
@@@@@@@@@@@@#&@@@@@@@@@@@@@@&BY7~^^!7YPGBBB#&&@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
Audio
@@@@@@@@@@@@@@#Y~~JG&@#Y^ .7G&@@@@@#PPPGB#BBP5PG&@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
Monitor
@@@@@@@@@@@@&PJ5#@@@@@@@@BY~. :75B&@@@&BGPPPPGB&@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
На истата плоча

RAM DDR4 16GB (2x8GB) 3600MHz G.SKILL RipjawsV F4-3600C19D-16GVRB мака немаат. Си возат 3600 од прво сетирање...​

Ти се погодиле компонентите. На 1 од 5-6 матични Asrock B450 Steel Legend работат 3600ки, на останатите 4-5 матични мемориите не работат на 3600мхз. Истите процесор и мемории префрлени на B550 или X570 матична си работат на 3600 скоро во сите случаи out of the box освен во случај процесорот да е тиква, па да треба да се штимаат напони.
 

GetSchwifty

Gaining Experience
22 февруари 2020
248
492
Скопје
Ти четири стика очекуваш на 3600Мхз да ти работат ?
Од матични Б350 до 370 , 450 , 470 , 570... ретко која плоча тоа може..
Со два стика - на 3600 нема проблем ....
View: https://youtu.be/3vQwGGbW1AE

Пробав и со два стика, не беа стабилни на 3600MHz. Можеби таков си е Corsair рамот, има доста коментари на Редит.

Тогаш ги контактирав ASRock и ми пратија цел туторијал па одев по него со менување волтажи, тајминзи. Ништо не помогна.

Али барем сега немам проблем на 3466MHz со сите четири модули.
 
Последна промена:

gOJDO

Illuminator
23 јануари 2008
10.723
17.051
Skopje
www.insomnia.mk
gOJDO's setup  
Processor & Cooler
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@&&&&@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
Motherboard
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@&#BGP5555PGBB#&@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
Storage
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@#G5YY5PB#&@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
PSU
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@&GY!^:~7JJJJ??77777??JJY5PGB#&@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
RAM
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@#5!: ..:^~~!7??JYYYYJJJJJJYYPG#&@@@@@@@@@@@@@@@@@
Video card
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@&5!. .^!?YPB&&@@@@@@@@@#B#@@@@@@@@@@&&&@@@@@@@@@@@@@@@@@
Case
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@&P7. :?5G#@@@@@&BGB@@@@@@@@PPP&@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
Mouse
@@@@@@@@@@@@@@@@@G7:.~. ^5@@@@@@@@&P5P#@@@@@@BPPG@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
Keyboard
@@@@@@@@@@@@#&@@@@@@@@@@@@@@&BY7~^^!7YPGBBB#&&@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
Audio
@@@@@@@@@@@@@@#Y~~JG&@#Y^ .7G&@@@@@#PPPGB#BBP5PG&@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
Monitor
@@@@@@@@@@@@&PJ5#@@@@@@@@BY~. :75B&@@@&BGPPPPGB&@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
@ ON Topic

Сега баш за една конфигурација која треба да ја дадеме во понеделинк со матична плоча Asrock B450 Steel Legend и Ryzen 5800X ставив мемории Geil Super Luce 2x16GB DDR4-3600 CL18 White RGB. Компјутерот ги помина сите тестови за стабилност. Отворив CPU-Z и глеам мемориите се со Samsung чипови...

@Astro Тие Predator/Renegade што ги имаш 95% се со Hynix чипови...можеби има и ова врска. Мемориските чипови на Samsung обично многу малку ги оптеретуваат мемориските контролери и се потолерантни од аспект на стабилност. Немам време да си играм сега, а треба сабајле да го земат компјутерот. А баш ме интересира дали системов ќе вози Kingston HyperX Renegade 2x16GB DDR4-3600 CL16 кои имаат Hynix чипови..
 

Trtka

Gaining Сало
11 април 2018
470
578
@ ON Topic

Сега баш за една конфигурација која треба да ја дадеме во понеделинк со матична плоча Asrock B450 Steel Legend и Ryzen 5800X ставив мемории Geil Super Luce 2x16GB DDR4-3600 CL18 White RGB. Компјутерот ги помина сите тестови за стабилност. Отворив CPU-Z и глеам мемориите се со Samsung чипови...

@Astro Тие Predator/Renegade што ги имаш 95% се со Hynix чипови...можеби има и ова врска. Мемориските чипови на Samsung обично многу малку ги оптеретуваат мемориските контролери и се потолерантни од аспект на стабилност. Немам време да си играм сега, а треба сабајле да го земат компјутерот. А баш ме интересира дали системов ќе вози Kingston HyperX Renegade 2x16GB DDR4-3600 CL16 кои имаат Hynix чипови..
Кај мене е истата конфигурација само со rj рам... Иначе е specTek die , што е интересен момент.
 

Astro

Epic
20 јуни 2012
9.002
13.904
@ ON Topic

Сега баш за една конфигурација која треба да ја дадеме во понеделинк со матична плоча Asrock B450 Steel Legend и Ryzen 5800X ставив мемории Geil Super Luce 2x16GB DDR4-3600 CL18 White RGB. Компјутерот ги помина сите тестови за стабилност. Отворив CPU-Z и глеам мемориите се со Samsung чипови...

@Astro Тие Predator/Renegade што ги имаш 95% се со Hynix чипови...можеби има и ова врска. Мемориските чипови на Samsung обично многу малку ги оптеретуваат мемориските контролери и се потолерантни од аспект на стабилност. Немам време да си играм сега, а треба сабајле да го земат компјутерот. А баш ме интересира дали системов ќе вози Kingston HyperX Renegade 2x16GB DDR4-3600 CL16 кои имаат Hynix чипови..
Ако сакаш да пробаме ќе ги донесам, моите се со Hynix чипови.
 

gOJDO

Illuminator
23 јануари 2008
10.723
17.051
Skopje
www.insomnia.mk
gOJDO's setup  
Processor & Cooler
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@&&&&@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
Motherboard
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@&#BGP5555PGBB#&@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
Storage
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@#G5YY5PB#&@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
PSU
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@&GY!^:~7JJJJ??77777??JJY5PGB#&@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
RAM
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@#5!: ..:^~~!7??JYYYYJJJJJJYYPG#&@@@@@@@@@@@@@@@@@
Video card
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@&5!. .^!?YPB&&@@@@@@@@@#B#@@@@@@@@@@&&&@@@@@@@@@@@@@@@@@
Case
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@&P7. :?5G#@@@@@&BGB@@@@@@@@PPP&@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
Mouse
@@@@@@@@@@@@@@@@@G7:.~. ^5@@@@@@@@&P5P#@@@@@@BPPG@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
Keyboard
@@@@@@@@@@@@#&@@@@@@@@@@@@@@&BY7~^^!7YPGBBB#&&@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
Audio
@@@@@@@@@@@@@@#Y~~JG&@#Y^ .7G&@@@@@#PPPGB#BBP5PG&@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
Monitor
@@@@@@@@@@@@&PJ5#@@@@@@@@BY~. :75B&@@@&BGPPPPGB&@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
Ако сакаш да ти позајмам со Самсунг чипови да пробаш. Конкретниот компјутер ќе го земат утре.
 

GetSchwifty

Gaining Experience
22 февруари 2020
248
492
Скопје
@ ON Topic

Сега баш за една конфигурација која треба да ја дадеме во понеделинк со матична плоча Asrock B450 Steel Legend и Ryzen 5800X ставив мемории Geil Super Luce 2x16GB DDR4-3600 CL18 White RGB. Компјутерот ги помина сите тестови за стабилност. Отворив CPU-Z и глеам мемориите се со Samsung чипови...

@Astro Тие Predator/Renegade што ги имаш 95% се со Hynix чипови...можеби има и ова врска. Мемориските чипови на Samsung обично многу малку ги оптеретуваат мемориските контролери и се потолерантни од аспект на стабилност. Немам време да си играм сега, а треба сабајле да го земат компјутерот. А баш ме интересира дали системов ќе вози Kingston HyperX Renegade 2x16GB DDR4-3600 CL16 кои имаат Hynix чипови..

Сигурно има врска и во чиповите. Corsair-от што ги имам имаат чип од Nanya Technology, прв пат слушам за нив.

1695018185410.png
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
45.587
Мислења
945.398
Членови
34.073
Огласи
1.967
Најнов член
GorazdI
На врв Дно