1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Кинески веб продавници што испорачуваат до Македонија

Дискусија во форумот 'Генерална дискусија' започната од Fatal1ty_, 8 Јули 2013.

 1. Fatal1ty_

  Fatal1ty_
  Großmeister

  21,841
  26,086
  28 Февруари 2008
  Машко
  Experienced Web Developer
  Пошто имаше ваква тема (а ја снема поради бекапите), еве ја повторно.
  Постирајте ги сите кинески шопови што испорачуваат до македонија. Без разлика е е техничка роба, гардероба, секс играчки или било што.
  Еве од мене една што ми остана во сеќавање од претходната тема

  http://www.martofchina.com/
   
  На andreevski1983 му/ѝ се допаѓа ова.
 2. omegaRED

  omegaRED
  Unstoppable

  2,332
  2,800
  13 Септември 2011
  Машко
  Проект менаџер
 3. Taurus

  Taurus
  Модератор

  2,345
  1,013
  13 oктомври 2007
  Машко
  UI Designer
  http://www.miniinthebox.com/ - испробано, бесплатна испорака до Македонија за отприлика месец дена.
   
 4. pipelin

  pipelin
  On your way to fame

  1,262
  860
  8 Мај 2010
  Машко
  Страни што испорачуваат во Македонија
  http://dx.com - техника /
  http://www.budgetgadgets.com/ - техника /
  http://www.chinabuye.com/ - техника / облека /
  https://www.miniinthebox.com/ - техника / накит /
  http://www.sammydress.com/ - облека / козметика /
  http://www.dinodirect.com/ - облека / козметика / техника / накит /
  http://www.martofchina.com/ - облека /
  http://www.aliexpress.com/ - облека / козметика / накит /
  http://www.tomtop.com/ - техника / накит / облека /
   
  На andreevski1983 и Metuzalem им се допаѓа ова.
 5. smdprint

  smdprint
  Gaining Experience

  378
  170
  6 Март 2010
  Машко
  Графички дизајн, ситопечат, дигитален печат...
 6. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,780
  27,476
  4 Септември 2008
  daceee90, genius и на Bozter им се допаѓа ова.
 7. FATAL ERROR !

  FATAL ERROR !
  Баниран/a

  579
  269
  24 Август 2011
  Ве молам ставајте овде страни испробани лично од вас... а не само мавни гугл билдај постови... да не се зезне некој.
  Благодарам.
   
  На prijatel-MKD му/ѝ се допаѓа ова.
 8. genius

  genius
  Gaining Experience

  357
  235
  6 ноември 2007
  За колку време отприлика стигаат производите?

  п.с. извинете за оф-топик ама ја немата темата за ова страна.
   
 9. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,780
  27,476
  4 Септември 2008
  Мене ми стигнаа за 13 дена, неверојатно.
   
  На genius му/ѝ се допаѓа ова.
 10. StalkeR

  StalkeR
  Unstoppable

  4,181
  3,922
  5 Декември 2009
  Машко
  Со бесплатен шипинг?
   
 11. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,780
  27,476
  4 Септември 2008
  Да.
   
  На StalkeR му/ѝ се допаѓа ова.
 12. StalkeR

  StalkeR
  Unstoppable

  4,181
  3,922
  5 Декември 2009
  Машко
  Вчера ми нарачаа некои ламбички за во кола од DX.com, па ќе видиме за колку време ќе стасаат. :)
   
 13. prijatel-MKD

  prijatel-MKD
  Intern

  126
  33
  7 Мај 2009
  Машко
  Freelancer локации за сајбер просење!
 14. skullmonkey

  skullmonkey
  Unstoppable

  4,157
  3,299
  25 Април 2007
  Машко
  Актер
  Од DX.com ми стасаа работите за 3 недели. Двапати така.
   
 15. prijatel-MKD

  prijatel-MKD
  Intern

  126
  33
  7 Мај 2009
  Машко
  Freelancer локации за сајбер просење!
  Може не прашањето баш за темава, но поврзано е со кинески продавници.
  Дали е дозволено во МКД да се поседува електро-шокер од страна на цивил? Побарав по мрежава да најдам некоја тема по ова прашање ама без успех.

  Јас сум збунет нешто со цениве, или ова не се баш типичен смисол на кинески продавници?

  http://dx.com/p/genuine-philips-dvd-r-16x-4-7gb-120-min-dvd-writable-10-disc-spindle-37278
  Не излегува ова 40ден/диск??? Не е прескапо?
   
 16. FATAL ERROR !

  FATAL ERROR !
  Баниран/a

  579
  269
  24 Август 2011
  Мислам да, доколку е од цивил...
   
 17. genius

  genius
  Gaining Experience

  357
  235
  6 ноември 2007
  Само да ги пофлам fasttech за две недели ми стигна нарачката, од ebay чекав по 3-4 недели.
   
  На psyside и StalkeR им се допаѓа ова.
 18. lynx

  lynx
  Unstoppable

  3,388
  3,101
  4 Септември 2008
  Ако е од Кина, не значи дека е поевтино.

  Инаку малце ќе отидам настрана од темата, Кина не е тоа што замислуваме во смисла на цените, дека се се' наоѓа за 1 долар. Како споредба ќе ви кажам дека во милионски не-туристички град цените на храната во супермаркет се поскапи од тие кај нас, леб=100 денар, џус литро=100 денари, млеко литро=150 денари. итн. Цена на чадор што кај нас кошта 70-100 денари таму е 150+ денари на улица/тезга да го купиш.

  Инаку во врска со темава јас исто би ја предложил www.chinabuye.com, од кај нив имам едно 4-5 порачки.
  И оваа страница што ја користам во последно време за мал милион дрангулашки, ги запознав преку eBay таму имаат добра репутација, имам едно 7-8 порачки од кај нив:
  www.buyincoins.com

  За вторава страница редовно има и купони со 5-10-15% попуст.
   
 19. doctorwho123

  doctorwho123
  Intern

  30
  12
  30 Април 2011
  Машко
  Студент
  Сигурна е страната сум нарачувал на неа ми имаат стигнат понкалца за препишување во школо http://www.lightinthebox.com/
   
 20. smole

  smole
  Unstoppable

  3,206
  3,732
  18 Април 2007
  Предлог: кога ќе ја пишувате страната, пишете и дали примаат наши кредитни/дебитни или само пејпел, и за колку време ви стигнала пратката и дали била бесплатна или сте платиле поштарина.

  Јас имам користено dx.com и пратките стигаат за месец точно
   
  На prijatel-MKD му/ѝ се допаѓа ова.
 21. doctorwho123

  doctorwho123
  Intern

  30
  12
  30 Април 2011
  Машко
  Студент

  Да да примаат наши картички имам купувано од таму со нлб тутунска банка само виза да ви биде картичката и да неможе да одите во минус пошто тоа ви е најбезбедно колку ставите толку да потрошите иначе ако сте на кредитна и се направи некоја фрка за било која страна може се да ви отиде сите пари да ви отидат.
   
  На Toni Tomasevski му/ѝ се допаѓа ова.
 22. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,780
  27,476
  4 Септември 2008
  Што порача?
   
  На Toni Tomasevski му/ѝ се допаѓа ова.
 23. oliver-sk

  oliver-sk
  Intern

  24
  10
  13 Јули 2010
 24. genius

  genius
  Gaining Experience

  357
  235
  6 ноември 2007
  На psyside и Toni Tomasevski им се допаѓа ова.
 25. prijatel-MKD

  prijatel-MKD
  Intern

  126
  33
  7 Мај 2009
  Машко
  Freelancer локации за сајбер просење!
  Зошто? Имаш неколку денови да ја блокираш трансакцијата. Особено од Тутунска ти стигнува инстант СМС известување, и ако не си направил плаќање само се јавуваш за 2 сек. да кажеш „блокирај“.

  Не збори! Кило компир е 2,5 денари, 1л млеко во тетрапак е 5,3 денари (со напомена дека пред некоја година си ги отруја бебињата со детско млеко).
  Просечна плата на градежен работник на капитални објектие 27-30усд, а тој среќно го исханува семејството.
  Проблемот е што ако купиш од таму треба на „танкер“ мерка да купиш, а со нашиов невидлив пазар ехееее.
   

Сподели

Вчитување...