• Mobile OS генерални дискусии: windows android ios

 • Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Кинески телефони (мислења, искуства, препораки, сугестии...)

Дали би купиле кинески телефон?

 • Да!

  Гласови: 221 68.0%
 • Не

  Гласови: 104 32.0%

 • Вкупно гласале
  325

Happy

On your way to fame
21 јуни 2010
1,458
651
Во природа
www.conspirazzi.com
Happy's setup  
Processor & Cooler
G630 Sandy Bridge 2.7Ghz
Motherboard
H61
Storage
500Gb Hitachi 7200RPM
PSU
Gambird 700W
RAM
4Gb DDR3
Video card
Sapphire 6770 1Gb GDDR5
Mouse
Gigabyte 6800
Keyboard
Diana
Audio
Lampashko (prodavam ako ima zainteresirani)
Monitor
Belinea
OS
XP; Vista; 7
Еве што не ми е јасно:

Потврдуваат дека подобри се старите системи EIS+OIS т.е. поиспеглани а уствари EIS = користат кроп на видеото. Овој со гимбалов 4к60фпс тера без електронски кроп и добиваш пошироко видно поле = win 100% од времето.

Сега проблемот е што ултрашироката камера нема гимбал а би била идеална за огромно видно поле од агол 125°+.

За ноќна фотографија е врв.

Испратено од SM-G975F преку IT.mk форум апликација
 

Happy

On your way to fame
21 јуни 2010
1,458
651
Во природа
www.conspirazzi.com
Happy's setup  
Processor & Cooler
G630 Sandy Bridge 2.7Ghz
Motherboard
H61
Storage
500Gb Hitachi 7200RPM
PSU
Gambird 700W
RAM
4Gb DDR3
Video card
Sapphire 6770 1Gb GDDR5
Mouse
Gigabyte 6800
Keyboard
Diana
Audio
Lampashko (prodavam ako ima zainteresirani)
Monitor
Belinea
OS
XP; Vista; 7
18 февруари 2016
25
30
Da. Koga ke se navratam godini nanazad, od momentot koga pocnav da koristam pametni telefoni, pa se dosega, site telefoni mi bile kineski, prv smarfon mi bese Huawei Ascend G300 donesen od Svajcarija. Potoa uste nekolku modeli na Huawei, a poslednite nekolku godini koristam Xiaomi uredi. Kaj mene ne vladee onoj klasicen stereotip deka ako e kinesko, pod difolt, ne cini. Ima shkart, no ima i kvalitetni uredi.
 

Happy

On your way to fame
21 јуни 2010
1,458
651
Во природа
www.conspirazzi.com
Happy's setup  
Processor & Cooler
G630 Sandy Bridge 2.7Ghz
Motherboard
H61
Storage
500Gb Hitachi 7200RPM
PSU
Gambird 700W
RAM
4Gb DDR3
Video card
Sapphire 6770 1Gb GDDR5
Mouse
Gigabyte 6800
Keyboard
Diana
Audio
Lampashko (prodavam ako ima zainteresirani)
Monitor
Belinea
OS
XP; Vista; 7
Da. Koga ke se navratam godini nanazad, od momentot koga pocnav da koristam pametni telefoni, pa se dosega, site telefoni mi bile kineski, prv smarfon mi bese Huawei Ascend G300 donesen od Svajcarija. Potoa uste nekolku modeli na Huawei, a poslednite nekolku godini koristam Xiaomi uredi. Kaj mene ne vladee onoj klasicen stereotip deka ako e kinesko, pod difolt, ne cini. Ima shkart, no ima i kvalitetni uredi.
Па само кинески, амерички и корејски телефони се најдобри за парите со исклучок на сони/нокиа/моторола/алкател што се објективно инфериорни телефони во споредба со другите.

Сони и мототола покажуваат знаци на живот ама кинезиве изгазија.

Испратено од SM-G975F преку IT.mk форум апликација
 
18 февруари 2016
25
30
Па само кинески, амерички и корејски телефони се најдобри за парите со исклучок на сони/нокиа/моторола/алкател што се објективно инфериорни телефони во споредба со другите.

Сони и мототола покажуваат знаци на живот ама кинезиве изгазија.
Се согласувам. Би додал дека играта во поглед на смартфоните е доста променета во последните неколку години. Мислам дека сега има подобар сооднос сума/квалитет, пред се поради големата експанзија на Хуавеи и Шаоми кои почнаа да нудат солидни телефони за поевтини пари споредено со веќе одамна етаблираните Самсунг, Епл. Порано немаше голем избор на квалитетни телефони по пристапни цени. Оние кои сакаа поевтино купуваа генерични кинески телефони од типот на Кварт и слично. Сега, можеме да видиме доста солиден избор на Самсунг телефони од средна класа бидејќи повеќето луѓе се пронаоѓаат во тој ценовен ранг, конкурентноста на кинеските компании очигледно има големо влијание.
 

Happy

On your way to fame
21 јуни 2010
1,458
651
Во природа
www.conspirazzi.com
Happy's setup  
Processor & Cooler
G630 Sandy Bridge 2.7Ghz
Motherboard
H61
Storage
500Gb Hitachi 7200RPM
PSU
Gambird 700W
RAM
4Gb DDR3
Video card
Sapphire 6770 1Gb GDDR5
Mouse
Gigabyte 6800
Keyboard
Diana
Audio
Lampashko (prodavam ako ima zainteresirani)
Monitor
Belinea
OS
XP; Vista; 7

Propeller

Intern
5 февруари 2015
44
26
Се согласувам. Би додал дека играта во поглед на смартфоните е доста променета во последните неколку години. Мислам дека сега има подобар сооднос сума/квалитет, пред се поради големата експанзија на Хуавеи и Шаоми кои почнаа да нудат солидни телефони за поевтини пари споредено со веќе одамна етаблираните Самсунг, Епл. Порано немаше голем избор на квалитетни телефони по пристапни цени. Оние кои сакаа поевтино купуваа генерични кинески телефони од типот на Кварт и слично. Сега, можеме да видиме доста солиден избор на Самсунг телефони од средна класа бидејќи повеќето луѓе се пронаоѓаат во тој ценовен ранг, конкурентноста на кинеските компании очигледно има големо влијание.
Никој не може да понуди конкурентна цена за телефони од ниска и средно-ниска класа на Шаоми.
Едноставно работат со многу мали маргини на профит, имаат многу добра логистичка поддршка во Кина, а и маркетингот им е сведен на минимум.
Единствен конкурент нивни го гледам во RealMe серијата.

Во блиска иднина очекувам овакви телефони од средната класа полека да го јадат колачот на премиум моделите ако продолжи трендот на покачување на цената, а перформансите да се доближуваат се повеќе.
Тука ќе се најпогодени Епл и Самсунг.
 

DelphiUser

Practice makes perfect
2 март 2011
1,396
1,373
Drachevo
Realme стаса на нашиот пазар, го има на екупи и во лејдиком. 6S e 11700 со 2 години гаранција.


спекс

@psyside нели го тестираш?
 

psyside

Rising Star
4 септември 2008
27,591
28,402
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64
Realme стаса на нашиот пазар, го има на екупи и во лејдиком. 6S e 11700 со 2 години гаранција.


спекс

@psyside нели го тестираш?
За тие пари има веќе појаки чипсети.
 

Happy

On your way to fame
21 јуни 2010
1,458
651
Во природа
www.conspirazzi.com
Happy's setup  
Processor & Cooler
G630 Sandy Bridge 2.7Ghz
Motherboard
H61
Storage
500Gb Hitachi 7200RPM
PSU
Gambird 700W
RAM
4Gb DDR3
Video card
Sapphire 6770 1Gb GDDR5
Mouse
Gigabyte 6800
Keyboard
Diana
Audio
Lampashko (prodavam ako ima zainteresirani)
Monitor
Belinea
OS
XP; Vista; 7
Realme стаса на нашиот пазар, го има на екупи и во лејдиком. 6S e 11700 со 2 години гаранција.


спекс

@psyside нели го тестираш?
Не го донесе никој ѕверот x2 pro.

Испратено од LYA-L09 преку IT.mk форум апликација
 

DelphiUser

Practice makes perfect
2 март 2011
1,396
1,373
Drachevo

Кинези растурав. Американците уште немаат видено како изгледа 5Г, ќе чекаат на ајфон 12 FHD.
 

NecrotoX

Unstoppable
4 март 2013
3,504
3,607
Скопје
www.youtube.com
NecrotoX's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 2600 @ 3.40GHz & Cooler Master MasterAir G100M
Motherboard
ASUS PRIME B450M-A
Storage
Samsung 970 EVO Plus 250 GB NVMe SSD | WD10EZEX 1TB 7200 RPM HDD | WD Blue 1TB 5400RPM External HDD
PSU
Cooler Master MWE 500
RAM
16GB Kingston HyperX FURY DDR4 @ 3200 MHz
Video card
GIGABYTE GeForce GTX 960 4GB Windforce x2 OC Edition
Case
Cooler Master MB520
Mouse
Genesis Xenon 210
Keyboard
Cooler Master CK530 Gateron Brown
Audio
Logitech Z333 2.1 Speakers | Genesis Gaming Argon 200 Black Headphones
Monitor
Dell U2419H 24" + XP-Pen Artist 22 Pro + Philips 222EL1SB 22"
OS
Windows 10 Home x64

Happy

On your way to fame
21 јуни 2010
1,458
651
Во природа
www.conspirazzi.com
Happy's setup  
Processor & Cooler
G630 Sandy Bridge 2.7Ghz
Motherboard
H61
Storage
500Gb Hitachi 7200RPM
PSU
Gambird 700W
RAM
4Gb DDR3
Video card
Sapphire 6770 1Gb GDDR5
Mouse
Gigabyte 6800
Keyboard
Diana
Audio
Lampashko (prodavam ako ima zainteresirani)
Monitor
Belinea
OS
XP; Vista; 7

psyside

Rising Star
4 септември 2008
27,591
28,402
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64

Happy

On your way to fame
21 јуни 2010
1,458
651
Во природа
www.conspirazzi.com
Happy's setup  
Processor & Cooler
G630 Sandy Bridge 2.7Ghz
Motherboard
H61
Storage
500Gb Hitachi 7200RPM
PSU
Gambird 700W
RAM
4Gb DDR3
Video card
Sapphire 6770 1Gb GDDR5
Mouse
Gigabyte 6800
Keyboard
Diana
Audio
Lampashko (prodavam ako ima zainteresirani)
Monitor
Belinea
OS
XP; Vista; 7

Razor-mk

Gaining Experience
7 јули 2013
130
62
Надгледувај го Phones.mk

Другите модели ги имаш во нептун, риверсофт,А1
Фала.
Не ми се чека бидејќи моментално телефонот што го користам ми е скоро со расипан тач, не ми се мачи со него веќе.
Вака што гледав по рецесији добра оценка има споредуван е со Шаоми серијата Ноте 9 про и х3
па во дилема сум искрено, до сега 2 последни телефони ми се на Шаоми
 

TATA_MATA

Unstoppable
25 март 2013
1,921
2,433
Фала.
Не ми се чека бидејќи моментално телефонот што го користам ми е скоро со расипан тач, не ми се мачи со него веќе.
Вака што гледав по рецесији добра оценка има споредуван е со Шаоми серијата Ноте 9 про и х3
па во дилема сум искрено, до сега 2 последни телефони ми се на Шаоми
Јас би ти рекол да си продолжиш со xiaomi, ама ти си знаеш. Не се само спецификации во прашање, на форумов имаш цела xiaomi заедница. Ако ти затреба нешто помош/совет за Realme прашање е дали ќе го најдеш.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
42,680
Мислења
830,425
Членови
28,684
Најнов член
Doroti
На врв Дно