1. Mobile OS генерални дискусии: windows android ios

 2. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Кинески телефони (мислења, искуства, препораки, сугестии...)

Дискусија во форумот 'Мобилни телефони' започната од ТАТА_МАТА, 3 Декември 2013.

Дали би купиле кинески телефон?

 1. Да!

  205 глас/а
  67.2%
 2. Не

  100 глас/а
  32.8%
 1. Gajche-X

  Gajche-X
  Unbeatable

  3,081
  5,379
  22 Август 2014
  Huawei
  Scarlett Johansson и останата Холивуд компанија штракаат селфи на реклама/билдборд и све е јасно :)

  [​IMG]

  Едит:
  Плус Honor "линијата" кај Хуавеи им носи додатен профит у буџет и мид-рејнџ сегментот.

  Sent from my Redmi 4 Prime using Tapatalk
   
  ivan88, ТАТА_МАТА, the_maker и на уште 1 им се допаѓа ова.
 2. psyside

  psyside
  Rising Star

  25,203
  25,531
  4 Септември 2008
  Mate 9 е убедливо најдобриот кинески телефон, после него OP3T. Не е до маркетингот....
   
  На stefano, Potop, prichina и уште 3 други им се допаѓа ова.
 3. ТАТА_МАТА

  ТАТА_МАТА
  Practice makes perfect

  1,428
  1,593
  25 Март 2013
  Машко
  И се слагам, но и не се слагам. Да, маркетингот не е јака страна на кинеските телефони, Хуавеи вложија и сигурно има влијание на успехот. Сепак, OPPO и VIVO не само што не вложуваат во маркетинг туку ретко кој и ги знае како брендови па се на второ и трето место.

  Да, Скарлет излезе на билборди да ги рекламира Huawei, но HTC го платија Роберт Дауни Џуниор (во најголемата слава со Ironman) 50 милиони долари за неколку реклами пред две години и никаков успеx не им донесе, напротив дополнително почнаа да тонат.

  View: https://www.youtube.com/watch?v=4DLMOzqcMpk
   
  На Gajche-X и the_maker им се допаѓа ова.
 4. the_maker

  the_maker
  Unbeatable

  3,875
  5,947
  14 Август 2014
  Машко
  Vivo и Oppo се спонзори на Барцелона, пола Премиер Лига како и некои други фудбалски манифестации во УК, така да избрале друг пат, а не помалку пари :)
  Меѓутоа цената на Оппо е колку Ајфон во Кина, 50% поскапа и од Ми :)

  Sent from my MI 5
   
  ТАТА_МАТА, Paranoyah, TheSchumann и на уште 1 им се допаѓа ова.
 5. noviot

  noviot
  Intern

  60
  24
  1 Февруари 2008
  Гледам пишувате глупости за DooGee телефониве па да ви пишам искуство од прва рака користење X5 Pro повеќе од 1 година... Телефонов е прекрасен за 6000 ден, колку што го земав преку фирма, со 2ГБ рам и 16ГБ , со квад процесор (од тие спорите ;)) си пичи без проблем, летаат апликации немаат гајле. Екранот си е супер со резолуција 1280x720, не сум имал проблем. Го имам треснато минимум 10 пати со расклопување целосно на куќиштето т.е вадење на батеријата, 3 секунди склопување одма пали без проблем :). Две заштитни маски сменив до сега од тие лупања, сега следи screen protector фолија, пошто е изгребана од носење по џебови со клучеви... Сума сумарум, супер телефон за тие пари! Ако не ви се фрлаат пари за бренд име т.е за ставање на маса по кафиќи и ресторани ;), ќе ви заврши работа и ваков телефон без проблем.
   
  На stefano му/ѝ се допаѓа ова.
 6. prichina

  prichina
  Cuda 5.5

  7,832
  5,014
  24 Мај 2009
  Машко
  Мултимедиа (Филм и Тв)
  Единствена канадска фирма Блекбери помеѓу кинезите :) Кој модел од Blackberry напраи бум ако може да споделите тие со повеќе искуство што ја пратат сцената на смартфони?

  п.с. Се слагам за Huwaei-to дека не се работи само за маркетинг, туку извадија и вадат постојано доста интересни парчиња со домаќински цени...
   
 7. psyside

  psyside
  Rising Star

  25,203
  25,531
  4 Септември 2008
  А ќе заврши и Redmi 4A кој го прави масакар за 1000 + со овдешна гаранција и поддршка + апдејти. Какви црни глупости, ако имаш Doogee и си задволен незначи дека чинат тие телефони, него значи дека,

  1. Не си ентузијаст за телефони

  2. Си имал тежок џанк претходно, па било што ќе ти биде апгрејд

  3. Се задоволуваш лесно и телефоните ти се нужно зло наместо задволство

  Кинези од буџет категорија - Xiaomi, Huawei, Meizu....Doogee ти се лутрија, и ултра бејзик употреба, пример тоа скапаниот тач, има латенција од 150ms, па кога скролаш фрејм дроп галор се дешаа, така да пак ќе кажам ако си користел претходно Galaxy S2 нормално дека сега ти се гледа како добар Doogee-то.

  П.С. Ако неможеш да приметиш дропови, немој само жити мене да ме убедуваш дека ги нема, ги има кај телефони од 800 евра, а кај моделот што го имаш е сецкамо пасирамо.
   
  На Brendog, ivan88, Nem_Akata и уште 8 други им се допаѓа ова.
 8. noviot

  noviot
  Intern

  60
  24
  1 Февруари 2008
  Уживај си со ајфонот бе друже, јас од искуство ти кажувам, ти се праиш фраер....
   
 9. psyside

  psyside
  Rising Star

  25,203
  25,531
  4 Септември 2008
  Аааа ок, јас па си мислев си го гледал у излог, ти искуство си имал - ок е тогаш моја грешка. Иначе се знае, иПхоне си е иПхоне, не љубомори.
   
  На goran_oh, Misko6000, Jovan2389 и уште 2 други им се допаѓа ова.
 10. DACIA123

  DACIA123
  Intern

  14
  8
  14 ноември 2015
  Машко
  имам лошо искуство со кинески телефон. Купив Leagoo Alfa 5 за 4.000 ден. На кутијата пишува камерата дека им е 8мп со 5, а уствари телефонов има 5мп со 2.
  Ми падна, се скриши тачот и замислете, за поправка ми побараа 3.000 ден, а 4.000 го купив :))
  е сеа обично кинескиве телефони имаат релативно мек и неквалитетен тач.
   
 11. DrMTR

  DrMTR
  Guru

  6,256
  6,366
  27 Март 2014
  колку пари толку музика..
   
  На STEFF му/ѝ се допаѓа ова.
 12. psyside

  psyside
  Rising Star

  25,203
  25,531
  4 Септември 2008
  :)
   
  Nem_Akata, DrMTR, STEFF и на уште 1 им се допаѓа ова.
 13. Astraion

  Astraion
  Unstoppable

  1,594
  2,408
  24 ноември 2012
  Машко
  Ps • Ai • Id • Ae • Pr
  Шо знам... и овој ко S7 Edge исчури во вториот круг.. не знам веќе шо да кажам.. нека излезе S8 ова веќе нема смисла.
   
 14. Chiller

  Chiller
  Gaining Experience

  479
  176
  8 Март 2012
  Машко
  Еве со задоцнување налку. Јас имам Doogee DG2014 со андроид верзија 4.4.2. Од декември навака ако инсталирам упдејтиран плеј стор од гугл јавува константна грешка од типот на оваа
  [​IMG]


  Го однесов во сервис го купив од анхоч, за doogee овластен сервис бил Аssa Electronics таму не успеаа да го поправат зошто нема апдејт за телефонот.

  Зборев со гугл техничка поддрша можеби 2 саати и на крај се успостави дека на телефонот му е потребна нова верзија на андроид.

  Им пишав на кинезите и на форумот нивни абер нема од одговор.

  Го вратив плеј стор на оргинална верзија што оди при фрлшување и не му дозволувам да се апдејтира. Така функционира но 3-4 апликации си го бараат апдејтот..

  Чекам да излезе нешто со 6 верзија па да купам инаку не сакам 5.1 пак нешто да почне да зеза после 6 месеци.
   
  На Avid му/ѝ се допаѓа ова.
 15. DrMTR

  DrMTR
  Guru

  6,256
  6,366
  27 Март 2014
  пробај пушти Samsung S7 исто на земја истото ке му се случи. Дали знаеш колку е промена на екран за S7/Edge? Верувај, несакаш да знаеш.
   
 16. mnikolce

  mnikolce
  Gaining Experience

  503
  447
  27 oктомври 2016
  Знам за Самсунг Ноте 5 колку е, 250 евра :) го расклопив сам ама немам нов екран (околу 200 долари) па да го соберам.
  Samsung Note 5 4/64 GB so rasipan Display
  Sent from my MI 4W using Tapatalk
   
 17. psyside

  psyside
  Rising Star

  25,203
  25,531
  4 Септември 2008
  Брзинат не е единствен параметар, апликациите и фирмверите исто така имаат удел.
   
 18. RagingDemon

  RagingDemon
  Unbeatable

  6,333
  5,248
  24 Март 2009
  Машко
  Брзината е #1 параметар, апликациите се тие и таму и таму

  Sent from my Nexus 5
   
  На Astraion и voah им се допаѓа ова.
 19. psyside

  psyside
  Rising Star

  25,203
  25,531
  4 Септември 2008
  За тебе. Апликациите се тие, ама различни аплкации нудат бенефит на различни архитектури - сторејџ - клучот кај OP3T е сторејџот, не процесорот. Идните телефони сите ќе бидат со UFS 2.1, и F2SF, и разликата ќе биде минорна.

  Разлика од 10-на секунди при палаење 1 по друга на 30 апликации 2x по ред нема допирна точка со реалноста, него само со максималните можности на еден уред. Ако се упали екстракција на фајлови на Mate 9 - OP3T ќе дува у аспух.
   
  На RagingDemon му/ѝ се допаѓа ова.
 20. RagingDemon

  RagingDemon
  Unbeatable

  6,333
  5,248
  24 Март 2009
  Машко
  Е ова да.
   
 21. psyside

  psyside
  Rising Star

  25,203
  25,531
  4 Септември 2008
  Ставен 4.0.3 ништо посебно не гледам разлика сеа за сеа. Проблемот со Wi-Fi уште го има.
   
  На Wateva! му/ѝ се допаѓа ова.
 22. DrMTR

  DrMTR
  Guru

  6,256
  6,366
  27 Март 2014
  Со MIUI

  [​IMG]

  Android 7.1 Lineage OS 14.1

  [​IMG] [​IMG]
   
  На the_maker и Astraion им се допаѓа ова.
 23. Astraion

  Astraion
  Unstoppable

  1,594
  2,408
  24 ноември 2012
  Машко
  Ps • Ai • Id • Ae • Pr
  Сеа ме убеди да одам со Lineage на 1+1.
  Има ли недостатоци и какво мислење имаш за него досега?
   
 24. DrMTR

  DrMTR
  Guru

  6,256
  6,366
  27 Март 2014
  Јас немам никакво пошо го немам телефонот. Сликите се од xiaomi.eu форумот, каде беа објавени.
   
 25. Wateva!

  Wateva!
  Gaining Experience

  196
  230
  7 Март 2014
  Машко
  6gb ouverkil hehhe
  Screenshot_20170211-220337.png

  И 12 малку се да си ги оптегнат нозете хромот и андроид :D

  @psyside 4.0.3 ми делува за нијанса подобар во перформанси, баговите и батеријата уште треба пеглање.
   

Сподели

Вчитување...