1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Кинески телефон (промена на unlock screen)

Дискусија во форумот 'Сигурност кај мобилни телефони' започната од AfterMaxify, 2 Април 2013.

 1. AfterMaxify

  AfterMaxify
  Gaining Experience

  169
  65
  18 Септември 2012
  Машко
  Здраво. Значи вака, ми дадоа кинески телефон некоја си реплика на iPhone и сега се обидувам да го шитнам ама ме кочи тоа што кога треба да се отклучи пишува "moving in unlock", а не "Slide to unlock". Има ли некаква шанса да го проверам ова. Да напоменам, кога го променив јазикот во руски , текстот остана moving in unlock, т.е не се промени.
   
 2. The_Man

  The_Man
  Unstoppable

  2,341
  2,006
  18 ноември 2009
  епа ? Slide на руски е moving :p
  Шитни го у радиоактивен отпад .

  пс. кога ти солевме памет да не земаш кинеска копија ти не слушаше .
   
  На RagingDemon и Ceco им се допаѓа ова.
 3. Bozter

  Bozter
  Баниран/a

  1,399
  662
  24 oктомври 2011
  Машко
  а што очекуваш? да го продадеш како оригинален ајфон нели? мислиш луѓево нафта цицаат?
   
  На RagingDemon му/ѝ се допаѓа ова.
 4. omegaRED

  omegaRED
  Unstoppable

  2,284
  2,649
  13 Септември 2011
  Машко
  Проект менаџер
  За тоа треба да го смениш треба да копаш, би требало стринговите да се во framework.apk, ама никој не може да знае точно за таа кинеска верзија што и како е правена. Треба да го декомпајлираш framework.apk, да го најдеш фајлот кај се стринговите, обично strings.xml односно strings_{јазик}.xml, ама пошто не се менува со менување на јазикот може и да не е таму, да го промениш и прекомпајлираш apk-то. Ова не е баш мачји кашаљ, батали.

  Едит: Претпоставувам дека е андроид телефон со фејк iPhone скин.
   
 5. AfterMaxify

  AfterMaxify
  Gaining Experience

  169
  65
  18 Септември 2012
  Машко
  Не, туку ќе изгледа повеќе реално така :tease:
  Инаку ако знаете кажете како :D

  Не е Android телефон. Инаку овие фајлови што ми ги кажа можам да ги најдам преку Mass Storage? :D
   
 6. Bozter

  Bozter
  Баниран/a

  1,399
  662
  24 oктомври 2011
  Машко
  неможеш преку мас сториџ сто посто. Кинезите си имаат посебни алатки во јава направени специјално за овие фејк телефони за да неможат да ги менуваат другиве девелопери што се. Затоа , ако го продаваш , продавај го таков каков што ти е сега. Во секој случај нема да извадиш повеќе од 50 евра , ако е како ајфон четворка , можеби 70 евра.
   
 7. AfterMaxify

  AfterMaxify
  Gaining Experience

  169
  65
  18 Септември 2012
  Машко
  Како iPhone 5-ка е :D Идентична големина :D
   
 8. The_Man

  The_Man
  Unstoppable

  2,341
  2,006
  18 ноември 2009
  Со тоа пчелата место јаболко тој ли го имаш .
   
 9. omegaRED

  omegaRED
  Unstoppable

  2,284
  2,649
  13 Септември 2011
  Машко
  Проект менаџер
  Нема шанси да е нешто друго, iOS сигурно не е. Тоа што поради скинот не изгледа како андроид не значи дека не е андроид.

  И преку мас сториџ нема шанси да го направиш тоа. Треба да ти е рутиран за да од /system/framework/ го извадиш framework.apk и да (евентуално) можеш да го вратиш.
   
  На AfterMaxify му/ѝ се допаѓа ова.
 10. AfterMaxify

  AfterMaxify
  Gaining Experience

  169
  65
  18 Септември 2012
  Машко
  Не е андроид, еве слика како изгледа Phone settings менито: [​IMG]еве што пишува:
  [​IMG]
   
 11. omegaRED

  omegaRED
  Unstoppable

  2,284
  2,649
  13 Септември 2011
  Машко
  Проект менаџер
  Хаааа... Ова е тежок крш. Ако можеш да му земеш некое евро, дај го без размислување. Не се замарај ни секунда.
   
 12. AfterMaxify

  AfterMaxify
  Gaining Experience

  169
  65
  18 Септември 2012
  Машко
  Викаш нема спас a :D ?
  Нема чаре велиш :D ? барем ова да го сменам и го продавам :D
   
 13. The_Man

  The_Man
  Unstoppable

  2,341
  2,006
  18 ноември 2009
  :confused: на толку убави копии ти ова го зема o_O .

  ова не е ни копија бе.
   
 14. AfterMaxify

  AfterMaxify
  Gaining Experience

  169
  65
  18 Септември 2012
  Машко
  Бато немав ја 220$... Ако имав желба за Apple ќе си купев 4s. Овој телефон го земав чисто од радозналост... :D
   
 15. Bozter

  Bozter
  Баниран/a

  1,399
  662
  24 oктомври 2011
  Машко
  екранот 65к бои, 2 мегапикселна тостер камера, 200 мегахерци процесорче некое, јава платформа ... максимум 30 евра. за жал. далеку подобар од ова говно е samsung s5230 , а за другите телефони да не ни збориме.
   
 16. FLEGMA

  FLEGMA
  Epic

  8,486
  12,655
  2 Август 2012
  Машко
  Java е овој
   
  На AfterMaxify му/ѝ се допаѓа ова.
 17. AfterMaxify

  AfterMaxify
  Gaining Experience

  169
  65
  18 Септември 2012
  Машко
  Имат шанси :D ?
   
 18. FLEGMA

  FLEGMA
  Epic

  8,486
  12,655
  2 Август 2012
  Машко
  Можда има шанси ама шанси да најдеш програма и драјвери за PC да му пристапиш се нула. Заборави го телефонов
   
  На AfterMaxify му/ѝ се допаѓа ова.
 19. AfterMaxify

  AfterMaxify
  Gaining Experience

  169
  65
  18 Септември 2012
  Машко
  Кога го поврзувам со компјутер има две можности, Mass Storage и Com Port... Може да е ова второво ??
   
 20. Bozter

  Bozter
  Баниран/a

  1,399
  662
  24 oктомври 2011
  Машко
  as i said. кинезите си ги заштитуваат кинескиве телефони од девелопери. нема шанси да најде.
   
 21. Bozter

  Bozter
  Баниран/a

  1,399
  662
  24 oктомври 2011
  Машко
  Човек џабе ќе го поврзуваш кога немаш од нигде драјвери ! нити програма во која можеш да го едитнеш!
   
 22. AfterMaxify

  AfterMaxify
  Gaining Experience

  169
  65
  18 Септември 2012
  Машко
  Пичку матер цел ден се акам никако да најдам нешто :D
   
 23. Bozter

  Bozter
  Баниран/a

  1,399
  662
  24 oктомври 2011
  Машко
  A што си запнал толку ко инат да тераш... соочи се со вистината, кинески телефон е, незнам што си очекувал...
   
 24. uwemi

  uwemi
  Unbeatable

  4,761
  4,314
  20 Февруари 2011
  Машко
  Say whaat xD

  P.s komotno idi vo market i zameni go za paket mastiki....
   

Сподели

Вчитување...