• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

kineski hakeri?

  • Ја почнал/а темата
  • #1

fuUuUzZzZy

On your way to fame
14 декември 2007
4,843
910
Ohrid
Скоро секој сопственик на веб страна се плаши од злонамерните хакери, бидејќи можат да им уништат некоја лична страна која е посветена на пример на своите миленичиња.

CNN објавил интервју со тројца најзлонамерни кинески хакери.

Ниедна веб страна не е 100 проценти сигурна. Постојат веб страници со висок процент на сигурност, но секогаш постои и некаков пропуст, изјавил Xiao Chen, водач од тројцата кинески хакери кои разгварале со новинар од CNN.

Хакерите во светот "оперираат" на своја рака, но тројката најзлонамерни хакери кажува дека понекогаш ги плаќа кинеската влада, со цел да провалат на веб страниците на американската институција во Пентагон.

Izvor: Tocka
 

dulemk

Gaining Experience
11 јануари 2008
1,049
53
Па нормално е дека не постои апсолутност никаде, па дури и во компјутерската заштита.
 

HijackHacker

Gaining Experience
21 февруари 2008
5,108
297
www.gorjan.info
П:Од кај настанало хакерството?
О: Од Microsoft Co.
Како може некој да најде дупка во нов оперативен систем (зборам кога за 1в пат се појавиле) ако не го знае кодот. Хекој од внатре направил дубка и кажал како, и така започнало се...
 

sojic

Intern
29 април 2007
435
23
Оф топик.

Дуле, АПСОЛУТНО си у право кога викаш дека се е реалтивно :)
 

peromk

Intern
17 декември 2007
39
0
Добро де, темава е кинески хакери колку што можам да забележам, а не за Анштајн - ви теории, т.е. што е а што не е релативно. Не забгувајте офф топик!!!:chudenje:
 

dulemk

Gaining Experience
11 јануари 2008
1,049
53
Добро де, темава е кинески хакери колку што можам да забележам, а не за Анштајн - ви теории, т.е. што е а што не е релативно. Не забгувајте офф топик!!!:chudenje:
Не е до толку офтопик бе Перо, сакаме да докажеме дали е возможно да се направи заштита што би било невозможно да се хакира преку општи примери.

Зошто за да докажеме практично би требало да се направи заштита што не може да се хакира, во спротивно не би можеле со сигурност да дознаеме.
Ама затоа што се е релативно нема апсолутна заштита и автоматски нема да дознаеме апсолутно дали има или не.

Значи се е релативно :LOL:. :LOL::LOL:
 

''TcM>>

Intern
6 јануари 2008
961
39
П:Од кај настанало хакерството?
О: Од Microsoft Co.
Како може некој да најде дупка во нов оперативен систем (зборам кога за 1в пат се појавиле) ако не го знае кодот. Хекој од внатре направил дубка и кажал како, и така започнало се...
I jas veruvam deka e taka, posebno so toa antivirusite. Site (barem spored moe mislenje) ostavaat dupka... Se so cel da imaat nekakvo si ponatamosno profitiranje...
 

007Milla

Intern
4 февруари 2008
70
0
Хакерите во светот "оперираат" на своја рака, но тројката најзлонамерни хакери кажува дека понекогаш ги плаќа кинеската влада, со цел да провалат на веб страниците на американската институција во Пентагон.

Izvor: Tocka
Go kazuvaat toa vo javnost,i nikoj nisto ne im moze?!?
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,728
Мислења
856,159
Членови
29,737
Најнов член
M123xyz
На врв Дно