1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Kindle Fire HDX

Дискусија во форумот 'Oстанато' започната од Boldozer, 7 oктомври 2013.

 1. Boldozer

  Boldozer
  On your way to fame

  1,145
  601
  2 ноември 2012
  Новиот Таблет Kindle Fire HDX кој располага со раскошна моќ, 2.2Ghz Snapdragon 800 процесор, 2гб рам, Adreno 330 - 4х побрзи перформанси од Kindle Fire HD, подобрена батерија и многу други новости. Подобрен дизајн единственото нешто што го уназадува таблетчево е тоа што врти Fire OS 3.0 а не Андроид. Со почетна цена од $299 таблетчево е „се што ни треба“.ревју.цени.
   
  На тотето и Alucard им се допаѓа ова.
 2. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,926
  27,637
  4 Септември 2008
  [​IMG]
   
  На тотето, Gucci, masterficx и уште 2 други им се допаѓа ова.
 3. lynx

  lynx
  Unstoppable

  3,397
  3,118
  4 Септември 2008
  Добро јас не гледам проблем, на Fire OS основата е Android.
   
 4. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,926
  27,637
  4 Септември 2008

  Многу малце апликации се направени за него, бетер е од win mobile, многу лошо, скроз си лимитран и од сервисите кои ги форсира Амазон.
   
 5. smole

  smole
  Unstoppable

  3,268
  3,794
  18 Април 2007
  И сигурно ќе може да се стаи ванила андроид, само да помине време малце, девелоперите да го пројдат низ нивни раце
   
  На The_Man и xhktw им се допаѓа ова.
 6. lynx

  lynx
  Unstoppable

  3,397
  3,118
  4 Септември 2008
  Зошто така мислиш? Истите апликации што ги тера Андроид работат и на ова, истите апликации што може да се најдат на Google Play може да се најдат и на Amazon App Store, ова е само некој вид на нивна школка, односно Fire OS е уствари Амазон домашен ром.

  А и како што кажа смоле ќе има други ромови, мал милион најверојатно.
   
  На psyside му/ѝ се допаѓа ова.
 7. The_Man

  The_Man
  Unstoppable

  2,341
  2,007
  18 ноември 2009
  Fire OS е исто што и sense и touchwiz само што Амазон неговите сервиси ги бута место на Гугл . Стариот се рутитраше и се инсталираше Google Play , CM 10.1 .И со овој ќе биде исто . Ова е Андроид таблет .
   
 8. The_Man

  The_Man
  Unstoppable

  2,341
  2,007
  18 ноември 2009
  EДИТ: И првата и втората генерација на Kindle беа и се официјално поддржани од CyanogenMod .Така што многу веројатно дека и за овој ќе има ваљда 4.4 стабилна верзија.
  http://wiki.cyanogenmod.org/w/Devices
  пс: спојте пост поминаа 60мин.
   
  На smole му/ѝ се допаѓа ова.
 9. aleksuperior

  aleksuperior
  On your way to fame

  664
  923
  6 Декември 2012
  Машко
  Погрешно гледате на работите. Овој таблет е направен да го користиш во САД и да конзумираш медија и други работи од Амазон т.е. нивниот еко систем. Таблетот е одличен за тоа и не треба одма да се жалите за тоа дека нема официјален андроид - тоа е и поентата! Да уживате во понудите на амазон - филмови, серии, музика, апликации и шопинг. Ако сакате да имате ванила андроид купете си нексус. А ако сакате воопшто компатибилен андроид со сервисите на гугл ќе си купите таблет од самсунг, лг, моторола или мал милион други таблети со андроид - а не да го купите овој па да го правите во нешто што не е направен да биде. Како да купам ферари, а да го правам ентериерот ламборџини!
   
 10. The_Man

  The_Man
  Unstoppable

  2,341
  2,007
  18 ноември 2009
  Taблетот има официјален Андроид.. Fire OS 3.0 e официјален 4.2.2 . Дали прават апдејт Амазон незнам . Ги нема преисталирано гугл сервисите само, но може накнадно да ги инсталирате(флешнете).
  Незнам зошто велите дека таблето не е компатибилен со гугл и дека нема официјален андроид кога вози Jelly Bean 4.2.2 ​
   
 11. aleksuperior

  aleksuperior
  On your way to fame

  664
  923
  6 Декември 2012
  Машко
  Не е официјален андроид, овој софтвер е базиран на андроид но е тотален FORK на истиот. Не е компатибилен со сервисите на гугл, и неможеш sideload да правиш. Единствено можеш апликациите од Амазон Appstore да ги инсталираш.
   
 12. The_Man

  The_Man
  Unstoppable

  2,341
  2,007
  18 ноември 2009
  Со рут се решава тоа. Се рутира и се инсталираат сите гугл сервиси.
   
 13. lynx

  lynx
  Unstoppable

  3,397
  3,118
  4 Септември 2008
  Ова го забележав пред некој ден не сум сигурен дали е оддамна или сега брзо е воведено, официјално може да се нарачаат сите верзии на Kindle директно до Македонија.

  kindle.JPG

  За споредба Kindle Fire HDX 16GB верзијата сосе испорака до Македонија кошта: $264.98. Во цената нормално не е вклучена царината и данокот тука.

  Items: $244.00
  Shipping & handling: $20.98
   
 14. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,926
  27,637
  4 Септември 2008
  270$ + 33% + уред кој е за Амерички пазар...
   
 15. lynx

  lynx
  Unstoppable

  3,397
  3,118
  4 Септември 2008
  Па не баш, музиката, книгите, апликациите и игрите исто се достапни во повеќето држави низ Светот вклучувајќи ја и нашата. Сега нашиот стандард што не дозволува да инвестираме по 2-3 долари по песна или игра тоа е веќе друга приказна.
  Но во секој случај добро е што лека полека Амазон со неговите производи и услуги станува достапен и тука, а не само во одредени држави.
   
  На psyside му/ѝ се допаѓа ова.
 16. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,926
  27,637
  4 Септември 2008
  Тоа да, ама не се исплати, незнам дали има кастом ромови, ако има добар избор е. Сепак е S800....многу моќен процесор.
   
 17. lynx

  lynx
  Unstoppable

  3,397
  3,118
  4 Септември 2008
  http://forum.xda-developers.com/kindle-fire-hdx#subForums

  Има доста теми знаејќи дека официјално е испаднат пред месец дена. До сега има веќе туторијал за рутирање, одстранување на Амазон рекламите од фабричкиот ром и нормално инсталирање на Google Play и останатите сервиси.
   

Сподели

Вчитување...