• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Кина ги шпиoнира пораките на Скајп

  • Ја почнал/а темата
  • #1

AMD_fan

Gaining Experience
10 ноември 2007
3,646
139


Канадската истражувачка Citizen Lab открила датотека која содржи илјадници политички чувствителни зборови кои Кина ги блокирала при праќање преку програмата Skype. Датотеката која е достапна за јавноста содржела и лични податоци на корисниците.

Од Skype велат дека секогаш биле отворени за тоа дека нивните кинески партнери ги филтрираат податоците и пораките, кое го правдале со интереси за сигурноста на државата.

Истражувачите од Citizen Lab која е работи при Универзитетот во Торонто, велат дека откриле огромен систем за надгледување кој ги собирал и ги зачувувал пораките испратени преку онлајн телефонски разговори или текстуални пораки испратени преку Skype.

Датотеката, содржела повеќе од 150.000 пораки, во кои имало зборови како “'демократија“' и “'Тибет“ и фрази кои се однесуваат на забранетото духовно движење Falun Gong.

“Тие пораки, заедно со околу еден милион снимки, кои содржат лични податоци, се зачувани на небезбедно јавно достапни интернет сервери“, соопштиле од “Ситизен Лаб“ во документот кој е насловен како Breaching Trust.
Понатаму тие велат дека преку корисничките имиња било можно да се идентификува секој што пратил или пак примил порака.

Извор: ВВС
 

spiderman

Intern
16 април 2007
783
44
Skype разговори јас лично си надгледувам се разбира само кај тие што ме интересира:) Инаку самиот Skype е така направен за да може лесно да се надгледуваат и шпиунираат неговите корисници. Мој совет користете апла затуцани лозинки и менувајте ги по 3 пати во денот.
 

Fatal1ty_

Großmeister
28 февруари 2008
22,383
29,032
kalco.ru
Не користам многу често скајп па дури и лозинката сум си ја заборавил и го молам некој кинез да ми ја каже која ми беше:))
 

fuUuUzZzZy

On your way to fame
14 декември 2007
4,843
909
Ohrid
Упс.. Имав слушнато дека не е толку сигурен.. Ама не знаев дека до толку е.. Веројатно ќе се поработи на сигурноста..
За брзо време стекна добро име, така да не верувам дека ќе кренат раце.
 

Ago

Intern
10 септември 2008
257
2
abe kina ako e do tolku losa:D nema mnogu da se tolerira vo svetot posebno ne od strana na amerika ama jas ne koristam mnogu skajp:))
 

ac1d

Intern
24 септември 2008
410
14
abe zborite za skype a da znaete na msn kolku se citaat :D nemame vise privatnost luge svatete go toa na sekoj mozen post ili mail ili chat ima filteri i primer ako go upotrebam zborot BOMBA ili PRETSEDATEL avtomatski se zacuvuva celiot razgovor istovo e i so telefonite taka probajte da ne mislite na toa i ako probuvate da gitnete Nuklearka Koristete POSTA XD
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,734
Мислења
863,558
Членови
30,068
Најнов член
petrovskib
На врв Дно