1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Keyloger

Дискусија во форумот 'Софтвер за останати видови на ИТ уреди' започната од nikolche, 6 Април 2012.

 1. nikolche

  nikolche
  Intern

  27
  0
  4 oктомври 2010
  Mi treba predlog za nekoj besplaten keyloger ,koj ima iskustvo so nkoj neka pisi.
   
 2. Banjifiko

  Banjifiko
  Unbeatable

  3,064
  4,354
  28 oктомври 2008
  Не знам некој бесплатен да ти препорачам, но јас сум го користел Ardamax, и се покажал топ!
   
 3. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,761
  27,460
  4 Септември 2008
  Некој да ме просветли зошто се толерираат вакви теми?
   
  На xenon и SaleSk им се допаѓа ова.
 4. SaleSk

  SaleSk
  Arzt

  4,601
  5,175
  20 Април 2007
  Машко
  Нема официјално во правилникот дека вакви теми се забранети, односно се дозволени по пп.
  Затоа можда...Ете како сугестија, може да се разговара на оваа тема...
   
 5. Commie

  Commie
  Gaining Experience

  4,717
  218
  27 oктомври 2007
  Машко
  Зависно за која цел е потребен, ама ако е за лоши цели... темава иде у корпата за отпадоци.
   
 6. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,761
  27,460
  4 Септември 2008
  Неразбирам, како може Килогер да биде употребен во добра цел? се знае за што се работи овде, некое дете кое сака да глуми хакер.
   
  На xenon, mdeni, IntelAmd и уште 3 други им се допаѓа ова.
 7. SaleSk

  SaleSk
  Arzt

  4,601
  5,175
  20 Април 2007
  Машко
  Килогер може да се употреби како корисен ако си ги заборавил пасвордот на фејсбук на девојкати и неможеш да се сетиш. А незгодно ти е да ја прашаш кој и беше, па едноставно дискретно ке го видиш сам...Или па ако си го заборавил сопствениот фб пасворд, а само девојкати ти го знае, па да не испаднеш тапчо дискретно ке си ѕирнеш за да си го дознаеш :)
  Ете...
   
  goranzoran, hipo и на Phenomen им се допаѓа ова.
 8. Commie

  Commie
  Gaining Experience

  4,717
  218
  27 oктомври 2007
  Машко
  Нека искоментира бе дечкото за што му е keyloger :) Што се однесува до мене ја одма би ја избришал темава :)
   
 9. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,761
  27,460
  4 Септември 2008
  Па после овие постови сигурно нема да каже дека му е за заборавена лозинка :oh:
   
 10. nikolche

  nikolche
  Intern

  27
  0
  4 oктомври 2010
  kako prvo ne sum dete koe izigrava haker, kako vtoro ova e forum i baram necie mislenje,a ako ne pisuvas sovet podobro nisto ne pisuvaj, i keyloger ke go koristam na moj kompjuter i ne mora da se znae pricinata zosto go koristam, i ovaa tema ne gi prekrsuva pravilata za postiranje, i ako ne mu se dopaga na administratorot slobodno neka ja izbrisi
   
 11. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,761
  27,460
  4 Септември 2008
  Во кој дел од правилата на форумов е забрането да не се согласуваш со друго мислење/став, или пак стои дека мора да се дава совет ако веќе реплицираш? да секако дека тоа секогаш го правам, (знаат активните членови доволно за мене и моите постови) ама не на вакви теми, треба да има поента темата и да заслужува човек да се потруди да помогне.
   
  На Tonino му/ѝ се допаѓа ова.
 12. zorandesign

  zorandesign
  Баниран/a

  1,618
  674
  6 Јуни 2007
  ко ти велеа да се пријавиш за модератор...ете сега, нека ти кисни :D
   
  На stefan_v му/ѝ се допаѓа ова.
 13. nik0la_

  nik0la_
  Practice makes perfect

  702
  1,244
  5 Јануари 2012
  или пак да дознаеш пасворди на цело интернет кафе :D да не ги питаш пошто ти е незгодно , дискретно си ѕирнеш у кејлогерот :D:D
   
  На mdeni му/ѝ се допаѓа ова.
 14. Banjifiko

  Banjifiko
  Unbeatable

  3,064
  4,354
  28 oктомври 2008
  Јас на пример го користев за да видам дали моето дете чепка каде што не треба по компјутер, или нет, независно. Знам дека некој ќе рече дека можам едноставно да ги исфилтрирам несаканите сајтови, но така се нарушува процесот на создавање чувство за одговорност.
  Ако сум прекршил некое правило од форумот, длабоко се извинувам, и се сложувам темата или моите постови во оваа тема да бидат избришани.
   
  На maci му/ѝ се допаѓа ова.
 15. DaciSS

  DaciSS
  Gaining Experience

  949
  288
  3 Јануари 2008
  Машко
  Systems and Network Administrator
  Пред некоја година на XP користев KGB Keylogger, сега сум на Leopard и користам Refog. Освен логирање на тастатура си правам и screen shot на секои 15 секунди. Едноставно сакам да си имам тотална контрола врз мојот лаптоп, го сметам за персонална ствар исто како и мобилниот и несакам никој да ми чепка без мое знаење.

  ...ќе ти седне другар "само да провери маил", после тоа ќе почнат да ти чепкаат и по слики...
   
  На masterficx му/ѝ се допаѓа ова.
 16. Bane

  Bane
  Gaining Experience

  188
  162
  11 Септември 2011
  Машко
  ме интересира дали правно можам да тужам одредено лице поради инсталирање на keylogger? конкрететниов случај е во јавна установа каде што лицето кое што е задолжено за одржување на компјутерите инсталира кејлогери на други компјутери без притоа да биде известен оној кој што работи со компјутерот... и во другата смена автоматски може да гледа пасворди од маил/банка/скајп итн.. вработениот забележал дека има нова програма која што работи во позадина па сега бара совет дали може правно да се тужи тоа лице за нарушување на приватност.
   
  На mdeni му/ѝ се допаѓа ова.
 17. Taurus

  Taurus
  Модератор

  2,344
  1,010
  13 oктомври 2007
  Машко
  UI Designer
  Зависи.
  Има фирми каде што се потпишува договор, каде се известува вработениот да не го користи за приватни работи компјутерот, бидејќи неговата употреба може да биде надгледувана (ова обично е во ИТ компании каде се работи на чувствителни проекти).
   
 18. Bane

  Bane
  Gaining Experience

  188
  162
  11 Септември 2011
  Машко
  нема договор, нема ништо, случајов е во јавна администрација во локалната самоуправа.. каде што нема никаква потреба од кејлогери
   
 19. Taurus

  Taurus
  Модератор

  2,344
  1,010
  13 oктомври 2007
  Машко
  UI Designer
  Консултирај се со правник.

  Сигурно ќе може да се тужи за нарушување на приватност, ама треба да се внимава како ќе се состави тоа.
  Маил/банка/скајп... се приватни работи кои не треба да се вршат на тоа место :)

  По мене, треба да се разгледа можноста за тужење на личноста и/или тужење на институцијата ако/што го дозволила тоа.
   
  На Bane му/ѝ се допаѓа ова.
 20. FLEGMA

  FLEGMA
  Epic

  8,647
  13,005
  2 Август 2012
  Машко
  Полош од софтверски е хардверски keyloger
  Затоа физичкиот пристап до компјутерот е по опасен отколку хакеришчана на интернет
   
 21. burce

  burce
  Intern

  268
  38
  1 Април 2009
  Ако колега на своја рака инсталирал килогер, веројатно има основа за тужба. Доколку установата решила така да спроведе мониторинг врз тоа што го работат вработените во работното време, чисто се сомневам. Сигурно на некој начин вработените се известени дека компјутерите се само за службена употреба. И да не се известени, тоа се подразбира.
   
  На Banjifiko му/ѝ се допаѓа ова.
 22. Banjifiko

  Banjifiko
  Unbeatable

  3,064
  4,354
  28 oктомври 2008
  Нема основа за тужба. Јас работам во државна администрација, и тоа е решено со уредба на раководниот орган - секретар. Компјутерот е сопственост на институцијата и е наменте за вршење на работни задачи поставени од раководниот орган, секоја приватна актиност не е дозоволена. Големиот брат гледа:)
  Од друга страна поставувањето на килогер индицира дека ИТ менаџментот не е доволно способен да ја контролира мрежата, т.е. неможност да ги забрани сите активности кои попречуваат во работата, како што е Facebook, Youtube, On line gaming и слично.
  И за на крај, како придонес за сеприсутните теории на заговор: не е исклучуена можноста дека е поставен по барање за прибирање на информации од некои повисоки нивоа, сепак избори се ближат....;)
   
 23. goranzoran

  goranzoran
  Unstoppable

  3,186
  2,706
  21 Јануари 2011
  Машко
  Подобро е жената на тој што го инсталирал логерот да ја манијачиш на фејсбук па нека стигнат до нив податоците :D
  Инаку кај нас неможеш да тужиш и куќата ако ти ја украдат а ти прашуваш за килогер.
   
 24. Bane

  Bane
  Gaining Experience

  188
  162
  11 Септември 2011
  Машко
  најдобро е да му појдиш да го акниш од земја ама ај пред избори инциденти да не прајме :)))

  како бе нема основа за тужба? него никој не му рекол да инсталира такви програми како прво, а како второ програмата ја имал инсталирано само на еден компјутер а не на сите...значи има и то каква основа.
  Иначе денеска дошло до мала расправија и почнал да се треси па на крајо ја избришал програмата...
   
 25. maci

  maci
  On your way to fame

  2,888
  649
  2 Април 2008
  единствена добра работа за која би служел програмов е да се има контрола врз своите деца.или некој друг вид контрола која би била од полза.
  се разбира никој не може да контролира се но и така фуниционираат цели системи,држави и слично.
  и фб,гугл и другите користат некој вид на следење на корисниците,пуштање реклами,спамирање и слично-и тоа кога ќе видиш не е легално.
   

Сподели

Вчитување...