• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Keying

  • Ја почнал/а темата
  • #1

nashio

On your way to fame
14 јануари 2011
527
666
Bitola
www.zdravkovski.com
nashio's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 7 1700 3.8GHz & DeepCool IceWind Pro
Motherboard
B350 Gaming Plus
Storage
256 SSD EVO
PSU
EVGA Bronze 600
RAM
Ripjaws V DDR4-3000 64GB
Video card
Radeon RX 580
Case
DeepCool
Mouse
MX Master
Keyboard
G.SKILL KM570 MX
Audio
Wharfedale Diamond 8.1 Pro Active
Monitor
Dell UP2716D, Dell U2414H
OS
Windows 10
Дали некој досега работел KEY во Davinci Resolve?

Монтажата ми е средена во Davinci Resolve, дали е попаметно да работам Key во Resolve или да експортирам DNxHD( или што е подобро ако не тоа?) па да key-ам во AfterEffects?

Снимено е со BMPCC4K, бидејќи општо резолв работи подобро со тие датотеки дали и key-oт би бил поквалитетен?
 

M.Pix

48 65 6c 69 6f 73 0a
27 јануари 2014
919
3,215
Прага
Key во Resolve, многу подобро и полесно е изведено. Јас сум имал подобри резултати за разлика од АЕ.
 
  • Ја почнал/а темата
  • #3

nashio

On your way to fame
14 јануари 2011
527
666
Bitola
www.zdravkovski.com
nashio's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 7 1700 3.8GHz & DeepCool IceWind Pro
Motherboard
B350 Gaming Plus
Storage
256 SSD EVO
PSU
EVGA Bronze 600
RAM
Ripjaws V DDR4-3000 64GB
Video card
Radeon RX 580
Case
DeepCool
Mouse
MX Master
Keyboard
G.SKILL KM570 MX
Audio
Wharfedale Diamond 8.1 Pro Active
Monitor
Dell UP2716D, Dell U2414H
OS
Windows 10

moongose

Unstoppable
19 јули 2013
2,894
3,261
Кога си веќе во рисолв, терај таму до крај.
Ако ти се експериментира, тој кодек ти е добар, одбери само соодветен битрејт. Во АЕ има плагини за кијање што се подобри од фабричките, но се зависи од материјалот.
 
  • Ја почнал/а темата
  • #5

nashio

On your way to fame
14 јануари 2011
527
666
Bitola
www.zdravkovski.com
nashio's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 7 1700 3.8GHz & DeepCool IceWind Pro
Motherboard
B350 Gaming Plus
Storage
256 SSD EVO
PSU
EVGA Bronze 600
RAM
Ripjaws V DDR4-3000 64GB
Video card
Radeon RX 580
Case
DeepCool
Mouse
MX Master
Keyboard
G.SKILL KM570 MX
Audio
Wharfedale Diamond 8.1 Pro Active
Monitor
Dell UP2716D, Dell U2414H
OS
Windows 10
Кога си веќе во рисолв, терај таму до крај.
Ако ти се експериментира, тој кодек ти е добар, одбери само соодветен битрејт. Во АЕ има плагини за кијање што се подобри од фабричките, но се зависи од материјалот.
Не сум сигурен дали тој или овој DPX.
Дали збораш за Primatte Keyer или има нешто подобро ? Сакам подетално да навлезам, би бил благодарен за некоја насока.
 

moongose

Unstoppable
19 јули 2013
2,894
3,261
Со АЕ доаѓа Keylight, покрај оние стандардните ефекти за кијање и работа со маски. Во редџајант е Primatte, со Борис доаѓа Хрома студио или така нешто. Најдобар беше Ultimatte, ама од многу одамна прекинаа поддршка за него. Последно е дека блекмеџик ги има купено, но дали и колку нивната технологија е интегрирана во ресолв, не знам да и кажам.
Кијањето е повеќе техника одошто ефект. Најважно е изворниот материјал да е добар, од добро осветлена позадина што нема да фрла боја, па до семплингот на бојата на камерата која снима.
Одбери кој ти фаќа око, темелно разгледај ја документацијата и експериментирај.
 
  • Ја почнал/а темата
  • #7

nashio

On your way to fame
14 јануари 2011
527
666
Bitola
www.zdravkovski.com
nashio's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 7 1700 3.8GHz & DeepCool IceWind Pro
Motherboard
B350 Gaming Plus
Storage
256 SSD EVO
PSU
EVGA Bronze 600
RAM
Ripjaws V DDR4-3000 64GB
Video card
Radeon RX 580
Case
DeepCool
Mouse
MX Master
Keyboard
G.SKILL KM570 MX
Audio
Wharfedale Diamond 8.1 Pro Active
Monitor
Dell UP2716D, Dell U2414H
OS
Windows 10
Со АЕ доаѓа Keylight, покрај оние стандардните ефекти за кијање и работа со маски. Во редџајант е Primatte, со Борис доаѓа Хрома студио или така нешто. Најдобар беше Ultimatte, ама од многу одамна прекинаа поддршка за него. Последно е дека блекмеџик ги има купено, но дали и колку нивната технологија е интегрирана во ресолв, не знам да и кажам.
Кијањето е повеќе техника одошто ефект. Најважно е изворниот материјал да е добар, од добро осветлена позадина што нема да фрла боја, па до семплингот на бојата на камерата која снима.
Одбери кој ти фаќа око, темелно разгледај ја документацијата и експериментирај.
океј, фала многу дечки!
ќе пробам во давинчи, ако добијам добар резултат ќе терам таму. Ако не, ќе прам-ќе пустам
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,984
Мислења
854,219
Членови
29,623
Најнов член
Vaporizer
На врв Дно