• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Keyboard shortcuts for Windows

 • Ја почнал/а темата
 • #1

AMD_fan

Gaining Experience
10 ноември 2007
3,646
139
За сите оние кои не го обожаваат маусот многу, покрај корисните Windows Run команди, големо олеснување нудат и Keyboard shortcut-ите. Па тука да ги презентираме најупотребуваните shortcut-и. За почетеок еве неколку од мене:

F1: Help
CTRL+ESC: Open Start menu
ALT+TAB: Switch between open programs
ALT+F4: Quit program
SHIFT+DELETE: Delete item permanently

CTRL+C: Copy
CTRL+X: Cut
CTRL+V: Paste
CTRL+Z: Undo
CTRL+B: Bold
CTRL+U: Underline
CTRL+I: Italic

Hold down the "windows" key and press:
M - Minimizes all windows
SHIFT - M - Undo minimize all windows
E - Opens Windows Explorer
D - Switches between minimizing all open programs and showing them all.
F - Opens the Find Window
R - Opens the Run Window
BREAK / PAUSE- Opens System Properties
TAB - Cycles through items on the task bar
CTRL+ESCAPE - Display the Start menu
SHIFT+TAB - tab backwards through a form
SHIFT & Restart - To restart just windows and not your whole computer, hold down the shift key when you click the OK button on the shutdown screen. Saves lots of time.
CRTL+TAB - Navigate

CTRL+O: Open a saved console
CTRL+N: Open a new console
CTRL+S: Save the open console
CTRL+M: Add or remove a console item
CTRL+W: Open a new window
F5: key Update the content of all console windows
ALT+SPACEBAR: Display the MMC window menu
ALT+A: Display the Action menu
ALT+V: Display the View menu
ALT+F: Display the File menu
ALT+O: Display the Favorites menu
CTRL+P: Print the current page or active pane
ALT+ENTER: Display the Properties dialog box
CTRL+ALT+BREAK: Switch the client computer between a window and a full screen
CTRL+F10: Maximize the active console window
CTRL+F5: Restore the active console window
 
 • Ја почнал/а темата
 • #3

AMD_fan

Gaining Experience
10 ноември 2007
3,646
139
Еве ги сите Keyboard shortcuts на едно место, па кој сака може да си ги има за себе. :bravo::bravo:
 

Атачменти

 • Ја почнал/а темата
 • #8

AMD_fan

Gaining Experience
10 ноември 2007
3,646
139
Ако го симнете фајлот KEYBOARD SHORTCUTS.zip во погорниот пост ќе се уверите дека таму е наведена кратенката alt+ctrl+del, така да не сме ја заборавиле.:bravo:
 
 • Ја почнал/а темата
 • #9

AMD_fan

Gaining Experience
10 ноември 2007
3,646
139
Еве неколку кратенки за специјалните знаци кои ви се потребни во некој Word документ. Држете го притиснато копчето Alt и искуцајте го бројот (преку нумеричката тастатура) од соодветниот знак кој ви треба. За повеќе знаци проверете тука.

Знак Кратенка

’ Alt + 0146
“ Alt + 0147
” Alt + 0148
† Alt + 0134
‡ Alt + 0135
‰ Alt + 0137
‹ Alt + 0139
› Alt + 0155
™ Alt + 0153
– Alt + 0150
— Alt + 0151

Alt + 0160
¡ Alt + 0161
¢ Alt + 0162
£ Alt + 0163
¤ Alt + 0164
¥ Alt + 0165
¦ Alt + 0166
§ Alt + 0167
¨ Alt + 0168
© Alt + 0169
ª Alt + 0170
« Alt + 0171
¬ Alt + 0172
­ Alt + 0173
® Alt + 0174
¯ Alt + 0175
° Alt + 0176
± Alt + 0177
² Alt + 0178
³ Alt + 0179
´ Alt + 0180
µ Alt + 0181
¶ Alt + 0182
· Alt + 0183
¸ Alt + 0184
¹ Alt + 0185
º Alt + 0186
» Alt + 0187
¼ Alt + 0188
½ Alt + 0189
¾ Alt + 0190
¿ Alt + 0191
Æ Alt + 0198
Ð Alt + 0208
× Alt + 0215


Þ Alt + 0222
ß Alt + 0223
æ Alt + 0230
÷ Alt + 0247
ø Alt + 0248
þ Alt + 0254
 
M

Mr.Alien

Гостин
WIN (tab) + E = вклучување експлорер
WIN (tab) + M = едновремено минимизирање на сите активни прозорци
 
 • Ја почнал/а темата
 • #14

AMD_fan

Gaining Experience
10 ноември 2007
3,646
139
Keyboard shortcuts за Mozilla FireFox v2.0!

F1 FireFox помош

F3 Пребарување на текст

F5 Превчитување на мометалната страна

F6 Преместување на курсорот во адресната линија

F7 Исклучување и вклучување на опцијата за селектирање текст со тастатурата

F11 Приказ на целиот екран

CTRL + A Селектирање на целиот текст од веб саjтот

CTRL + B Отварање на обележувачите (Bookmarks) во странична лента

CTRL + C Копирање

CTRL + D Мометално отворената страна jа става во Bookmarks

CTRL + F Барање на текст

CTRL + G Барање на тескт

CTRL + H Отварање на webpage History во странична лента

CTRL + J Отварање на Download прозорецот

CTRL + K Поставување на курсорот во пребарувачот

CTRL + L Поставување на курсорот во адресната линиjа

CTRL + M Отварање на е-маил програма

CTRL + N Отварање на нов FireFox прозорец

CTRL + O Отварање на фаjл

CTRL + P Принтање на моментално отврената страна

CTRL + R Превчитување на веб страната

CTRL + S Зачувување на моменталната веб страна на твојот компјутер

CTRL + T Отварање на нов FireFox таб

CTRL + U Види го кодот на мометалната страна

CTRL + V Вметнување (Paste)

CTRL + X Исечи (Cut) го селектираниот текст

CTRL + Z Враќање (Undo) на претходната команда

CTRL + F4 Затварање на моменталниот Firefox Tab ако има отврено повеќе

CTRL + Shift + W Затварање на Firefox прозорецот

CTRL + Shift + Т Отварање на последниот затворен таб

Alt + F4 Затварање на Firefox прозорецот

CTRL + Enter Дополнување на адресата со .com

Shift + Enter Дополнување на адресата со .net

CTRL + Shift + Enter Дополнување на адресата со .org

CTRL + Tab Преминување на наредниот таб

CTRL + PageDown Преминување на наредниот таб

Alt + <- Враќање назад

Backspace Враќање назад

Alt + -> Одење напред

Alt + D Директно одење во адресната линија

Shift + Backspace Одење напред

Повеќе тука.
 

DaciSS

Gaining Experience
3 јануари 2008
949
288
San Francisco
www.linkedin.com
Еве неколку кратенки за специјалните знаци кои ви се потребни во некој Word документ. Држете го притиснато копчето Alt и искуцајте го бројот (преку нумеричката тастатура) од соодветниот знак кој ви треба. За повеќе знаци проверете тука.
истите кодови можете да ги видите и во самиот Word. Insert -> Symbol и за секој симбол го има ASCII кодот
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,754
Мислења
864,034
Членови
30,087
Најнов член
Гиги5
На врв Дно