Стани премиум член, добиј куп бенефити и поддржи ја работата на IT.mk!
  • Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Кевин Митник хакиран - [kevinmitnick.com]

Статус
Затворена за нови мислења.

LiquidWorm

Администратор
26 март 2007
2.674
194
www.zeroscience.mk
Датум: 26 октомври, 2007 во 02:45 наутро ;)

Знаеме дека одамна, неговата компанија http://www.defensivethinking.com беше пробиена од страна на хакерот Polar Bear сакајќи да се вработи во неговата компанија како главен офицер за сигурност... но сега овој deface е кон http://www.kevinmitnick.com од страна на Cyber-Terrorist

Еве како тоа изгледаше: http://www.zone-h.org/component/option,com_mirrorwrp/Itemid,160/id,6772459/


:rolleyes:
 

S

pwnz0r1lla
8 март 2007
1.550
52
www.it.com.mk
Pa ne bi rekol deka e script kiddie. Rokna mnogu golemi sajtovi. Koristeshe tehnika na nekakvo "chudno" menuvanje na dns serverite, ne znam nishto povekje detali.

Inache za Mitnik, mislam deka ne e prvpat.
 

D

Администратор
31 март 2007
3.800
3.742
www.iwmnetwork.com
Прво и прво Митник не ја оддржува страната ниту се занимава со неа. А второ, никогаш не бил најдобар... а најпознат - да!
 

Moscow_BoY

Intern
12 јуни 2007
260
4
securzone.blog.com.mk
rabotata e sto nema najdobar, a kevin bil eden od najdobrite.......

The best hacker is the one you've never heard about remember ? За Митник и баба ми има чуено. Во принцип тој и самиот си кажува дека никогаш не бил толку добар колку што е познат. Defacing, хмм па не би рекол дека секој defacer е script kiddie, не е баш така лесно како што некој од вас мислат. Особено пронаоѓање ранливости во познати сајтови, инаку секоја втора будала ќе го имаше хакнато msn.com, cia.gov и слично.
 

Moscow_BoY

Intern
12 јуни 2007
260
4
securzone.blog.com.mk
Не дека секој defacer е script-kiddie туку deface-от е едноставно lame .

Ако го гледаме deface-от како предходен чекор на некој хак, не би рекол дека е бесмислен. Би можел ли да го наречеш таков, deface-от на некоја страна како cia, nasa, fbi итн ? Секако дека не... постојат различни начини, и видови на defacement, некој се глупави некој се сложени и опфаќаат многу време, работа и знаење. Ако за пример го земете легендарниот deface кој го направија keystr0ke, jf и уште неколку други членови на milw0rm ќе забележите дека тој е се, освен lame.
За dddos би се сложил, но deface-от е сосем друга работа...
 
D

DimitarMK

Гостин
Ако го гледаме deface-от како предходен чекор на некој хак, не би рекол дека е бесмислен. Би можел ли да го наречеш таков, deface-от на некоја страна како cia, nasa, fbi итн ? Секако дека не... постојат различни начини, и видови на defacement, некој се глупави некој се сложени и опфаќаат многу време, работа и знаење. Ако за пример го земете легендарниот deface кој го направија keystr0ke, jf и уште неколку други членови на milw0rm ќе забележите дека тој е се, освен lame.
За dddos би се сложил, но deface-от е сосем друга работа...
:bravo: :bravo: :bravo:
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Нови мислења

Последни Теми

Онлајн членови

Статистика

Теми
45.663
Мислења
946.880
Членови
34.140
Огласи
2.009
Најнов член
Kajko2004
На врв Дно