• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Kernel Panic

Freaker

Intern
9 април 2007
418
8
имам еден проблем на C партицијата ми е инсталирана Vista сакав на D да инсталирам Linux и прво пробав со Kubuntu 7.10 се инсталира ама после рестарт се појави бут скринот и само што почна да се крева заглави на првата цртичка и ништо, после инсталирав Ubuntu 7.10 истиот проблем ај реков ќе инсталирам постара верзија ставив Ubuntu 7.04 никаков ефект и на крај пробав со Mandriva немаше решение, ја кренав мандривата во safe mode и ми даде порака MP-BIOS bug: 8254 timer not connected to IO-APIC ја преинсталирав Мандрива со no apic вклучено и сега во safe mode не ја дава пораката но пак не сака да крене сега дава порака Kernel panic - not syncing : No init found. не знам дали проблемот го прави вистата или е хардверски ако може некој нека помогне. еве информации за хардверот

CPU: AMD Athlon 64 x2 3800+
MB: ECS C51GM-M
HDD: Maxtor 80 ata
 

Aleks

Gaining Experience
18 мај 2007
5.748
289
Kernel panic - not syncing : No init found.

Ova znace deka kernelot ne moze da go najde sistenskiot fajl init koj se naugja vo /usr/sbin .. ova moze da se sluci poradi nekolku pricini, ne e dobro instalirana, particiite ne se dobro napraveni ili partition table e poremetena. Ova mi se ima slucuvano povekje pati na stariot moj kompjuter i na kraj otkriva deka partition tabelaba bila poremetena. So eden FULL format go reshiv problemot.

Kako se podratedni particiite kaj tebe? Mislem vo smisla na /dev/sd*
 

386ka

Gaining Experience
22 декември 2007
2.369
211
Downloadiraj si Partition Magic 8.0 i mozes so sakas da pravis so HDD-to dez da go preinstaliras windowsot!
 

moondowner

Intern
5 јануари 2008
33
1
Ne mi teknuva resenie, no jas imav porano drug problem, koga instalirav OS X na intel core duo mi davase kernel panic, pa pravev da raboti so edno jadro ne so dvete procesorot.

Kernel panic e funkcija vo kernelot na linuxot koja se javuva koga ne naoga resenie pc-to i pred da krashuva go stava procesorot vo idle (da ne se zamara) i samo bara restart.
Znaci za rabotite koi ne im se reseni, si napravile da odat fo panic();
:)

Mandrivata ti krenala kernel panic mozebi poradi procesorot, no ne bi trebalo. Moze ako imas SATA hard disk da imas problemi pri instalacijata, no stom veke ti e instaliran Linuxot, znaci ne e niti toa.

Moj predlog, full format, a Vista i ne ti bas treba :)

BTW nemoj so partition magic, najdi na google "Parted Magic" toa ti e Live CD napraveno samo za taa namena i nemora da instaliras nisto za da sredis rabota, samo stavi go vo PC, sredi si gi particiite i brkaj rabota ;)
 

Нови мислења

Последни Теми

Онлајн администрација

Статистика

Теми
44.273
Мислења
920.369
Членови
32.934
Огласи
1.074
Најнов член
Persej10
На врв Дно