• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Кејблтел стартува со дигитална телевизија

  • Ја почнал/а темата
  • #1

AMD_fan

Gaining Experience
10 ноември 2007
3,646
139
Наскоро на македонскиот пазар Кејблтел ќе понуди дигитална телевизија и трипл плеј пакети. Во моментов се тестира сигналот на дигиталната телевизија на терен, а од јуни се очекува основниот пакет со 44 телевизиски канали и официјално да се најде во продажба.- Кејблтел одреди повеќе целни точки во градов каде се тестира сигналот на дигиталната телевизија. Тоа се произволно одредени корисници кои еден месец ќе можат да ја користат бесплатно оваа услуга - вели Горан Поповски, директор за маркетинг во Кејблтел.

Од септември ќе стартуваат и трипл плеј пакетите, а корисниците ќе добијат интернет телефонија и телевизија по цена од 1.200 денари.

Компанијата набавила и најсовремена циско опрема со која ќе добие интернет со брзина од сто или повеќе мегабита.

- Засега нашата мрежа ги покрива Скопје, Куманово, Велес, Тетово, а од наредниот месец ќе го покриваме и Штип - вели Стојан Ѓорговски, генерален директор на Кејблтел.

Кејблтел досега во Македонија има инвестирано 15,5 милиони евра, додека до крајот на оваа година и почетокот на 2009 менаџментот планира да инвестира уште 20 милиони евра.

Извор: Сител
 

MetalGear

On your way to fame
14 април 2007
3,000
509
www.ibiz.mk
фино фино
тамн све тој убаво да си се истестира па там од октомври ми истечуе договор сас он нет

па ако е добро ке се уклучу на тој

а да не знае некој нешто повеке околу големина на пакети за интернет има ли лимит и на колку е која им е брзината
или сеусте не се знае ништо
позз:bravo:
треба им конкуренција на сите ние корисниците сме во корис од тоа
 

Commie

Gaining Experience
27 октомври 2007
4,717
218
www.foxmediahouse.com
Исто така е најавено дека ќе почне и телефонијата, ќе можат да прават и видео разговори со помош на мала камера. Сликата од видео разговорот ќе биде прикажана на телевизорот.
 

leopard

Intern
13 март 2008
60
5
Супер работа, ама додека не го пробаме не можеме ништо да кажеме. Инаку имам пречуство дека ке биде супер:D
 

filipvselena

Gaining Experience
7 април 2007
2,801
78
Закон ќе има и во Штип.Тооо конечно ќе ги откачам овие од Роби:rolleyes:
 
  • Ја почнал/а темата
  • #8

AMD_fan

Gaining Experience
10 ноември 2007
3,646
139
а да не знае некој нешто повеке околу големина на пакети за интернет има ли лимит и на колку е која им е брзината
Не знам за брзината и лимитот но за цената еве најдов нешто:
Цените, велат од „Кејблтел“, ќе бидат прифатливи за корисниците.

„Како пакет - телефонија, интернет и телевизија од 1.200 денара или популарно 20-ина евра, што е во рангот на сите регионални нормативи во коишто се движат цените“, рече Горан Поповски, директор за продажба
:rolleyes:
Повеќе за ова на А1.
 

MetalGear

On your way to fame
14 април 2007
3,000
509
www.ibiz.mk
да тоа го видов ај ке видиме кога ке почнат да ставаат или кога ке има повеке информации

да не биде како еден пакет на on net поевтино е да го имаш отколку да го немаш незнам точно колку мб имаше трансфет но знам дека беше ептен смешно :ua:
 

markomake

Intern
17 декември 2007
51
0
Da. Dobro e toa sto i kaj pocna da se upotrebuva podobra tehnologija, no veruvajte deka sekoj pred da pocne so rabota si pravi marketing deka investiral ova ona. Jas veruvam ( a i vo praksa e dokazano ) deka nikoj poveke nemoze da investira od telekom ( t-home ) bidejki tie se finasiski najsposobni. Ako ovie investirale 20 miloni evra , telekom ke investira 100 milioni evra i mislam deka ke ja davat najkvalitetnata usluga kako i do sega sto si e so uslugite, bidejki mrezata na telekom nemoze nikogas da se sporeduva so mrezata na nieden kabelski poperator. A za digitalna TV i voip imam licno videno kako funkcionira vo t-home bidejki ima pusteno test faza, i mislam deka nema da moze nekoj da im konkurita vo kvalitetot.
 
  • Ја почнал/а темата
  • #11

AMD_fan

Gaining Experience
10 ноември 2007
3,646
139
Се разбира дека Т-home е во предност, но добро е да има што повеќе конкуренција на пазарот. Кабелските оператори ако не можат да му конкурираат на Т-home, барем нема да му дозволат да ги набива цените. Ако нема кабелски оператори кои ги нудат истите услуги, тогаш Т-home може да ги набие цените колку што сака. А вака, каква-таква, конкуренција сепак има и тоа е добро. Што повеќе учесници има на пазарот толку подобро е за нас крајните корисници во поглед на квалитетот на услугите и во поглед на цената.
 

mac-ufs

Intern
23 април 2008
611
19
a sto slusam deka cabletel ke go kupel telekabel...t.e site site sitni kabelski operatori sto bile na telekabel ke stanele na cabletel....ne znam dali e toacno taka slusnav
 

bidikov

Intern
8 април 2007
50
19
vladislav.bidikov.com.mk
Кои дезинформации ...

Телекабел (Роби групацијата) има дупло повеќе корисници - а за квалитето на услуга нејкам ни да зборам ...

Ако дигиталанва телевизија е како интернетот на Кејблтел ќе биде „убавини“ :))
 

the G man

Intern
20 јули 2007
44
1
Пази сеа ова го прочитав во некој од дневните весници: “со новата опрема Кејблтел ќе им понуди на граѓаните интернет со неограничена брзина“ :D:D Ок, нема везе, ваљда се збунил новинарот. Туку, ако си на неограничен пакет кај Кејблтел ти ја намалуваат постапно брзината:
после 30 ГБ на брзина 2Мб,
после 50(или 60)ГБ на брзина 1Мб и
после 100ГБ на брзина 512Кб

Ништо што не е видено до сеа!
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,737
Мислења
856,421
Членови
29,741
Најнов член
Bitpb
На врв Дно