• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Кејблтел крадат!!!

igorkrst

Intern
13 јули 2007
400
1
Ретко проверувам колку имам симнато зошто не го користам интернетов за такви задоволства, ама сми реков ај за секој случај...Ова беше на средина на прошчлиот месец и што да видам на 08 мај сум симнал близу 1GB а тогаш одвај и пошта проверив. Се јавувам на тех. поддршка и нормално по не знам колку чекање се јави типот и ми вика не се секирај повеќе корисници ни се јавија дек ана тој ден им се појавило повеќе даунлоад/аплоуд.(Како може туку така да се појави сообраќај на нечија сметка?!!!)
Ми вети дека ќе го ресетираат тој ден, ама тоа не се случи. Е сеа не го надминав лимитот за тој месец и никому ништо.

Еве денес, само што го отворив лаптопов и проверувам сметка на кејблтел и што ќе видам веќе имам 240MB симнато и 65 MB upload.
ОД КАДЕ?!!

Не бе нема спас, самите се заебуваат, и те бутаат накај телеком колку и да не ги сакам!
 

Fiasco

Gaining Experience
2 март 2008
3.036
203
404
www.igorjanevski.com
Јас 6 дена месечно сум дома, и "ги трошам" 5 гига месечно. :LOL:
а кога ги прашувам кејблтел - секогаш креваат рамења :LOL:
 

''TcM>>

Intern
6 јануари 2008
961
39
E i jas bev na kejbltel, si imav isti problem i posle koa mi kazaa deka sum imal 29 giga download, e bese dosta. I taka si se otkazav... c c c
 

CyberSpic

Intern
14 април 2007
823
26
howtoformatacomputer.com
На 01.06.2008 во 20:00 часот попладне имав потрошено 3 гига само со сурфање, а компјутерот го пуштив во 12 часот напладне истиот ден и користам он нет wadsl ( дан е оффтопик мислењево кејблтел-оннет? :p )...јбг
 

igorkrst

Intern
13 јули 2007
400
1
Абе пукам од нервоза!
Кај да се свртиш непрофесионализам!
 

super_hacker

Баниран/a
2 април 2008
1.333
68
Ретко проверувам колку имам симнато зошто не го користам интернетов за такви задоволства, ама сми реков ај за секој случај...Ова беше на средина на прошчлиот месец и што да видам на 08 мај сум симнал близу 1GB а тогаш одвај и пошта проверив. Се јавувам на тех. поддршка и нормално по не знам колку чекање се јави типот и ми вика не се секирај повеќе корисници ни се јавија дек ана тој ден им се појавило повеќе даунлоад/аплоуд.(Како може туку така да се појави сообраќај на нечија сметка?!!!)
Ми вети дека ќе го ресетираат тој ден, ама тоа не се случи. Е сеа не го надминав лимитот за тој месец и никому ништо.

Еве денес, само што го отворив лаптопов и проверувам сметка на кејблтел и што ќе видам веќе имам 240MB симнато и 65 MB upload.
ОД КАДЕ?!!

Не бе нема спас, самите се заебуваат, и те бутаат накај телеком колку и да не ги сакам!

Истиот проблем со он.нет соло3... Јас си работам на интернет... можи по 200МВ ќе симнам месецот тие си пишат колку шо сакат... Само да можеше да се откажев, арно ќе беше!
 

MetalGear

On your way to fame
14 април 2007
3.007
531
www.ibiz.mk
@stefan_sonce ne e rabota tolku ke simnes
rabota e sto sve ke otvoris sto ako nisto ne simnuvas a celo vreme gledas na youtube i sto ti ukrale

on net se profesionalci nema da ti kradat za cabeltell ne znam
no so on net si greska
proveri dali nekoj drug go koristi tvojot net vo kuќа брат сестра или пак дали си ја дал лозинката на некој
или дали имас вируси провери и тоа:bravo:
 

Aleks

Gaining Experience
18 мај 2007
5.748
289
За оннет и јас потврдувам дека се крајноп професионални и нема да паднат на таков низок став да крадат bandwidth. Секогаш потрошеното се софпаѓало со логовите кои ги имам во врска со интернетот ...
 

taranenik

Intern
12 јуни 2007
555
13
cabletel ti se katastrofa od sekoja gledna tocka, jas iam profi paket ali djabe, e kako da nemam, ne se vazi. Nemaat nikakva tehnicka podrska, nemaat nikakvi podatoci ostaveno na svojot web sajt, ne preporacuvam na nikoj cabletel.
 

trakilaki

Intern
15 мај 2008
1.084
18
@igorkrst
Stvarno ne mozam da zboram dali kradat koga ne znam:) A da ne ti krade nekoj u komsii? Da ne ti se ima ukluceno nekoj na kabel:D
 

igorkrst

Intern
13 јули 2007
400
1
@igorkrst
Stvarno ne mozam da zboram dali kradat koga ne znam:) A da ne ti krade nekoj u komsii? Da ne ti se ima ukluceno nekoj na kabel:D

Не ми краде никој, ги знам сите и знам кој колку може. Друго, ако читаше што напишав ќе видиш дека типот от техничка ми призна дека му се жалеле и други. Значи некој негов колега си го напунил торент клиентот и кому-иде! Или им рекле да накачуваат за да си намалат сообраќај пошто најмалиот пакет е со 5ГБ.
Немам безжичен, имам лаптоп кој го користам и на работа, се враќам дома во 17:30-18:00, значи не 24/7 вклучен дома, и го отворам само за сурфање. И немој да ми кажеш дека 1ГБ сум из-сурфал, па уште и 200МБ аплоуд. Чим имаш толку аплоуд тогаш когистиш клиенти за симнување.

@MetalGear
Не сум лаик за овие работи затоа не се труди да ми кажуваш банални решенија.
 

MetalGear

On your way to fame
14 април 2007
3.007
531
www.ibiz.mk
epa togas simni nekoj program za merenje na internet protokol i gledaj dali ke ti se poklopi

i jas ne rekov deka si laik i ne se banalni resenija
ednostavno ti sugeriram da gi proveris site mozni raboti koi moze da ti trosat internet a ne samo udri na kompanijata :ua:
 

Fiasco

Gaining Experience
2 март 2008
3.036
203
404
www.igorjanevski.com
epa togas simni nekoj program za merenje na internet protokol i gledaj dali ke ti se poklopi

i jas ne rekov deka si laik i ne se banalni resenija
ednostavno ti sugeriram da gi proveris site mozni raboti koi moze da ti trosat internet a ne samo udri na kompanijata :ua:

па не се буни само @igorkrst ... кај нас цел град се жали од тој проблем па никому ништо.
јбг ....прост народ - силна држава
 

MetalGear

On your way to fame
14 април 2007
3.007
531
www.ibiz.mk
да да ок е

еве јас што мислам дека фирмата (газдите) немаат никаква умешаност во тоа
мислам дека е за тоа е одговорно некое лице во фирмата кое има пристап до такви и привилегии да работи тоа па си симнува

пратете маил масовно до главните на фирмата доколку можете да пратите трафик колку сопствен со некој софтвер пратете и пратете им докази нека си испитаат подетално не само да креваат рамења
и тоа не на диспечети или некои други лица кои си немаат везе одете до самиот врв на фирмата
нека знаат газдите што им се догага (доколку не знаат а верувам дека не знаат)
 

Fiasco

Gaining Experience
2 март 2008
3.036
203
404
www.igorjanevski.com
е што знам дали не знаат, на вестите на локалната тв во градов се зборуваше за незадоволството на граѓаните од нивните услуги... само чудно, никој не се откажа од нив :LOL:
 

HijackHacker

Gaining Experience
21 февруари 2008
5.108
296
www.gorjan.info
Јас можам да докажам дека он.нет се имаат спуштено на тоа ниво да крадат.
На крајот на месецот секогаш магично трошам 2ГБ. Така вели на интернет акаунтот. Барам детална сметка и таму ги нема тие 2 ГБ. Си реков ОК, на интернет нешто грешка е. Доаѓам дома и оп, нема нет, сум го прешол лимитот. 3 месеци по ред ги контактирам и им поднесувам Приговори, ама ништо. Они имаат "глобален проблем" или "технички пречки" и колегите не биле на работа за да го решат проблемот, и они биле само дежурна служба, и немале нет да проверат што е, и биле на пауза..... пуно оправдувања ми имаат смислено а ништо превземено!:lut2::lut2::lut2:
 

fuUuUzZzZy

On your way to fame
14 декември 2007
4.843
924
Ohrid
Е баш поради тие причини никогаш не се закачувам на ограничен интернет..
Прво, неможам сам да се исконтролирам колку ќе потрошам во тој месец, а второ воопшто не им верувам на нашиве фирми..
Имам кабелски неограничен, и нормално е навистина бавен ( 256/128 :plachko2: ), но барем воопшто глава не ме боли дали ќе поминам лимит или не, и дали јас сум крив за тоа, или навистина ми украле..
Во секој случај, штета што Кејблтел се спуштиле до тоа ниво.. Зарем малку има профит ако легално се си се одвива..
Со ова мислам дека воопшто немаат ќар.. Колку и да успејат да добијат од нивното крадење, како прво името си го губат, а како второ ние сме мала држава, па кај и да е за брзо време доколку продолжат со истата намера се` ќе се разоткрие..
Се плашам дека сосема ќе го изгубат рејтингот..
 

Fiasco

Gaining Experience
2 март 2008
3.036
203
404
www.igorjanevski.com
Се плашам дека сосема ќе го изгубат рејтингот..
нека го изгубат.. нивни проблем
btw имаат конкуренција, не се единствени, така да треба да посветат поголемо внимание на овој проблем ако сакаат да ги задржат корисниците
 

misovski

Intern
3 мај 2007
59
0
resenie e samo neogranicen internet. jas imam wireless 384/384 i si nemam maka ni kolku ke sum simnel ni pa kolku ke sum kacel podatoci na net. ako mozete site stavete neogranicen ako e malku pobaven ama pa e neogranicen
 

386ka

Gaining Experience
22 декември 2007
2.368
211
нека го изгубат.. нивни проблем
btw имаат конкуренција, не се единствени, така да треба да посветат поголемо внимание на овој проблем ако сакаат да ги задржат корисниците

Cabeltel имаат само напумпани понуди, од кои што реално нудат само 1/3 од пакетот. Никаква техничка поддршка, не ти се јавуваат на телефон и 300 други глупости. Стабилност, да не збориме... џабе дојдоа Cabeltel. Си продолжи монополот на МТнет!
 

Laki Luciano

Intern
27 мај 2008
332
3
Јас можам да докажам дека он.нет се имаат спуштено на тоа ниво да крадат.
На крајот на месецот секогаш магично трошам 2ГБ. Така вели на интернет акаунтот. Барам детална сметка и таму ги нема тие 2 ГБ. Си реков ОК, на интернет нешто грешка е. Доаѓам дома и оп, нема нет, сум го прешол лимитот. 3 месеци по ред ги контактирам и им поднесувам Приговори, ама ништо. Они имаат "глобален проблем" или "технички пречки" и колегите не биле на работа за да го решат проблемот, и они биле само дежурна служба, и немале нет да проверат што е, и биле на пауза..... пуно оправдувања ми имаат смислено а ништо превземено!:lut2::lut2::lut2:

Во деталната сметка што можеш да ја добиеш во салон испринтана ти ги пишува сите сесии кога си се конектирал и колку си потрошил upload/download. Таму ќе си видиш дали и кога си ги потрошил ГБ. Имаш времетраење на конекција, адреса и сл. Мене секогаш реално ми излегувала состојбата со потрошениот сообраќај. :bravo:
 

Romanticen

Intern
6 јануари 2008
206
9
romanticni.com.mk
A да проверите да не имате некој вирус во ПЦ-ата.....
Не викам дека не крадат било кој... ама кога веќе ги напаѓате проверете да не имате некој вирус Downloader во ПЦ-то:) или пак некој „по грешка“ да не ви го знае пасвордот :)
 

Fiasco

Gaining Experience
2 март 2008
3.036
203
404
www.igorjanevski.com
A да проверите да не имате некој вирус во ПЦ-ата.....
Не викам дека не крадат било кој... ама кога веќе ги напаѓате проверете да не имате некој вирус Downloader во ПЦ-то:) или пак некој „по грешка“ да не ви го знае пасвордот :)

Drugar, ne se zalat 5 dusi, tuku 5000 (se odnesuva za veles, a da ne zboram za drugite gradovi) i site imaat virus i na site im go znaat pasvordot. Daj ne zezaj.
 

Нови мислења

Последни Теми

Онлајн членови

Статистика

Теми
44.222
Мислења
919.120
Членови
32.885
Огласи
1.036
Најнов член
link4aa
На врв Дно