• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Keep it simple, stupid

 • Ја почнал/а темата
 • #1
6 декември 2019
50
24
Потребен ми е совет кои технологии да ги користам за да изработам едноставна веб-страна налик 'wikiHow: How-to instructions you can trust.'.
Страната би изгледала целосно исто за сите корисници, не постои можност за најавување или пак додавање содржина од страна на корисници.
Можност за коментирање би додал понатаму.

На главно место ми се:
1. перформанси,
2. леснотија при додавање на нови содржини.

Во врска со перформанси моменталниот план ми е:
- страната да е претходно рендерирана,
- сервирана статички и
- хостирана на CDN.

И, кои технологии би ми овозможиле лесно додавање нови содржини, заедно со добри перформанси?
 

Атачменти

Последна промена:

Pulse

Practice makes perfect
26 октомври 2014
1,382
1,456
127.0.0.1
petrov.mk
Последна промена:

marv

Unstoppable
5 октомври 2007
3,547
2,895

Перформанси и вордпрес не идат во иста реченица, никогаш.

* Шаблонот од пдф-то во ларавел би го изгенерирал за 5 мин.
По дифолт да за перформансите и вордпресот. Ама како гледам, можно е да не сум разбрал, бара нешто што нонстоп и лесно би се додавале содржини. Можеби ќе му требаат и јузери ова она.
Wordpress, лесна и брза тема, како Astra, GeneratePress, па дури и билд ин или слично, Autoptimize+Cache-ирање, + вели CDN, + добар хостинг = има да лети. Na primer hosting so Liтеspeed server се убаво искеширано со Литеспеед кеш и +ЦДН нема ни да се примети дека е ВП позади. Ќе се сервира статички, нема ни да допре PHP, бази и слично на фронтенд. Така да не е лоша опција.
Сосема друго е ако реши да прави од 0, свој некој каков таков CMS. Или ожда со готови Wiki ЦМС-и.
 

gargantua

Intern
1 јуни 2019
11
11
Gatsby
 1. Перформанси - check
 2. Леснотија при додавање нови содржини - MDX, check
 • страната да е претходно рендерирана - check
 • сервирана статички - check
 • хостирана на CDN - check (Netlify)
Ти препорачувам да прочиташ повеќе за Gatsby, и да видиш дали ќе ти заврши работа
 

AstroBoy

Intern
29 јули 2012
180
42

Перформанси и вордпрес не идат во иста реченица, никогаш.

* Шаблонот од пдф-то во ларавел би го изгенерирал за 5 мин.
како што напомена членот под мене, со добар VPS, добри оптимизации, CDN и сето тоа може да се добијат екстра резултати.
 

Pulse

Practice makes perfect
26 октомври 2014
1,382
1,456
127.0.0.1
petrov.mk
како што напомена членот под мене, со добар VPS, добри оптимизации, CDN и сето тоа може да се добијат екстра резултати.
па нели кип ит симпл, ова вашево треба да си со 2 факултета за да сам го средиш :D
 
 • Хаха
Реакции: baz

bxxxn

Practice makes perfect
11 март 2011
1,322
1,409
Wordpress блог со плагин за кеширање на хостинг што има CDN. Simple as that :)

Wordpress/PHP = споро, но се подобрува со добар хостинг и кеширање
 

marv

Unstoppable
5 октомври 2007
3,547
2,895
па нели кип ит симпл, ова вашево треба да си со 2 факултета за да сам го средиш :D
Ајде кај го сврти сега. Ако за ова треба 2 факултета, за Ларавел што треба плус 2 доктората ли?

Ајде Кип ит Симпл. ХТМЛ/ЦСС чист. 3ве да е Јузер френдли може да се направи темплејт да речам во Дримвивер, и да се менува само делот внатре кај сликите и текстот. Побрзо здравје. На крајот од денот тоа е тоа како краен резултат што патува нели ХТМЛ/ЦСС/ЈС.

Нудете му на човекот решенија, он нека си одбере, како разбрав ваљда сам ќе го прави па и сам треба да каже што и како барата.

Sent from Телефон using Tapatalk
 
Последна промена:
 • Ми се допаѓа
Реакции: baz

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,695
Мислења
855,812
Членови
29,736
Најнов член
pavlo.maznevski
На врв Дно