• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Ке се потрошат IPv4 адресите до 2010

Статус
Затворена за нови мислења.
  • Ја почнал/а темата
  • #1

moondowner

Intern
5 јануари 2008
33
1
Изворот на информацијата е slashdot.com

"We've known for ages that IPv4 was going to run out of addresses — now, it's happening. IPv6 was going to save us — it isn't. The upcoming crisis will hit, perhaps as soon as 2010, but nobody can agree on what to do. The three options are all pretty scary. This article covers the background, and links to a presentation by Randy Bush (PDF) that shows the reality of the problem in stark detail."
Линкот од презентацијата еве го:
http://www.nanog.org/mtg-0710/presentations/Bush-v6-op-reality.pdf

Веќе сериозно мислам дека почнува да се сваќа проблемот со ова, оти инаку има шанса интернет претплатата да станува се поскапа, оти ако снема IP адреси, ќе настане купување на постоечките... Што би било хаос. Проблемот е што сите се водат по ставот "Ако не е расипано, не го поправај.". Но колку порано се реши овој проблем, толку помал ќе биде негативниот ефект, кој сакале или не, ке го има.

Плус, големи компании како HP, Ford, итн имаат откупено големи блокови на IP адреси, а и многу спамерски сајтови ги јадат за џабе. И замислете само Кина колку IP адреси 'јаде'.

Како и да е, погледнете ја презентацијата, вреди.
 
  • Ја почнал/а темата
  • #6

moondowner

Intern
5 јануари 2008
33
1
IPv6 протоколот е добар, но нема уште асална имплементација, а па за хардверска имплементација да не зборуваме... тоа е целата фрка. Плус IPv4 и IPv6 не работат заедно. Тоа значи ако хостираш страна на IPv6, луѓето што се на IPv4 неможат да ја отвораат.
Се работи на таа проблематика, и има некои решенија, но се скапи и не економични. А тоа е целата фрка.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,704
Мислења
849,053
Членови
29,434
Најнов член
patlidzan
На врв Дно