• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

KDE vs Gnome vs.....

MetalGear

On your way to fame
14 април 2007
3.007
531
www.ibiz.mk
Уффф има доста време како не сум седнал на линукс,
но после малку откако го осетив "малку" со додатоци убунтуто кај ајкула

некако ми се роди желба за повторно активирање на линукс и негово учење.


сега дајте предлог што е подобро KDE, Gnome или нешто друго ако има не сум толку во тек со тоа, и зошто е подбро или што не е добро таму

планирам да ми биде или убунтуто или suse ке видам:)
позз
 

Maki

Intern
29 февруари 2008
135
3
Јас користам KDE на archlinux, најдобро би било сам да си пробаш шо ти одговара.Јас користам KDE бидејќи има неверојатно многу опции и работи, и се е многу е фино средено (посебно KDE4), исто така користам и Awesome wm. За дистро би ти препорачал да се научиш на убунту па после на Arch да скокнеш, ќе ти треба да знаеш командна линија за Arch и викенд да си го средиш цакум пакум, и после само си надградуваш кога сакаш, и нонстоп го имаш најновиот софтвер без dist-upgrade, и ако се заебе нешто лесно се решава бидејќи системот е тооолку едноставен (нормално ако знаеш командна линија).
 

MetalGear

On your way to fame
14 април 2007
3.007
531
www.ibiz.mk
Работата е што сум работел само едноставно ако не седнеш на нешто долго време малку се подзаборава
но тоа не ми е проблем

само работата е што сум работал и на кде и на гноме и ми е малку потешно сега да се одлучам на кое да наставам
 

MetalGear

On your way to fame
14 април 2007
3.007
531
www.ibiz.mk
Работата е што сум работел само едноставно ако не седнеш на нешто долго време малку се подзаборава
но тоа не ми е проблем

само работата е што сум работал и на кде и на гноме и ми е малку потешно сега да се одлучам на кое да наставам
 

Majestic

Gaining Experience
25 јули 2008
128
123
Битола
Немам работено Линукс, и не можам да ти помогнам во врска со темата, така да не ме карајте дека сум офтопик, но само мислев дека ова може да ти помогне во квестот :rolleyes:

MobaLiveCD key features:

* No need to burn the CD-Rom anymore
* You can use the right-click menu for an easy and fast start
* Program without installation that you can start from an USB stick
* A clear and easy to use interface
* Light and portable application, packaged in a single executable of 1.6MB only
 

Aleks

Gaining Experience
18 мај 2007
5.748
289
Збореме за десктоп средини алоооо .)))

Еве мое мислење:

Јас сум гноум фан и така и ќе останам, просто едноставно флексибилно. Лесно се уче, за све се има пристап и за све има скоро ГУИ.

КДЕ имам работено и ми се допаѓа, ама кога би правил избор би одбрал гноум.
 

Garfield

Intern
9 декември 2007
277
5
Gnome!!!

Ако сакате опкружување кое е стабилно, функционално, едноставно, практично... Само Gnome!!!:bravo:

Сега чекам да излезе најновата верзија 2.24.0 за неколку дена и да се префлам од Fedora на Arch.

PS: А и XFCE ми изгледа доста интересно, па ако некој го користи би го замолил да ги каже неговите искуства.
 

vik

Intern
14 април 2007
1.936
32
И јас ќе речам Gnome.
Можеби оти првпат седнав на Gnome или незнам што, ама се навикнав на него и чурук ми е на KDE.

Иначе, според мене, ни двете не се тешки ра работа. За неколку дена ќе си како дома.:)
 

zokipp

Intern
24 јули 2008
146
4
Јас па не ни знам која е разликата помеѓу gnome и kde :ermm: .Си работам на gnome и засега е добар. Ама добро е некој ако знае да ги каже поволностите и недостатоците на овие десктоп средини.
 

hmmm

Gaining Experience
30 ноември 2007
1.242
80
hmmm's setup  
Processor & Cooler
i5 3570k @4.2GHz & CM Hyper 212+
Motherboard
AsRock Z77 Pro3
Storage
Samsung 840 EVO 120GB + WD Black 1TB
PSU
Corsair CX600
RAM
2x4GB G.Skill Sniper 1600MHz
Video card
HD4000
Case
Custom
Mouse
Gigabyte GM-M7000
Keyboard
Generic
Audio
Asus Xonar DG
Monitor
Compaq Q2159
OS
Windows 8 64bit

MetalGear

On your way to fame
14 април 2007
3.007
531
www.ibiz.mk
сега на пцто не го инсталирам гноме

но лаптоп кога ке земам одма ке биде под гноме околина
погуглав малку и + овие тука мислења решив на тоа да се посветам и поработам

позз

и фала
ке пишам кога ке го средам
со помош на ајкула се разбира
 

Crow

Intern
4 октомври 2008
3
0
Gnome е за никаде.
Тежит 100 кила и за ништо не го бива.
Јас би одел без DE, со Fluxbox за WM, и се преку shortcuts и терминали би работал.
Но кога би бирал помеѓу KDE и Gnome, KDE FTW!
Дури и Linus Torvalds го препорачува KDE:
I personally just encourage people to switch to KDE.
This "users are idiots, and are confused by functionality" mentality of Gnome is a disease. If you think your users are idiots, only idiots will use it. I don't use Gnome, because in striving to be simple, it has long since reached the point where it simply doesn't do what I need it to do.
Please, just tell people to use KDE.

* Torvalds, Linus (2005-12-12). Message to [email protected] mailing list. Retrieved on 2006-08-28.
 

Ajkula

Intern
22 септември 2008
81
7
Јас би ти препорачал да си инсталираш и GNOME и KDE, па пробај кое ти се допаѓа повеќе. Мене лично повеќе ми се допаѓа KDE, ама за GNOME многу полесно се наоѓа помош, па затоа и користам GNOME.

А што се однесува до средување... ти само инсталирај без разлика која сакаш декстоп околина, а јас ке ти помогнам околу средувањето, се разбира со помош на LUGOLA.
 

super_hacker

Баниран/a
2 април 2008
1.333
68
Јас би ти препорачал да си инсталираш и GNOME и KDE, па пробај кое ти се допаѓа повеќе. Мене лично повеќе ми се допаѓа KDE, ама за GNOME многу полесно се наоѓа помош, па затоа и користам GNOME.

А што се однесува до средување... ти само инсталирај без разлика која сакаш декстоп околина, а јас ке ти помогнам околу средувањето, се разбира со помош на LUGOLA.

Зошто помош од Лугола??? Еве го тука Алекс и многу други кои можат да му помогнат.
 

Ajkula

Intern
22 септември 2008
81
7
Секоја чест за Алекс, ама јас сум емотивно врзан за LUGOLA. Не прашувам обично такви работи по форуми затоа што споро се добива одговор, обично прашувам на IRC канали. Имам прашувано и на #it.com.mk и таму се супер дечките не дека не, ама за LUGOLA сум како што кажав емотивно врзан.
 

super_hacker

Баниран/a
2 април 2008
1.333
68
Секоја чест за Алекс, ама јас сум емотивно врзан за LUGOLA. Не прашувам обично такви работи по форуми затоа што споро се добива одговор, обично прашувам на IRC канали. Имам прашувано и на #it.com.mk и таму се супер дечките не дека не, ама за LUGOLA сум како што кажав емотивно врзан.

Добро и јас порано барав помош од Лугола, но сега сеуште незнам дали да се зачленам кај нив или не, но супер ми е и вака.
 

MetalGear

On your way to fame
14 април 2007
3.007
531
www.ibiz.mk
Тоа и ми е намера
да ги пробам и 2те околини извесно време па која повеќе ми лега таа да си наставам

темата ја отворив чисто онака да видам што другите мислат која е подобра
 

gdamjan

Practice makes perfect
3 април 2008
3.128
1.911
Скопје
damjan.softver.org.mk
gdamjan's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 Pro 4650G / Cooler Master Hyper 212 Black
Motherboard
MSI MAG B550m Mortar Wifi
Storage
NVME: 1TB AData XPG SX8200 Pro / HDD: 2x 2TB Toshiba P300
PSU
Gigabyte G750H
RAM
G. SKILL Ripjaws V Series 2x 16GB / DDR4 3200Mhz/CL16
Video card
Vega 7 on APU
Case
Bequiet! PureBase 500
Mouse
Logitech MX Anywhere 2S
Keyboard
ThinkPad USB Keyboard With TrackPoint (sk-8855)
OS
Arch Linux
баш ме интересира што подразбирате под LUGOLA, и зашто/колку е тоа различно од Aleks и it.com.mk ?

:)

(/me is against dividing communities)
 

Ajkula

Intern
22 септември 2008
81
7
Многу ке отидам у off-topic,

Лугола се Linux User Group Of Bitola. Едно време бев член на таа група. Разлика во квалитет на одговори нема, само што кога ке сум на #lugola на irc.freenode.net тогаш скоро сите членови кои што се на каналот се Linux help-ери, а кога сум на #it.com.mk тогаш повеќето се Windows Help-ери, иако многу често може да се најде и помош за GNU/Linux. И како што кажав веќе: Не викам дека IT се послаби, далеку од тоа, ама LUGOLA ми се малку повеќе Linux ориентирани.

Извинете ако грешам или ако навредив некого. Извинение и до Aleks што морам да го споредувам. Уште еднаш повторубвам, не викам дека IT се послаби, а никако дека Aleks е послаб... само си викам дека за LUGOLA сум емотивно врзан.

П.С. This is just one man opinion.
 

gdamjan

Practice makes perfect
3 април 2008
3.128
1.911
Скопје
damjan.softver.org.mk
gdamjan's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 Pro 4650G / Cooler Master Hyper 212 Black
Motherboard
MSI MAG B550m Mortar Wifi
Storage
NVME: 1TB AData XPG SX8200 Pro / HDD: 2x 2TB Toshiba P300
PSU
Gigabyte G750H
RAM
G. SKILL Ripjaws V Series 2x 16GB / DDR4 3200Mhz/CL16
Video card
Vega 7 on APU
Case
Bequiet! PureBase 500
Mouse
Logitech MX Anywhere 2S
Keyboard
ThinkPad USB Keyboard With TrackPoint (sk-8855)
OS
Arch Linux
аха, значи збориш за #[email protected], т.е. за irc каналот (пошто не ми беше јасно)...

На тој irc канал не се само членови на групата од Битола, туку се и многу други (од скопје, чешка:) итн), и секој е добредојден да се приклучи да си поразговараме. Практично тој е и „официјалниот“ irc канал на слободен софтвер македонија.

Самата user-група инаку, колку знам, нема членови - ваљда заради недоволен интерес на Битолчани да се зафатат со обврски (што инаку и во Скопје не е лесно).
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43.422
Мислења
900.674
Членови
32.138
Огласи
512
Најнов член
dangelovski
На врв Дно