• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Кажете некој нови интересни оперативни системи...

  • Ја почнал/а темата
  • #1

super_hacker

Баниран/a
2 април 2008
1,333
68
Кажете некој оперативни системи кои што не се многу познати а се интересни и убави. Еве јас да почнам : Singularity. Е сега редот е на вас.
 

Aleks

Gaining Experience
18 мај 2007
5,748
288
UNIX на симулатор ? :D

Ер... после имаше ... MINIX

MikeOS за почетници во кернел програмирање итн...
 
  • Ја почнал/а темата
  • #4

super_hacker

Баниран/a
2 април 2008
1,333
68
Пишуавјте го оригинал името на англиски. @спиро_дт кажи точно на англиски како се вика. :bravo:
 

Maki

Intern
29 февруари 2008
135
3
Reactos - слободен NT клон
plan9 - создаден за да ги поправи историските дупки на Unix
HaikuOS слободен клон на Beos, предвиден за мултимедиа
Syllable базиран на AmigaOS, осмислен како едноставен десктоп оперативен систем

и нај хакерскиот од сите LTCD, све си работи во kernel space, нема заштита на меморија и други погодности на модерните оперативни системи, само за луѓе со јако срце :)
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,712
Мислења
849,199
Членови
29,439
Најнов член
magicdadi
На врв Дно