• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Категорија за Домашни Сервери и NAS во Хардвер

 • Ја почнал/а темата
 • #1

wolverine

On your way to fame
27 јуни 2012
890
820
Голема Македонија
wolverine's setup  
Processor & Cooler
Intel i7 6700K @ 4 GHz + Corsair H115i PRO RGB
Motherboard
Gigabyte GA-Z170X-Gaming 3
Storage
Samsung 960 EVO M.2 + HDD 1TB WD EZEX
PSU
EVGA SuperNOVA 750 G3
RAM
32GB G.Skill TridentZ DDR4 @ 3000 MHz
Video card
Gigabyte 1660 TI SUPER 6GB GDDR6
Case
NZXT S340 ELITE BLACK + BLUE
Mouse
A4Tech V5
Keyboard
SK61 Optical Switch
Monitor
DELL UltraSharp U2412M
OS
Ubuntu
Здраво,

Со оглед на тоа дека во денешно време се повеќе и повеќе се склопуваат сервери за различни намени како и NAS добро би било да се отвори поткатегорија во Хардвер или општо нова главна категорија на оваа тематика за "Сервери и NAS" или нешто во таа смисла.

Инспирација:

Поздрав.
 

Tomislav96

On your way to fame
7 февруари 2013
847
956
Домашни сервери, сервер за автоматизација, HomeAssistant пример, под теми паметни уреди ( сијалица, штуко, штекер, прекидач, било што,) премногу е конкретна темава за да се збори во еден топик само. Сите имаме стари компјутери, еден куп стари дискови, сите диска, со усб, со екстендери со нешто во стар компјутер, FreeNAS или било кој друг и слично,

дефинитивно многу има за зборење на темава и само натаму иде.
 

smole

Unbeatable
18 април 2007
3,446
4,057
И јас сум за подфоруми специјализирани за:

Нас решенија - може да биде подфорум на конфигурации;
Домашна автоматизација - може да биде подфорум на Електроника - гаџети, електронски компоненти - овде има уште место за подфоруми - OS и хардвер за него, компоненти;
Зградна автоматизација (глупаво звучи, знам) - modbus, mbus, KNX (ова спаѓа и во претходниот подфорум реално), bacnet...

Сите поврзани статии да бидат на едно место - би било полесно и за наоѓање и за реплицирање.
 
 • Ја почнал/а темата
 • #4

wolverine

On your way to fame
27 јуни 2012
890
820
Голема Македонија
wolverine's setup  
Processor & Cooler
Intel i7 6700K @ 4 GHz + Corsair H115i PRO RGB
Motherboard
Gigabyte GA-Z170X-Gaming 3
Storage
Samsung 960 EVO M.2 + HDD 1TB WD EZEX
PSU
EVGA SuperNOVA 750 G3
RAM
32GB G.Skill TridentZ DDR4 @ 3000 MHz
Video card
Gigabyte 1660 TI SUPER 6GB GDDR6
Case
NZXT S340 ELITE BLACK + BLUE
Mouse
A4Tech V5
Keyboard
SK61 Optical Switch
Monitor
DELL UltraSharp U2412M
OS
Ubuntu
Е па мислете како треба да биде. Некако многу outdated се категориите за 2020 година. И овде очекувам повеќе инволвираност и од @Fatal1ty_ за да организираме како што треба.
 

Fatal1ty_

Großmeister
28 февруари 2008
22,167
27,667
kalco.ru
Ајде да слушнам кои се вашите идеи.

Свесни сте дека сега секој ќе си дојде со своја желба за подфорум и ќе бара да се отвори, а тоа не е возможно.
но ајде @wolverine како иницијатор да ја изпегламе идејата.
Ја подолго време се размислував за cloud базиран storage еден подфрум.
 

Enquito

On your way to fame
8 август 2017
1,485
902
Ова е интересна тема, со секоја година-две технологијата за ХДД се променува и ХДД дисковите се зголемуваат за +2ТБ, сега веќе не е тешко да се пронајдат ХДД со големина 16-18ТБ, а наскоро се очекува и првиот 20ТБ диск. Така дури и основен Нас со два беја може да има 32ТБ сториџ.
 
 • Ја почнал/а темата
 • #7

wolverine

On your way to fame
27 јуни 2012
890
820
Голема Македонија
wolverine's setup  
Processor & Cooler
Intel i7 6700K @ 4 GHz + Corsair H115i PRO RGB
Motherboard
Gigabyte GA-Z170X-Gaming 3
Storage
Samsung 960 EVO M.2 + HDD 1TB WD EZEX
PSU
EVGA SuperNOVA 750 G3
RAM
32GB G.Skill TridentZ DDR4 @ 3000 MHz
Video card
Gigabyte 1660 TI SUPER 6GB GDDR6
Case
NZXT S340 ELITE BLACK + BLUE
Mouse
A4Tech V5
Keyboard
SK61 Optical Switch
Monitor
DELL UltraSharp U2412M
OS
Ubuntu
Ајде да слушнам кои се вашите идеи.

Свесни сте дека сега секој ќе си дојде со своја желба за подфорум и ќе бара да се отвори, а тоа не е возможно.
но ајде @wolverine како иницијатор да ја изпегламе идејата.
Ја подолго време се размислував за cloud базиран storage еден подфрум.
Јас мислам нешто вака

Хардвер
 • Сервери или серверски конфигурации (одма под конфигурации и овде да има теми за дисусија, сервери за дома и HTPC, сервери за во компании, homelab и сл)
NAS (Network Storage)
 • Генерална дискусија
 • DIY решенија
 • Synology
 • Thecus
 • QNAP

+ некои од идеите на @smole
 
Последна промена:

Rikimaru

Unstoppable
26 март 2016
2,079
3,067
Битола
Важна исто така тема тука треба да влези под име:

NETWORKING (ВМРЕЖУВАЊЕ или како и да го преведуваат)

Додека умеам да се снајдам со NAS оперативните со хардвер склопување итн. често ми е потребна помош за поставување на мрежа, апгрејдирање на мрежа, оддржување на мрежа, решавање на некои специфични мрежни проблеми или изнаоѓање креативни решенија, итн.

Eве пример разгледувам DIY домашни проекти за 10bps мрежа бидејќи ќе земам брзи дискови и ќе ја сатурирам врската локално. Еден тон прашања произлегуваат кога му пристапувам на овој проект.
 

Oktar

Epic
23 октомври 2012
3,976
12,194
Skopje
Oktar's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i7-8700k + Noctua NH D14
Motherboard
Asus Prime Z370-A
Storage
SM951 256 + PM981 512 + 850 Pro 512 + 840 Evo 250 + WD Blue 1TB + WD Red 2TB + WD Red 3TB
PSU
Cooler Master Vanguard v850
RAM
Kingston HyperX Predator 2x16GB Kit (2x8GB) DDR4 3200MHz
Video card
Asus Strix GTX1080
Case
BeQuiet Pure Base 600
Mouse
Logitech MX Master 2s
Keyboard
Razer Blackwidow Lite
Monitor
Dell U2515H
OS
Windows 7 + MacOS
Некако бев под импресија дека има тема за Synology, but what a hell, I'll post this here... дали е ова најава за DSM7? Конечно?

Screenshot 2020-12-01 at 21.43.35.png
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
42,673
Мислења
830,158
Членови
28,670
Најнов член
digado133
На врв Дно