• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Катастрофа за МК - Регистрирани домени по држави

  • Ја почнал/а темата
  • #1

JoK

Intern
15 август 2007
45
1
Денес случајно дојдов до следниве податоци (направив извадок на поважните):

Country-wise Total Domains Data as of 04/14/08.

Country Total Domains

United States 63,444,560
Bulgaria 136,057
Montenegro 52,336
Greece 37,256
Croatia(Hrvatska) 35,141
Slovenia 25,394
Yugoslavia - Србија? 18,675
Afghanistan 6,548
Bosnia and Herzegovina 4,454
Albania 2,197
Macedonia, 710


ИЗВОР - комплетен преглед на http://www.webhosting.info/domains/country_stats/?pi=1&ob=TOTAL&oo=DESC

Горниве податоци се само еден показател - поразителен за МК, кој укажува на кое дереџе дојдовме/сме.

Коментари, мислења, предлози за надминување на состојбата со интернетот во МК се добродојдени.
 

MetalGear

On your way to fame
14 април 2007
3,000
509
www.ibiz.mk
така е

еве еден пример правиш некој проект за некој клиент и го направиш за ~7 дена и што да му кажеш еј не мошам сега да го пуштам од марнет не ми одобриле уште почекај уште едно 20 тина дена :isplashen:

а кога можам .com одма да имам
:bye1: марнет

бтњ јас не сум против политиката на марнет
туку притив нивната реализација и тоа што не можат да го пратат текот на технологијата :ua:
нека препуштат на поискусни луге а ги има
 

CyberWizard

Intern
7 април 2008
31
0
Ne e samo zaradi marnet , yes da oni se katastrofa ama lugeto poveke praktikuvaat da registriraat .com .net .org domaini otkolku naste so .com.mk :ua:
 

hmmm

Gaining Experience
30 ноември 2007
1,242
80
hmmm's setup  
Processor & Cooler
i5 3570k @4.2GHz & CM Hyper 212+
Motherboard
AsRock Z77 Pro3
Storage
Samsung 840 EVO 120GB + WD Black 1TB
PSU
Corsair CX600
RAM
2x4GB G.Skill Sniper 1600MHz
Video card
HD4000
Case
Custom
Mouse
Gigabyte GM-M7000
Keyboard
Generic
Audio
Asus Xonar DG
Monitor
Compaq Q2159
OS
Windows 8 64bit
da, toa e tocno..:muahaha:
 

D

Администратор
31 март 2007
3,307
2,028
www.iwmnetwork.com
Нема никаква теорија следниве статистики да се точни.

Во Македонија има регистрирано со сигурност повеќе од 710 домени. Ѕирни го сајтот на Марнет.
 

pudge

Intern
28 ноември 2007
128
1
ме интересира дали за да регистрираш домаин преку марнет треба да имаш фирма, или секоја личност моше да си регистира?

слушнав дека мора да имаш фирма, ама може и да ме излажале.
 

gega

Intern
8 јули 2007
7
0
www.webparking.com.mk
Денес случајно дојдов до следниве податоци (направив извадок на поважните):

.......

ИЗВОР - комплетен преглед на http://www.webhosting.info/domains/country_stats/?pi=1&ob=TOTAL&oo=DESC

Горниве податоци се само еден показател - поразителен за МК, кој укажува на кое дереџе дојдовме/сме.

Коментари, мислења, предлози за надминување на состојбата со интернетот во МК се добродојдени.
Sakas da kazes deka kaj nas ima samo 710 com.mk domaini registrirani?
Ako mislis deka e taka gresis (vo slucajov ne ti tuku izvorot sto si go navel, a toj te navel tebe).
Eve ti go registarot kako primer (samo domaini sto zapocnuvaat na M bukvata ima dvaeset i sedum strani, na sekoja po 48)

http://dns.marnet.net.mk/registar.php?bukva=M

Ne me mrzese da gi soberam na grubo i izlegoa okolu 12.600.
Taka da taa cifra sto ja stavile na tvojot izvor - nema vrska. Verojatno ne im se bliski nitu cifrite i od drugite drzavi.
 
  • Ја почнал/а темата
  • #9

JoK

Intern
15 август 2007
45
1
Можеби се работи за 710 активни домени или хостирани!?...кај кои е регистриран сообраќај.

Направив штик проба на првиот ред домени кои почнуваат на М во регистарот на МРНЕТ:

РЕЗУЛТАТ: Од проверени 24 домени само еден е активен со обновена/платена регистрација, а 23 некогаш биле само регистрирани и не се обновени.
 

D

Администратор
31 март 2007
3,307
2,028
www.iwmnetwork.com
Можеби се работи за 710 активни домени или хостирани!?...кај кои е регистриран сообраќај.

Направив штик проба на првиот ред домени кои почнуваат на М во регистарот на МРНЕТ:

РЕЗУЛТАТ: Од проверени 24 домени само еден е активен со обновена/платена регистрација, а 23 некогаш биле само регистрирани и не се обновени.
Бидејќи не е објаснето како е дојдено до бројка од 710, информацијата ја сметам за неточна.
 

gega

Intern
8 јули 2007
7
0
www.webparking.com.mk
Можеби се работи за 710 активни домени или хостирани!?...кај кои е регистриран сообраќај.

Направив штик проба на првиот ред домени кои почнуваат на М во регистарот на МРНЕТ:

РЕЗУЛТАТ: Од проверени 24 домени само еден е активен со обновена/платена регистрација, а 23 некогаш биле само регистрирани и не се обновени.
I mojot domen ne bese platen dve godini a si rabotese, minatata nedela plativ unazad, taka da i toa kako opcija e isklucena. Kojznae kakvi skart podatoci davaat.
EDIT:
A moze i ne se skart, go razgledav sajtot i se mi stoi deka belezat usa domaini kupeni od Makedonija
 

sojic

Intern
29 април 2007
435
23
Се сложувам дека таа бројка не е веродостојна.

Сепак, ги подржувам марнет за нивната политика, ама тоа е друга тема.
 

Vavo

Intern
20 октомври 2007
273
17
Skopje
Добар дел од тие на марнет не постојат или само се откупени. Ама се брои ..број на домени во однос на популација во државата за да има смисла сето тоа.

И мразам што мора да регистрирам .com бидејќи преку фирма ми е проблем...а после сајтот не ти го пребаруваат македонскиве пребарувачи :lut2:
 

Andrijeski

Gaining Experience
1 март 2007
2,599
65
andrijeski.net
Бројката можеби не е прецизна, ама како споредба со другите држави е сосема веродостојна. Не гледам причина зошто кај другите држави би било точно а кај Македонија погрешна цифра.

Можеби навистина мерат само активни или само хостирани домени, меѓутоа цифрата не е туку така лупната, има вистина и во неа.

Мислам дека ова се должи на тешкотијата за регистрација на .мк домен..
 

Andrijeski

Gaining Experience
1 март 2007
2,599
65
andrijeski.net
WebHosting.Info is the largest research and statistics portal primarily dedicated towards the web services industry. It's purpose is to continuously release data presenting micro and macro statistics about the Web Services industry -- Hosting Companies, Registries, Domain Registrars, Data centers etc across the world. It also provides statistical trends and patterns across Countries, IP Addresses, Domain Names, Web Servers, Operating Systems and other variables directly or indirectly related to the Web Services Industry.

The statistics collected by WebHosting.Info are a result of a patent-pending process created through two years of extensive research and development. At WebHosting.Info, we provide a vast range of customized reports and statistics about the web hosting and domain name industry, with an aim to create a free market, foster healthy competition, and eventually create a transparent and open economy.

WebHosting.Info currently monitors over 35 million domain names, 1.3 million DNS servers, 35,000+ hosting companies, and approximately 2 billion IP Address on a regular basis; to arrive at statistics that exposes the entire web services industry for anyone to view, inspect and analyze. No other service or technology exists, worldwide; that offers comparable breadth and depth.
:tainstven:
 
  • Ја почнал/а темата
  • #16

JoK

Intern
15 август 2007
45
1
@Андријески

Потполно се сложувам со тебе.
Дури, сметам дека е ирелевантно дали се работи за .мк домени или .com/net/org домени, дали активни, хостирани и сл. (можеме и да го провериме тоа со директен контакт со изворот, но немам време да се занимавам со тоа).

Битно е дека WebHosting.Info применувајќи патентирана технолгија и еднаков пристап кон сите субјекти, нуди веродостојни показатели за состојбата во предметната област.
Дури и да има одредени одстапувања во бројките, сепак нивото на кое се наоѓа Македонија во споредба со другите држави, треба сериозно да ги замисли оние кои допринесуваат за таквата состојба (МАРНЕТ, МТ.НЕТ - кои до скоро нудеа хостинг со 5МБ простор, со кој стартуваа од пред повеќе години и ништо не сменија, надлежните министерства, кои не се потрудија да создадат клима за напредок во оваа област, а секако и инертноста на бизнис субјектите и индивидуалните корисници на интернет...)

Веќе подолго време се сомневам дека некои од споменатите, намерно се однесуваа така, како што се однесуваа, со цел да наштетат на МК.
За жал целта ја постигнаа.
 

Kafka

Intern
8 јуни 2007
128
19
Се надевам дека таа бројка е невередостојна... зашто инаку би се сметало дека Македонија како држава би била во тотален технолошки мрак....

не сме до толку назад колку што не прават..

конкуренцијата во хостинг бизнисот се заострува и баш тоа ја прави таа сфера подобра и поквалитетна...

а за регистрација на домаини сум тотално разочаран од марнет и се надевам дека ќе се издејствува некои побрзо решение за регистрација на домаини или пак уште подобро е ако и таму се дозволи да постои конкуренција а не да постои државен монопол....
 

fuUuUzZzZy

On your way to fame
14 декември 2007
4,843
909
Ohrid
Се надевам дека таа бројка е невередостојна... зашто инаку би се сметало дека Македонија како држава би била во тотален технолошки мрак....

не сме до толку назад колку што не прават..

конкуренцијата во хостинг бизнисот се заострува и баш тоа ја прави таа сфера подобра и поквалитетна...

а за регистрација на домаини сум тотално разочаран од марнет и се надевам дека ќе се издејствува некои побрзо решение за регистрација на домаини или пак уште подобро е ако и таму се дозволи да постои конкуренција а не да постои државен монопол....
Potpolno se slozhuvam so tebe.. I lichno smetam deka imame mnoogu povekje od kolku gorenavedenoto..
@JoK
Barem toa "Former Yugoslav Republic of" da go trgneshe.. Smenite barem malce.. Nemora se isto da e :LOL:
 

gega

Intern
8 јули 2007
7
0
www.webparking.com.mk
..........а за регистрација на домаини сум тотално разочаран од марнет и се надевам дека ќе се издејствува некои побрзо решение за регистрација на домаини или пак уште подобро е ако и таму се дозволи да постои конкуренција а не да постои државен монопол....
Citam cesto za kritikite kon MARNET, ne mozam da razberam na sto tocno se odnesuvaat.
Dosega pri registracija na domen ne sum cekal poveke od sledniot den, isklucok ako apliciram vo petok.
Ako se misli na toa sto samo MARNET moze da reg. com.mk domeni i vo USA e istoto samo sto ima mnogu resseleri. Jas licno se slozuvam so nacinot na rabota, osven so nemoznosta za online aplikacija.
 

Kafka

Intern
8 јуни 2007
128
19
Citam cesto za kritikite kon MARNET, ne mozam da razberam na sto tocno se odnesuvaat.
Dosega pri registracija na domen ne sum cekal poveke od sledniot den, isklucok ako apliciram vo petok.
Ako se misli na toa sto samo MARNET moze da reg. com.mk domeni i vo USA e istoto samo sto ima mnogu resseleri. Jas licno se slozuvam so nacinot na rabota, osven so nemoznosta za online aplikacija.
Сега ќе ти објаснам зашто ги критикувам марнет.

За да почнеш процедура за регистрација на домаин треба или упис од судски регистар или од централен регистар тековна состојба. (потрошено време еден ден ако ѕвездите се со тебе тој ден и ако не е пазарен ден во градот кај што живеете зашто лугето од црм пазаруваат во работно време)
- потполнување на апликацијата и испраќање преку пошта (може и истиот ден ако поштата работи до покасно или следниот ден ако сте од провинција каде што за да стаса писмо до скопје треба да го испратиш во 10 саатот сабајлето.)
- стасување првиот следен работен ден . Ја имам поднесувано 2 пати аплиакација за домаини. ПРвиот пат цекав 1 недела за 12домаини а вториот пат ако не се лажам 7 работни дена за само еден домаин.
- никој не ме извести дека ми е регистриран домаинот него ја секој ден си порверувам дали е регистриран или не.
- фактурата е пуштена )во последниот случај на први април а ја добив на 7 април.
цел процес трае за мене минимум 2 недели од припреми до добивање на домаиинот....
кога регистрирам на годадди, моникер или намечип цел процес за да го добијам домаинот трае не повеке од 3 минути.

Е сега види ти зашто критикувам толку ....
само конкуренција може да го реши овој проблем...
 

sojic

Intern
29 април 2007
435
23
Kafka, сега јас ќе ги „бранам“ марнет (немам акции во марнет :D )

Како прво. Мора да има контрола кој регистрира .мк домен. Доколку не е таква процедурата .мк домен може да регистрира било кој будала и пола и повеќе .мк домени ќе ги купат грци и бугари.

Се намалуваат шансите за злоупотреба. Ако може било кој да регистрира .мк домен ќе имаме миљон фишинг, лажни онлине продавници и сл.

Јас сум сигурен дека според ваквата политика на марнет ние имаме „најчиста“ .мк зона.
 
  • Ја почнал/а темата
  • #23

JoK

Intern
15 август 2007
45
1
@fuUuUzZzZy

На место ти е забелешката. Ми „излета„ набрзина, иако планирав да го направам тоа.

Корегирано!!!
 

Kafka

Intern
8 јуни 2007
128
19
Kafka, сега јас ќе ги „бранам“ марнет (немам акции во марнет :D )

Како прво. Мора да има контрола кој регистрира .мк домен. Доколку не е таква процедурата .мк домен може да регистрира било кој будала и пола и повеќе .мк домени ќе ги купат грци и бугари.

Се намалуваат шансите за злоупотреба. Ако може било кој да регистрира .мк домен ќе имаме миљон фишинг, лажни онлине продавници и сл.

Јас сум сигурен дека според ваквата политика на марнет ние имаме „најчиста“ .мк зона.
Епа ја уште ќе ги критикувам. Контролата на купување на домаини може да се изведе со некои правила на купување на домаини . На пример купувачот да биде македонец, да не поставува верска, национална и тероростичка содржина итн... Можеби треба повеке да се санкционира купувањето на трговски марки и брендови... на пример единствениот случај на одземен домаин е google.com.mk а додека другите кој посдуваат домаини што се заштитени во светски рамки не се санкционираат.
погоренаведеното е моменталната ситуација каква што е и тоа ми докажува дека навистина немаме чиста зона. знам дека малку забегавме со постовиве ама добра дискусија си направивме...

а сега враќање на темата не ми било воопшто лошо...
 

_BurneR_

Intern
26 април 2007
114
3
www.baltazar.com.mk
вака ај гледам многу се обвинува марнет е сега вака морам да ги пофалам за последните 4-5 домеини што ги регистрирав работата ја завршија многу брзо и без проблеми. Еве ја процедурата:

Киман баранје - го пополнувал ставам во слик пракам по обична пошта по 2 дена домеинот ми е регистриран. Значи постапката е многу едноставна и мислам дека почнаа да убрзуват работата кај нив е сега голема маана и е тоа што немаат dns контрола инаку мислам дека одлично функционираат барем во последно време.:)
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,708
Мислења
862,857
Членови
30,052
Најнов член
Tomtomtom
На врв Дно