• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Kaspersky Internet Security 2009

  • Ја почнал/а темата
  • #1

Cornel

Intern
24 октомври 2007
48
0
OK zdravo na site. Resiv da preminam na KIS 2009 i da go zamenam BitDefender Total Security 2008 kogo go koristev izminatata godina. Ajde najnapred dva-tri zbora za BD.

Iskreno BD 2008 mi ostavi soliden vpecatok i dosta sum zadovolen od nego. Posebno omileni mi bea funkciite Game Mode i Registry Tracker. Funkcii koi izbegnuvav da gi koristam bea Find Duplicate Files i Registry Cleaner. (Zatoa sto gi sledi los glas ovie dve funckii kaj BD ... se na se gi imav pusteno 5-6 pati za cela godina ... najdoa nesto, iscistija i ne napravija nikakov problem ... mozebi losiot glas za niv e samo glas :D). Imam masina so 2 GB memorija i ne stradav od nedostatok na resursi (a i BD ne e nesto strasen jadac na resursi).

Sto mi ostavi los vpecatok: Uninstall :lut2: ... ostanuvaat tragi vo registry (CCleaner zavrsi rabota) ... ama tragi ostavaat izgleda site antivir programi.

Zosto promena?
Pa prvo, zatoa sto licencata mi istece :p
Vtoro, zatoa sto izlegoa novi verzii na programite za zastita.
Treto... ah tie pusti reviews na CNET :p
Cetvrto, edna akcija na BD, potocno akcijata Delete Temporary Internet Files ne funkcionirase kako sto treba. Koga i da ja startuvav, otkako ke pocnese da gi brise fajlovite, pri kraj mi davase info "Task Stoped by User". Navistina, gi brisese site fajlovi megutoa ovaa poraka nekako mi "bodese oci" i sekogas se javuvase :lut2:. btw nikogas ne ja prekinuvav akcijata.

:eek:fftopic: Ima nekoj drug sto mu se slucilo ova?

Znaci nazad na pocetokot. Odlukata padna da instaliram KIS 2009. I eve ja koristam trial verzijata veke 2 dena.

Prviot vpecatok e deka za 10% poveke mi zema od resursite. Kaj BD 2008 imav nesto nad 60% slobodna memorija, a sega kaj KIS imam nesto pod 50. (iako taskmenager informira deka avp.exe zema samo okolu 25 MB). Ne mozam da najdam Game Mode seuste:chudenje: Se nadevam deka ima.

Skenerot e soliden i dosta brz :bravo:
I se drugo e super.

Sto e problematicno kaj KIS 2009?

Scan Report!!! NEMA :ua: Ima nesto ama ne e toa sto ocekuvav.
Pustam Full System Scan i si skenira fino lepo. Pronaoga po nesto (ako najde). Sto?! Ne kazuva. Odam vo Reports i edinstvenata informacija sto ja dava e:
- Task started
- sledi del Detected (ako nesto detektira) ... ime na fajlot/objektot, pateka i sl.
- Task completed

Nema informacija sto napravil so Detektiranite fajlovi! Gi izbrisal li? Gi stavil vo karantin? Nema nitu informacija STO se detektiranite fajlovi (trojan ili ...) Ova e prilicno razocaruvacki za mene. :ua:

Ostanatiot del od Report-ot, povrzan so Update i slicno, e dosta detalen i precizen, sto za mene e golem plus. :bravo:

Znaci osven delot Detected (Report) koj mislam deka e oskuden KIS 2009 mi ostava vpecatok na soliden program za zastita.

Pa ve molam ako nekoj ima iskustvo so KIS 2009 da iskomentira nakratko za negoviot vpecatok.

Pozdrav

P.S. Ima nekoj sto go probal BitDefender Total Security 2009? Reakciite za nego ne se bas najsjajni. Sepak, najmnogu go cenam mislenjeto na iskustvata na nasite domasni korisnici i zatoa ako ima nekoj sto go koristi neka napise po nekoj zbor.
 

Alexandar

Gaining Experience
21 мај 2007
2,514
90
Искрено кажано, користам Касперски неколку години, задоволен сум од неговата работа, но не и од ГУИ-то на последната верзија, односно КИС 2009. Премногу штуро изгледа, многу опции за конфигурирање се скриени. Извештајот е премногу сменет, порано имаше подетални и попрегледни извештаи. Инаку покажува што се случило со заразениот фајл, односно за секој фајл дава 2-3 реда. Првиот ред е дека вирусто е детектиран, вториот ред што е направено со фајлот, дали е избришан, карантин... Третиот ред се појавува доколку си одбрал прво да проба да ги чисти фајловите па доколку не може да ги исчисти да ги брише.
 

fuUuUzZzZy

On your way to fame
14 декември 2007
4,843
909
Ohrid
хммз... Kaspersky лично не ми е некој голем фаворит. Имам и добри, а за жал и лоши искуства. Сепак не е тој што ми остави некој посебен впечаток. Пред неодамна изнесов по некој коментар со видео на “Кој анти вирус го користите“. Исто имам објаснато по нешто за BitDefender како мој фаворит. Го користам активно од деветката, и тој е единствениот што остана на мојов компјутер, и на стотици други форматирани од мене .

Кога сме кај ресурсите.. Се сложувам со тоа што и сам го изнесе како заклучок. Побарувачките со Kaspersky се слични. Во никој случај ресурсите неможат да се споредат со некои други како AntiVir на пример, но сепак со малце посолидна машина не прави никаков проблем.

Базата на веќе откриени мализиозни гадинки му е огромна. Тоа представува предност плус за разлика од некои со сиромашна база.
Друга предност е брзата детекција при Real Time Protection..

Програмава е доста лесна за користење. Речиси имаш се` потребно на воочливо место, убаво распоредено, така да и прв пат да ја уклучиш немаш никакви тешкотии за користење.

Додатките алатки се опција плус.

А за лиценца.. Тоа лично мислам дека не претставува некој голем проблем.. За 650 денари или ~50 денари месечно во Анхоч мислам дека не е некој голем проблем. Нажалост, сеуште ја немаат 2009, но се надевам дека за брзо ќе ја добијат.

Доколку некој се интересира нешто повеќе конкретно за овај анти вирус, стојам на располагање.

ps. Кога веќе бараш искуства и компарација на овие два анти вирусни, смени го насловот на темата.
 

386ka

Gaining Experience
22 декември 2007
2,365
193
хммз... Kaspersky лично не ми е некој голем фаворит. Имам и добри, а за жал и лоши искуства. Сепак не е тој што ми остави некој посебен впечаток. Пред неодамна изнесов по некој коментар со видео на “Кој анти вирус го користите“. Исто имам објаснато по нешто за BitDefender како мој фаворит. Го користам активно од деветката, и тој е единствениот што остана на мојов компјутер, и на стотици други форматирани од мене .

Кога сме кај ресурсите.. Се сложувам со тоа што и сам го изнесе како заклучок. Побарувачките со Kaspersky се слични. Во никој случај ресурсите неможат да се споредат со некои други како AntiVir на пример, но сепак со малце посолидна машина не прави никаков проблем.

Базата на веќе откриени мализиозни гадинки му е огромна. Тоа представува предност плус за разлика од некои со сиромашна база.
Друга предност е брзата детекција при Real Time Protection..

Програмава е доста лесна за користење. Речиси имаш се` потребно на воочливо место, убаво распоредено, така да и прв пат да ја уклучиш немаш никакви тешкотии за користење.

Додатките алатки се опција плус.

А за лиценца.. Тоа лично мислам дека не претставува некој голем проблем.. За 650 денари или ~50 денари месечно во Анхоч мислам дека не е некој голем проблем. Нажалост, сеуште ја немаат 2009, но се надевам дека за брзо ќе ја добијат.

Доколку некој се интересира нешто повеќе конкретно за овај анти вирус, стојам на располагање.

ps. Кога веќе бараш искуства и компарација на овие два анти вирусни, смени го насловот на темата.
БТВ, бев пред неколку дена, и ми рекоа дека ја нарачале 2009 верзијата и дека треба скоро да стигне. Дури ми дадоа и број од Анхоч редакцијата за да се информирам кога ке дојде нарачката :))
 
  • Ја почнал/а темата
  • #5

Cornel

Intern
24 октомври 2007
48
0
ne vidi, OK za taa anketa i prepukuvanjata na korisnicite na ovoj forum. Ednostavno, ne sakam da ucestvuvam vo takvi muabetcinja. Inaku, BD 2008 stvarno bese hit za mene i najdobroto od bezbednost sto go imam koristeno. Imav problem za novata verzija 2009. Mnogu losi ocenki ima vo testovite na CNET koi gi smetam za edni od najdobrite recenzenti. Spored CNET momentalno top favorit e Norton (megutoa jas uopste ne go sakam Norton). Kaspersky 2009 ima polosi ocenki od ocekuvanoto (verzijata od 2008 spored CNET e nesporedlivo porevolucionerna od onaa na 2009).

P.S. eve nekoi linkovi od Matt (tip koj e profesionalec vo kompjuterska bezbednost) ... pravi review na verziite 2009 na BitDefender, Kaspersky, Norton, Spyware Doctor + Antivirus i ostanati bezbednosni programi ... Izgleda deka site si ja vrsat rabotata ... razlikata e samo vo vkusot na korisnicite

http://www.youtube.com/profile_videos?p=r&user=mrizos&page=1
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,734
Мислења
863,556
Членови
30,067
Најнов член
petrovskib
На врв Дно