1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
    Сокриј

Kaspersky FREE

Дискусија во форумот 'Компјутерска безбедност' започната од moongose, 26 Јули 2017.

1. psyside

psyside
    Rising Star

24,961
    25,187
    4 Септември 2008
    Нема HIPS најверојатно у фри верзијата? не сум разгледал, ама ако нема разликата е, ден и ноќ

2. #samurai#

#samurai#
    Gaining Experience

281
    232
    9 oктомври 2010

На Lokvan му/ѝ се допаѓа ова.
  3. mihovkris

mihovkris
    On your way to fame

884
    582
    1 Јуни 2016
    Кога ќе испадне бесплатен Касперски ? Излезен е де, стави си :D

Патем, интересен е фактот што многу помалце ми го замара хардот од дефендерот + троши 2.5 пати помалце рам :D

Последна промена: 30 Јули 2017
    На StOrMK му/ѝ се допаѓа ова.
  4. nik0la_

nik0la_
    Practice makes perfect

763
    1,251
    5 Јануари 2012
    Наградно прашање
    колку антивируси гледате на сликата? :D

5. mihovkris

mihovkris
    On your way to fame

884
    582
    1 Јуни 2016

На #samurai# му/ѝ се допаѓа ова.
  6. StOrMK

StOrMK
    Gaining Experience

692
    374
    25 Јули 2015
    Машко
    Икономист
    Ти повеќе и од мене си имал, јас викам со Есет и Малвербајтс се глупирам, сепак еден е доволен, а второ мислење е добредојдено, ама ти... :D

7. StOrMK

StOrMK
    Gaining Experience

692
    374
    25 Јули 2015
    Машко
    Икономист
    Па нели интернационалната во Октомври испаѓа?

8. #samurai#

#samurai#
    Gaining Experience

281
    232
    9 oктомври 2010
  9. StOrMK

StOrMK
    Gaining Experience

692
    374
    25 Јули 2015
    Машко
    Икономист
    Го најдов, ама негде прочитав за Европа дека некаде во Октомври ќе испаѓал, ама тоа да не се посебни локализирани верзии?

10. #samurai#

#samurai#
    Gaining Experience

281
    232
    9 oктомври 2010
    Тој може ќе биде со повеќе јазици, што не значи дека ќе го има и на македонски.

Sent from my Redmi Note 3 using Tapatalk

11. nik0la_

nik0la_
    Practice makes perfect

763
    1,251
    5 Јануари 2012
    Не е на мој лаптоп тоа , го донесе едно другарче да го средам , многу кочел :D пола саат му требаше да ги подигне сите 5 антивируси :D

12. StOrMK

StOrMK
    Gaining Experience

692
    374
    25 Јули 2015
    Машко
    Икономист
    Па не му текнувало дека проблемот е во антивирусите? 5 човече се како воена база, до 3 да разберам ама сепак горната граница до 2 би била за второ мислење, ама 5... респект. Па уште лиценцирани ако биле, no comment. Влегуваш во пребарувач, еден куп екстензии, кликај буквално кај сакаш, 500% сигурност. Ако закачил некад вирус, цар е, да му дадат доживотна универзална лиценца од сите АВ фирми. :D

На nik0la_ му/ѝ се допаѓа ова.
  13. tupacan

tupacan
    Practice makes perfect

1,459
    1,885
    10 Септември 2007
    Машко
    Lorem Ipsum.
    И сеа шо излезе, подобар е од Аваст Фри или не/исто?

Sent from my SM-G950F using Tapatalk

На Astro му/ѝ се допаѓа ова.
  14. goranzoran

goranzoran
    Unstoppable

2,902
    2,450
    21 Јануари 2011
    Машко
    Невработен
    Најпрактичен и сосема доволен си е вградениот во win 10 за секојдневна "нормална работа". Ако некој планира нешто "нестандардно" да работи тогаш сигурно нема да користи "работна машина" со антивирус и windows.
    Ок, можеби на некој фирми ќе и заврши работа но сигурно не на индивидуалец, така да фри, нефри, бескорисен е за сериозна работа и е џабе губење време и пари за нефри верзијата.

На tupacan му/ѝ се допаѓа ова.
  15. StOrMK

StOrMK
    Gaining Experience

692
    374
    25 Јули 2015
    Машко
    Икономист
    Мој личен став е дека има доволен број функционалности за бесплатна верзија, единствено можеби како добар плус би била safe money карактеристиката, но доколку пред чачкање банкарско/трговски работи се направи целосно скенирање, нема да има проблем, нормално да се има во предвид кои страници се посетуваат. Сигурно некој нема да купи лиценца само за родителска заштита или vpn, vpn 200mb се премалку но тоа не е некој минус, порано АВ софтверот и без тоа беше. За vpn има други бесплатни софтвери кои даваат и по 10GB сообраќај.
    Јас го инсталирав и ќе го користам во комбинација со Малвербајтс, мислам дека за беспари се една солидна стандардна заштита.

16. Astro

Astro
    Guru

6,098
    8,275
    20 Јуни 2012
    Машко
    ERP Consultant, MCSA, SQL

Луѓе какви „горни граници“.

Еден антивирус. Еден и само еден. И ниеден повеќе од тој еден, дали разбирате?
    Евентуално може втор антималвер или антивирус за пуштање еднаш во 6 месеци ,ама само некој кој е пасивен како на пример Spybot S&D во пасивен мод или Clam AV.

Два антивируса со активна заштита само карам-каша ќе направато. Ќе го дозаебат и онака заебаниот Windows па ќе се чудите што ве снашло.

Последна промена: 1 Август 2017
    На borcep и cakii им се допаѓа ова.
  17. mihovkris

mihovkris
    On your way to fame

884
    582
    1 Јуни 2016
    Имам 8 ГБ рам, ама и најмалата потрошувачка ми пречи. Windows defender ми троши 185++ MB RAM. Касперски троши 80 најмногу. Така да, со задоволство Касперски > Defender.

18. Astro

Astro
    Guru

6,098
    8,275
    20 Јуни 2012
    Машко

На goran_oh и mihovkris им се допаѓа ова.
  19. zirkach

zirkach
    Gaining Experience

163
    100
    12 Февруари 2015
    Машко
    едногодишна бесплатна лиценца, што потоа? или како аваст ке биде после тоа наново да се активира бесплатната лиценца?

Прикачени датотеки:

• Capture.JPG
      Capture.JPG
      Големина:
      33 KB
      Прегледи:
      23
  20. #samurai#

#samurai#
    Gaining Experience

281
    232
    9 oктомври 2010
    ^Ќе може да се реактивира ама до тогаш кој знае дали ќе го биде, ќе има крпење, може и по некој баг па и нова (2018) верзија.

Sent from my Redmi Note 3 using Tapatalk

21. StOrMK

StOrMK
    Gaining Experience

692
    374
    25 Јули 2015
    Машко
    Икономист
    ^Нема врска што е 365 дена, евентуално најголемата работа што би требало корисникот да ја среди е да се регистрира на My Kaspersky (јас не се регистрирав, нема потреба) или пак автоматски ќе си се обнови.

22. Astraion

Astraion
    Unstoppable

1,559
    2,373
    24 ноември 2012
    Машко
    Ps • Ai • Id • Ae • Pr
    За прв пат скокам на KIS (2018) и инсталирав trial да го пробам.
    Ми фати око Касперскио, новата 2018ка е многу лека на ресурси, не ја ни осеќам на системот, само шо ме изненади со истечениот trial период од една седмица а вика 30 дена.
    Сега баш ќе лапнам еден клуч од eBay за 6.5 евра, само ме интересираше дали морам да регистрирам акаунт (My Kaspersky) и зашо да регистрирам? Ќе имам некое фајде од него или да не се замарам, само со клучот да фурам?

23. NecrotoX

NecrotoX
    Unstoppable

2,821
    2,665
    4 Март 2013
    Машко
    Илустратор
    Еј, не ја осеќаш? Јас пак помислив дека малце ќе ти бидат тие 32 гига рам и ќе ја осетиш јако, браво за Kaspersky Lab тимот значи.

На Astro и SmartGuru им се допаѓа ова.
  24. Astraion

Astraion
    Unstoppable

1,559
    2,373
    24 ноември 2012
    Машко
    Ps • Ai • Id • Ae • Pr
    32та гига не се толку битни, битно е дека после толку време (имав лошо искуство со Касперски пред 10+ години) решив пак да му дадам шанса, и искрено доста напреднале. Најмногу ми е за Firewall делот на KIS и Network Monitor.
    БитДефендерот почна многу да ме иритира и го скинав, а имаше уште 50ина дена лиценца.
    Аваст после фијаското со CCleaner-от не ни помислувам да го рангирам со овие.
    А ако почне и овој да ме замара со глупости ќе си останам со Виндоус Дефендер.

25. Astro

Astro
    Guru

6,098
    8,275
    20 Јуни 2012
    Машко
    Што аваст што?

Sent from my Redmi 4 using Tapatalk

Сподели

Вчитување...