1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Kaspersky FREE

Дискусија во форумот 'Компјутерска безбедност' започната од moongose, 26 Јули 2017.

 1. psyside

  psyside
  Rising Star

  24,961
  25,187
  4 Септември 2008
  Нема HIPS најверојатно у фри верзијата? не сум разгледал, ама ако нема разликата е, ден и ноќ
   
 2. #samurai#

  #samurai#
  Gaining Experience

  281
  232
  9 oктомври 2010
  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]
   
  На Lokvan му/ѝ се допаѓа ова.
 3. mihovkris

  mihovkris
  On your way to fame

  884
  582
  1 Јуни 2016
  Кога ќе испадне бесплатен Касперски ? Излезен е де, стави си :D

  Патем, интересен е фактот што многу помалце ми го замара хардот од дефендерот + троши 2.5 пати помалце рам :D
   
  Последна промена: 30 Јули 2017
  На StOrMK му/ѝ се допаѓа ова.
 4. nik0la_

  nik0la_
  Practice makes perfect

  763
  1,251
  5 Јануари 2012
  [​IMG]
  Наградно прашање
  колку антивируси гледате на сликата? :D
   
  На StOrMK му/ѝ се допаѓа ова.
 5. mihovkris

  mihovkris
  On your way to fame

  884
  582
  1 Јуни 2016
  [​IMG]
   
  На #samurai# му/ѝ се допаѓа ова.
 6. StOrMK

  StOrMK
  Gaining Experience

  692
  374
  25 Јули 2015
  Машко
  Икономист
  Ти повеќе и од мене си имал, јас викам со Есет и Малвербајтс се глупирам, сепак еден е доволен, а второ мислење е добредојдено, ама ти... :D
   
 7. StOrMK

  StOrMK
  Gaining Experience

  692
  374
  25 Јули 2015
  Машко
  Икономист
  Па нели интернационалната во Октомври испаѓа?
   
 8. #samurai#

  #samurai#
  Gaining Experience

  281
  232
  9 oктомври 2010
  На StOrMK му/ѝ се допаѓа ова.
 9. StOrMK

  StOrMK
  Gaining Experience

  692
  374
  25 Јули 2015
  Машко
  Икономист
  Го најдов, ама негде прочитав за Европа дека некаде во Октомври ќе испаѓал, ама тоа да не се посебни локализирани верзии?
   
 10. #samurai#

  #samurai#
  Gaining Experience

  281
  232
  9 oктомври 2010
  Тој може ќе биде со повеќе јазици, што не значи дека ќе го има и на македонски.

  Sent from my Redmi Note 3 using Tapatalk
   
  На StOrMK му/ѝ се допаѓа ова.
 11. nik0la_

  nik0la_
  Practice makes perfect

  763
  1,251
  5 Јануари 2012
  Не е на мој лаптоп тоа , го донесе едно другарче да го средам , многу кочел :D пола саат му требаше да ги подигне сите 5 антивируси :D
   
  На StOrMK му/ѝ се допаѓа ова.
 12. StOrMK

  StOrMK
  Gaining Experience

  692
  374
  25 Јули 2015
  Машко
  Икономист
  Па не му текнувало дека проблемот е во антивирусите? 5 човече се како воена база, до 3 да разберам ама сепак горната граница до 2 би била за второ мислење, ама 5... респект. Па уште лиценцирани ако биле, no comment. Влегуваш во пребарувач, еден куп екстензии, кликај буквално кај сакаш, 500% сигурност. Ако закачил некад вирус, цар е, да му дадат доживотна универзална лиценца од сите АВ фирми. :D
   
  На nik0la_ му/ѝ се допаѓа ова.
 13. tupacan

  tupacan
  Practice makes perfect

  1,459
  1,885
  10 Септември 2007
  Машко
  Lorem Ipsum.
  И сеа шо излезе, подобар е од Аваст Фри или не/исто?

  Sent from my SM-G950F using Tapatalk
   
  На Astro му/ѝ се допаѓа ова.
 14. goranzoran

  goranzoran
  Unstoppable

  2,902
  2,450
  21 Јануари 2011
  Машко
  Невработен
  Најпрактичен и сосема доволен си е вградениот во win 10 за секојдневна "нормална работа". Ако некој планира нешто "нестандардно" да работи тогаш сигурно нема да користи "работна машина" со антивирус и windows.
  Ок, можеби на некој фирми ќе и заврши работа но сигурно не на индивидуалец, така да фри, нефри, бескорисен е за сериозна работа и е џабе губење време и пари за нефри верзијата.
   
  На tupacan му/ѝ се допаѓа ова.
 15. StOrMK

  StOrMK
  Gaining Experience

  692
  374
  25 Јули 2015
  Машко
  Икономист
  Мој личен став е дека има доволен број функционалности за бесплатна верзија, единствено можеби како добар плус би била safe money карактеристиката, но доколку пред чачкање банкарско/трговски работи се направи целосно скенирање, нема да има проблем, нормално да се има во предвид кои страници се посетуваат. Сигурно некој нема да купи лиценца само за родителска заштита или vpn, vpn 200mb се премалку но тоа не е некој минус, порано АВ софтверот и без тоа беше. За vpn има други бесплатни софтвери кои даваат и по 10GB сообраќај.
  Јас го инсталирав и ќе го користам во комбинација со Малвербајтс, мислам дека за беспари се една солидна стандардна заштита.
   
 16. Astro

  Astro
  Guru

  6,098
  8,275
  20 Јуни 2012
  Машко
  ERP Consultant, MCSA, SQL

  [​IMG]

  Луѓе какви „горни граници“.

  Еден антивирус. Еден и само еден. И ниеден повеќе од тој еден, дали разбирате?
  Евентуално може втор антималвер или антивирус за пуштање еднаш во 6 месеци ,ама само некој кој е пасивен како на пример Spybot S&D во пасивен мод или Clam AV.

  Два антивируса со активна заштита само карам-каша ќе направато. Ќе го дозаебат и онака заебаниот Windows па ќе се чудите што ве снашло.
   
  Последна промена: 1 Август 2017
  На borcep и cakii им се допаѓа ова.
 17. mihovkris

  mihovkris
  On your way to fame

  884
  582
  1 Јуни 2016
  Имам 8 ГБ рам, ама и најмалата потрошувачка ми пречи. Windows defender ми троши 185++ MB RAM. Касперски троши 80 најмногу. Така да, со задоволство Касперски > Defender.
   
 18. Astro

  Astro
  Guru

  6,098
  8,275
  20 Јуни 2012
  Машко
  ERP Consultant, MCSA, SQL
  [​IMG]
   
  На goran_oh и mihovkris им се допаѓа ова.
 19. zirkach

  zirkach
  Gaining Experience

  163
  100
  12 Февруари 2015
  Машко
  едногодишна бесплатна лиценца, што потоа? или како аваст ке биде после тоа наново да се активира бесплатната лиценца?
   

  Прикачени датотеки:

  • Capture.JPG
   Capture.JPG
   Големина:
   33 KB
   Прегледи:
   23
 20. #samurai#

  #samurai#
  Gaining Experience

  281
  232
  9 oктомври 2010
  ^Ќе може да се реактивира ама до тогаш кој знае дали ќе го биде, ќе има крпење, може и по некој баг па и нова (2018) верзија.

  Sent from my Redmi Note 3 using Tapatalk
   
 21. StOrMK

  StOrMK
  Gaining Experience

  692
  374
  25 Јули 2015
  Машко
  Икономист
  ^Нема врска што е 365 дена, евентуално најголемата работа што би требало корисникот да ја среди е да се регистрира на My Kaspersky (јас не се регистрирав, нема потреба) или пак автоматски ќе си се обнови.
   
 22. Astraion

  Astraion
  Unstoppable

  1,559
  2,373
  24 ноември 2012
  Машко
  Ps • Ai • Id • Ae • Pr
  За прв пат скокам на KIS (2018) и инсталирав trial да го пробам.
  Ми фати око Касперскио, новата 2018ка е многу лека на ресурси, не ја ни осеќам на системот, само шо ме изненади со истечениот trial период од една седмица а вика 30 дена.
  Сега баш ќе лапнам еден клуч од eBay за 6.5 евра, само ме интересираше дали морам да регистрирам акаунт (My Kaspersky) и зашо да регистрирам? Ќе имам некое фајде од него или да не се замарам, само со клучот да фурам?
   
 23. NecrotoX

  NecrotoX
  Unstoppable

  2,821
  2,665
  4 Март 2013
  Машко
  Илустратор
  Еј, не ја осеќаш? Јас пак помислив дека малце ќе ти бидат тие 32 гига рам и ќе ја осетиш јако, браво за Kaspersky Lab тимот значи.
   
  На Astro и SmartGuru им се допаѓа ова.
 24. Astraion

  Astraion
  Unstoppable

  1,559
  2,373
  24 ноември 2012
  Машко
  Ps • Ai • Id • Ae • Pr
  32та гига не се толку битни, битно е дека после толку време (имав лошо искуство со Касперски пред 10+ години) решив пак да му дадам шанса, и искрено доста напреднале. Најмногу ми е за Firewall делот на KIS и Network Monitor.
  БитДефендерот почна многу да ме иритира и го скинав, а имаше уште 50ина дена лиценца.
  Аваст после фијаското со CCleaner-от не ни помислувам да го рангирам со овие.
  А ако почне и овој да ме замара со глупости ќе си останам со Виндоус Дефендер.
   
 25. Astro

  Astro
  Guru

  6,098
  8,275
  20 Јуни 2012
  Машко
  ERP Consultant, MCSA, SQL
  Што аваст што?

  Sent from my Redmi 4 using Tapatalk
   

Сподели

Вчитување...