• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Kasperskiot mi javuva network attacks

Статус
Затворена за нови мислења.
  • Ја почнал/а темата
  • #1

mac-ufs

Intern
23 април 2008
611
19
znaci poslednive nekolku dena kasperskiot mi javue network atacks....site se od razlicni IP adresi no ist port...proveriv na net na eda strana kade sto ti kazuva lokacija od kade e IP adresata mi vika KINA...mislam smesno e kinezi bas so mene da se zamaraat....eve da receme deka e nekoe programce....i celo vreme me napagja....no go skeniram cel sistem ne mi javuva nisto somnitelno...i onaka kompjuterot cist i pak network atacks...ima nekoe care :D
 

Commie

Gaining Experience
27 октомври 2007
4,717
218
www.foxmediahouse.com
Провери да не се случајно тие напади стандардни проверки. Кај мене на Zone Alarm ми даваше напади а кога ги проверив испадна дека се стандардни контроли (за што контроли да ти кажам не се сеќавам.)
 

''TcM>>

Intern
6 јануари 2008
961
39
Tocno e. I na mojot -Zone Alarm, po instalacija mi non stop mi javuva takvi nekoi si upaganja, ali samo ignoriraj gi, i so tek na vreme bi trebalo da prestane da ti stigaat takvi "notifikacii"
 
  • Ја почнал/а темата
  • #5

mac-ufs

Intern
23 април 2008
611
19
znaci na kaspersky-ot dokolku odam na firewall-ot i na predupreduvanjeto desen klik i u opcii nema neso kako block port ovo ono i ne znam bas kako se obiduev na razni nacini ali ne uspeav.....a za cekanjeto... :D .....ke cekam mlad sum....uste dosta formati ke lupnam...hahahaa
 

hmmm

Gaining Experience
30 ноември 2007
1,242
80
hmmm's setup  
Processor & Cooler
i5 3570k @4.2GHz & CM Hyper 212+
Motherboard
AsRock Z77 Pro3
Storage
Samsung 840 EVO 120GB + WD Black 1TB
PSU
Corsair CX600
RAM
2x4GB G.Skill Sniper 1600MHz
Video card
HD4000
Case
Custom
Mouse
Gigabyte GM-M7000
Keyboard
Generic
Audio
Asus Xonar DG
Monitor
Compaq Q2159
OS
Windows 8 64bit
kaj mene na avast mi javuvase takvi napadi, no po nekoe vreme gi snema, izgleda vidoa deka imam "golema" zastita... :LOL:
 
  • Ја почнал/а темата
  • #7

mac-ufs

Intern
23 април 2008
611
19
kaj mene na avast mi javuvase takvi napadi, no po nekoe vreme gi snema, izgleda vidoa deka imam "golema" zastita... :LOL:
znam deka e stara temava...ali me zacudi edna rabota....znaci go formatirav PC-to onaka celosno site partici..i koga instalirav windows i posle ta kaspersky me zacudi edna rabota...mi stigna pak network atack od istiot port koj celo vreme me napagja :S ....i svarno ne znam sto da praam poso mi e static IP

slusnav deka moze neso kako mask IP...ali ne znam toa programce li e...i dali pomaga ako e....

ili moze li nekako da se blokira ovoj port
 

trakilaki

Intern
15 мај 2008
1,084
18
Да не нагаѓам .... во што е проблемот......ама ставете си AntiVir заштита и нема да имате никаков проблем.
Овој антивирус го користам веќе 5 години и до сега (да чукнам во дрво) сум немал посериозни проблеми. А случајно го симнав од интернет, откако ми рикна XP-то од 'добрата' заштита на Norton. После тоа во рок од 1 недела инсталирав уште барем 5 антивируси (меѓу кои и Kaspersky) ама уште побетер беа.
Овој антивирус го користи и германската влада, а башка е бесплатен(најосновната верзија AntiVir Personal-која е подобра од сите скапи нортони и други ѓубриња) а другите верзии се плаќаат ама не се многу скапи, и се уште подобри од основната верзија.

http://www.avira.com/en/security_news/hacker_ard.html
 

Vlatzki

Gaining Experience
1 мај 2008
1,272
330
абе народе јас немам антивирус така да не се замарам со такви ствари. а мислам дека антивирусите се добри програми арно ама знаат да го кочат компјутерот и освен тоа нема некои бесплатни антивируси кои се полна верзија... барем не сум видел до сега...:)
 

Stane

Gaining Experience
4 октомври 2007
2,497
77
Друже темава е од Април 2008 година,до сега сигурно го сменил антивирусот 100 пати :))
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
44,009
Мислења
854,589
Членови
29,639
Најнов член
Ivica_regan
На врв Дно