• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Касни звукот

  • Ја почнал/а темата
  • #1

Macedon

Intern
21 октомври 2007
18
0
Проблемот е во тоа што првиот час од филмот оди добро, потоа се појавува каснење на звукот од 3 мин.
Јас тоа го средив со VirtualDubMod_1_5_10_1_All_inclusive. Го дотерав звукот со сликата и преводот.
Проблемот е во тоа како да го снимам првиот час од филмот кој одеше добро заедно со делот кој го средував.
Да појаснам, кога му давам команда саве ас од менито филе се снима само оној дел на кој му го средував звукот, а првиот дел од филмот кој беше добар не ми се усними. Како да го уснимам целиот филм во еден дел.
Незнам колку ме разбравте, немам врска од објаснување.
Поздрав.
 

MetalGear

On your way to fame
14 април 2007
3,000
509
www.ibiz.mk
имаш 2 варијанти
1. подели го филмот на 2 скоро сите софтвери за видео обработка имаат опција за делење и снимај ги оделно и после само 2риот дел дотерај го звукот е после само состави ги заедно

2.симни си го поново филмчето сигурно има со добар звук
 

stefan007

Intern
27 јуни 2007
395
2
Втората варијанта ти е подобра а ако се одлучиш за првата имам еден програм да ти препорачам HT Video Splitter & Joiner кој е многу едноставен а служи и за оделување и за спојување на видео фајлови. Па првиот дел можеш да го исечеш а вториот да си го преправиш и се заедно потоа да поврзеш. Download тука.
 

MetalGear

On your way to fame
14 април 2007
3,000
509
www.ibiz.mk
а за понапредна обработка ти го препорачувам
Ulead

само ке ти тражи многу празен простор на ПЦ то :)
 
  • Ја почнал/а темата
  • #5

Macedon

Intern
21 октомври 2007
18
0
Втората варијанта ти е подобра а ако се одлучиш за првата имам еден програм да ти препорачам HT Video Splitter & Joiner кој е многу едноставен а служи и за оделување и за спојување на видео фајлови. Па првиот дел можеш да го исечеш а вториот да си го преправиш и се заедно потоа да поврзеш. Download тука.
Не е работата да се избере полесниот начин, и јас знам дека можам да симнам исправен филм и полесно е така, ама мислев да научам нешто, а сигурно и некој друг ова го интересира.
Ако може некое упатство или туториал како да спојам два дела во еден,а што пак ако во филмот на повеќе места не е сихронизиран звукот.
Уште еднаш да појаснам јас знам како да го поместам звукот понапред или поназат, и лесно е тоа ако целиот филм е изместен звукот,ама во овој случај првиот час звукот е добар , а потоа до крај касни 3 секунди.
 

stefan007

Intern
27 јуни 2007
395
2
Професионален програм за обработка на аудио и видео ти е Sony Vegas Movie Studio или Adobe Premiere, тамо можеш да направиш се што сакаш и потоа да го снимаш на како видео фајл или на DVD, туторијали имаш на YouTube. Еве ти за Sony Vegas

[ame="http://www.youtube.com/watch?v=M5-uXHPemwo"]http://www.youtube.com/watch?v=M5-uXHPemwo[/ame]
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,678
Мислења
862,172
Членови
30,037
Најнов член
miki11
На врв Дно