• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Kasis elektronska trgovija

neogeo

Intern
31 октомври 2007
7
0
Nekoj znae veb strana od Kasis (Casys ili Casis ne znam kako e tocno) so go promoviraa pred nekoj den za elektronsko plakanje vo MK. ili nekoj ako ima nesto podetalni informacii da spodeli so nas. Poz.
 

Miksa2007

Intern
15 октомври 2007
112
1
Еве ја страната: http://www.casys.com.mk/

Пишува:

"Денес, 07.11.2007, во просториите на CaSys International се одржа презентација и демонстрација преку он-лајн трансакција на првиот сервис во Република Македонија за интернет продажба со меѓународни и домашни платежни картички.

Во презентацијата стои:

"Можност за плаќање на сметки за: струја, вода, телефон, греење, кабелска телевизија, мобилен телефон (post- paid и pre-paid), давачки кон државата
Брза интеграција на Интернет продавница со системот на Касис во соработка со Nextsense"

Последново не ми е јасно баш дали е сеуште во развој или ако имам е-продавница треба во соработка со Nextsense да го овозожам тоа на мојата веб страна.
 

drown

Master
8 март 2007
1.454
202
Куманово
iwmnetwork.com
@Miksa2007

Не... барем не би требало да си обврзан страната ти ја изработуваат Nextsense. Nextsense продаваат CMS кој содржи е-продавница, и тоа е тоа. Најверојатно Nextsense и Casys имаат некој договор кој е за доброто на двете фирми - Casys ги спомнува Nextsense како првата фирма која го имплементирала овој сервис на секоја презентација и слично, а Nextsense ги препорачува Casys како најдобар сервис за е-плаќање при секоја продажба на нивниот CMS.

I may be wrong :rolleyes:
 

sojic

Intern
29 април 2007
435
24
Пред неколку месеца се јавив во casys (не помина на интернет, а проблем било немало доволно средства, а јас мислев дека има) и разгеле прашав али има можност да вршат online процесирање. Добив одговор дека сеуште нема, но дека работат на случајот.

Пред неколку недели, го посетив нивниот сајт http://www.casys.com.mk/, и го пополнив контакт формуларот со прашање до каде се со online процесирање.

Не добив одговор.

2-3 дена подоцна, во некој дневен весник (вест или вечер) прочитав дека ја нудат можноста за процесирање на картички преку интернет.

Повторно го посетив нивниот сајт (кој е повеќе од сиромашен). Не најдов информации во врска со ова прашање.

Мислам дека нормално е да има таква информација на првата страна со детали као на пример, колку чини таа услуга, колку е процентот, малце повеќе технички детали, API документација (претпоставувам).

Секоја чест за потегот, меѓутоа секоја нормална и озбилна компанија би требало да одговори на маиловите во рок од 24-48 часа.

Се надевам дека нема да ме обврзуваат да користам NextSence CMS, бидејќи е крајно непрофесионален (далеку од SEO, W3C стандарди, browser compatibility), нормално бидејќи се M$ партнери.
 

sojic

Intern
29 април 2007
435
24
Само да ве информирам за сериозноста на casys.

Сеуште немам добиено маил од нив. Не знам дали contact скриптата не им работи (и го немаат добиено маилот) или го имаат добиено, а немаат време (или....) да одговорат.

Што може да очекуваме????
 

sojic

Intern
29 април 2007
435
24
Денеска разговарав....

Потребно е договор со уни банка. Откако уни банка ќе ти одобри, casys ти даваат бројче.

Ти правиш шопинг карт, кога дојде време до исплата, преку SSL врска префрлуваш на нивен сајт, они наплатуваат и ти праќаат резултат (повторно преку ssl).

Практично убрзо ќе го пробам (највероватно).
 

QBox

Intern
28 октомври 2007
42
0
sojic bas me interesira do kade stasa rabotata?
i ako sakas da mi objasnis podetalno sto i kako odi celata postapka
blagodaram
 

sojic

Intern
29 април 2007
435
24
Уште немам ништо конкретно, само процедурата и концептот. Од понеделник највероватно ќе видам подетално.

Иначе....

Кој дел те занима?

Правиш веб продавница, си програмираш како знаеш и умееш.

Кога треба да направиш наплата, „редиректираш“ преку SSL на адреса у стилу:
Код:
https://www.sajtnacasys.com.mk/?merchant=112&orderno=432&iznos=1234

Кај што merchant ти го дава CASIS
orderno е број на фактура (ти го доставуваш до нив), потребно ти е на тебе
износ што треба да го наплатат.
Евентуално уште некој податок, тоа ќе се координираш со casis.

После трансакцијата они враќаат на
Код:
https://www.tvojsajt.com/rezultat.php?orderno=432&success=true
(ако е успешно).

Ова е ептен груб концепт, како све тоа работи.

Иначе, мора да имаш SSL сертификат (валиден, купен од verysign на пример).
 

QBox

Intern
28 октомври 2007
42
0
me interesira povrzuvanjeto na sajtot so bankata.
uni banka sto treba da ti dadat?
ne moze li da odi direktno kaj uni banka i ic da ne zamaram so casis?
 

igor.krstev

Intern
22 мај 2009
4
0
www.xsoft.mk
elektronska prodavnica

Zdarvo do site na forumov

Jas rabotam vo nasa programerska firma, se vika xSoft, koja veke ima izraboteno sopstven softver za elektronska trgovija, internet sajt kade mozete da gi prezentirate I prodavate on line vasite proizvodi.

Imame staveno duri I demo verzija na internet pa mozete da ja vidite aplikacijata vednas.

Adresta za demoto e : www.xos.xsoft.mkDa go dodadam i ova, kolku za pretstava sto rabotime.

Vsusnost xSoft ja postavi prvata vistinska elektronska prodavnica kaj nas Vo Makedonija, toa e sajtot za Triamaks, www.3maks.com

Koga velam vistinska, mislam na kompletno resenie za elektronska trgovija sto znaci, poracka,plakanje preku internet i isporaka.


Go postavivme uste lani esenta.


Sorabotuvame so uni banka i so casys, za plakanjeto so kreditni karticki go koristime sistemot na casys.

Inaku imame integracija i so pay pal, no kaj nas ne vrsi rabota PayPal.


Sega kontaktirame so tutunska banka, za da napravime integracija i so niv.Pozdrav

i


slobodno kontaktirajte ne za blo kakvo info na [email protected]


Poveke informacii za nasata firma I za nasite proizvodi mozete da najdete na nasiot sajt : www.xsoft.mkdemo: www.xos.xsoft.mk
web : www.xsoft.mk
mail: [email protected]
 

NoLander

Intern
11 ноември 2007
216
15
Кога влеза Paypal во Бугарија ги збриша двата нивни системи прмер
https://www.epay.bg/

Инаку сертификато е должен да го обезбеди тој што ја врши услугата така е со сите вакви системи затоа ти зимат провизија и чланарина тие се одоговорни за безбедноста на трансакцијата.
 

mkhost

Intern
6 април 2007
14
0
mkhost.com
Casys е само процесирачки систем, а договорите се прават со УниБанка ( За Master card/Maestro ) и Икбанка ( За Visa/Visa Electron ).
Проблемот е во тоа што треба да се правата договори со двете банки доколку сакате да примате и Visa и Master card.
И двете банки нудат опција за процесирање и на македонските локални картички, кои ги користат администрациите ...

Инаку за поддршката casys се имаат доста покажано од наше искуство. Дури ни се имаат јавувано телефонски за да ни објаснат некои работи.

Како што сум сме информирани треба во блиска иднина една банка да ги има и двата терминала за Visa/Master така што да немора да се прави договор со две банки.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
44.297
Мислења
892.123
Членови
31.475
Огласи
17
Најнов член
DAVID BOMBATA
На врв Дно